Sumqayıt Dövlət Universiteti və Ufa Dövlət Neft Texniki Universiteti arasında videogörüş keçirildi
Aprelin 11-də Sumqayıt Dövlət Universiteti və Ufa Dövlət Neft Texniki Universiteti arasında keçirilən videogörüşün məqsədi Rusiya-Azərbaycan Universitetləri Assossasiyası çərçivəsində əməkdaşlığın artırılması, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi münasibətilə UDNTU-da Azərbaycanın tarixi və mədəniyyətinə həsr olunmuş auditoriyanın yaradılması ideyasının müzakirəsi idi.
Məlumat üçün bildirək ki, auditoriyada Azərbaycanın dövlət simvolları, Heydər Əliyev irsi, Rusiya-Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyası, Azad Mirzəcanzadənin elmi məktəbi, ölkəmizin təbii sərvətləri, neft, iqlim və coğrafiyası, faydalı qazıntılar, elm və sənaye, mədəniyyət və incəsənəti, xalçaçılığı, tarixi abidələri ̶ Qobustan, paytaxt Bakı, tarixə düşmüş görkəmli şəxsiyyətlər başlığı altında 12 lövhə yaradılacaq.
UDNTU-nun rektoru Oleq Baulinin moderatorluğu ilə baş tutan tədbirdə SDU-nun Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov, Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru dosent Qafar Atayev, Ümumi işlər üzrə prorektor Əsəd Məmmədov və Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin müdiri Sədaqət Fətullayeva, UDNTU-dan isə Beynəlxalq fəaliyyətin inkişafı üzrə prorektor Nail Canişev, Əmlak kompleksinin istismarı və inkişafı üzrə prorektor Oleq Qurinçuk və Təşkilatlar və tərəfdaşlarla iş şöbəsinin müdiri Anton Tyusenkov iştirak etdilər.
Görüşün sonunda rektor Oleq Baulin Sumqayıt Dövlət Universitetinin nümayəndə heyətini UDNTU-da Azərbaycan auditoriyasının təntənəli açılışında və 23 ̶ 25 may 2023-cü il tarixlərində Ufada keçiriləcək 31-ci Beynəlxalq “Qaz. Neft. Texnologiya” sərgisində iştirak etməyə dəvət etdi.

Главная страница | Новости | Состоялась видеовстреча между Сумгаитским государственным университетом и Уфимским государственным нефтяным техническим университетом
Yerləşdirilmə tarixi : 11 Апрель 2023 16:43
Состоялась видеовстреча между Сумгаитским государственным университетом и Уфимским государственным нефтяным техническим университетом
11 апреля между Сумгаитским государственным университетом и Уфимским государственным нефтяным техническим университетом состоялаcь видеовстреча, на которой обсуждались вопросы расширения сотрудничества в рамках Ассоциации Российско-Азербайджанских университетов и создания в УГНТУ аудитории, посвященной истории и культуры Азербайджана по случаю 100-летия общенационального лидера Гейдара Алиева.
Отметим, что в аудитории будет 12 постеров: Государственные символы Азербайджана, Наследие Гейдара Алиева, Ассоциация Российско-Азербайджанских университетов, Научная школа Азада Мирзаджанзаде, Природные ресурсы страны, Нефть, Климат и география, Полезные ископаемые, Наука и промышленность, Культура и искусство, Ковроткачество, Исторические памятники-Гобустан, Столица Баку, Выдающиеся личности.
В мероприятии, модератором которого выступил ректор УГНТУ Олег Баулин приняли участие проректор СГУ по науке и инновациям проф. Рамазан Мамедов, проректор по международным связям доц. Гафар Атаев, проректор по общим вопросам Асад Мамедов и руководитель отдела международного сотрудничества и иностранных студентов Садагат Фатуллаева. УГНТУ представляли проректор по развитию международной деятельности Наиль Джанишев, проректор по эксплуатации и развитию комплекса недвижимости Олег Гуринчук и руководитель отдела работы с организациями и партнерами Антон Тюсенков.
В завершение встречи ректор Олег Баулин пригласил делегацию Сумгаитского государственного университета на торжественное открытие азербайджанской аудитории в УГНТУ и на 31-ю Международную выставку «Газ. Нефть. Технология», которая состоится в Уфе 23-25-го мая 2023 года.