SDU-nun Riyaziyyat fakültəsində fənn olimpiadası keçirildi
Aprelin 8-də Riyaziyyat fakültəsinin təşkilatçılığı ilə riyaziyyat fənni üzrə I‒III kurs tələbələri arasında Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunmuş olimpiada keçirildi.
Öncə Riyaziyyat fakültəsinin dekanı dosent Xalidə Həsənova çıxış edərək iştirakçıları salamladı, olimpiadanın əhəmiyyəti və məqsədindən söhbət açdı. Bildirdi ki, olimpiadanın təşkil edilməsində məqsəd istedadlı tələbələrin aşkar edilməsi, tələbələrdə bu fənnə marağın artırılması, onların sağlam rəqabət mühitində öz bilik və bacarıqlarını nümayiş etdirmələrinə imkan yaradılmasından ibarətdir. Ümummilli Lider Heydər Əliyevin elm və təhsilin inkişafına böyük qayğı ilə yanaşdığını qeyd edən dekan Ulu Öndərin təhsillə bağlı fikirlərini xatırlatdı: “Təhsil sistemimizin hazırkı vəziyyətini, onun problemlərini dərindən öyrəndikdən sonra prioritet sahələr müəyyən edilməlidir”.
Prezident İlham Əliyevin ölkəyə rəhbərliyinin ilk illərindən təhsil sistemində apardığı islahatlardan danışan Xalidə Həsənova bugünkü uğurlarda o islahatların rolu barədə danışdı, olimpiada iştirakçılarına uğurlar arzuladı.
Sonra Riyazi analiz və funksiyalar nəzəriyyəsi kafedrasının müdiri, professor Nəbi Qurbanov, Diferensial tənliklər və optimallaşdırma kafedrasının müdiri professor Fikrət Feyziyev və Riyaziyyat və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Məftun Heydərova bu cür tədbirlərin elmə maraq yaradılması baxımından keçirilməsinin vacib olduğunu vurğulayaraq olimpiada iştirakçılarına uğurlar arzuladılar.
Açıq suallar şəklində təşkil olunan olimpiada zamanı 100-dən çox tələbə 3 saat ərzində sualları cavablandıraraq yüksək bilik nümayiş etdirdilər.

Home | News | Subject Olympiad was held at the faculty of Mathematics of SSU
On April 8, under the organization of the faculty of Mathematics, an Olympiad dedicated to the 100th anniversary of the Great Leader Heydar Aliyev was held among students of the I‒III course in mathematics.
First, the dean of the faculty of Mathematics doc. Khalida Hasanova greeted the participants and talked about the importance and purpose of the Olympiad. She stated that the purpose of organizing the Olympiad is to identify talented students, to increase students' interest in this subject, and to enable them to demonstrate their knowledge and skills in a healthy competitive environment. She noted that National Leader Heydar Aliyev was very concerned about the development of science and education, reminded the views of Heydar Aliyev on education: "The priority areas should be determined after studying the current state of our education system and its problems in depth."
Khalida Hasanova, who spoke about the reforms carried out by President Ilham Aliyev in the country's education system from the first years of his leadership and about the role of those reforms in today's achievements and wished success to the Olympiad participants.
Then the head of the department of Mathematical analysis and theory of functions professor Nabi Gurbanov, the head of the department of Differential equations and optimization professor Fikret Feyziyev and the head of the department of Mathematics and its teaching methodology docent Maftun Heydarova, emphasized the importance of holding such events in terms of creating interest in science and wished success to the Olympiad participants. .
During the Olympiad organized in the form of open questions, more than 100 students demonstrated their high knowledge by answering questions for 3 hours.