Sumqayıt Dövlət Universiteti və Ufa Dövlət Neft Texniki Universiteti arasında videogörüş keçirildi
Aprelin 11-də Sumqayıt Dövlət Universiteti və Ufa Dövlət Neft Texniki Universiteti arasında keçirilən videogörüşün məqsədi Rusiya-Azərbaycan Universitetləri Assossasiyası çərçivəsində əməkdaşlığın artırılması, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi münasibətilə UDNTU-da Azərbaycanın tarixi və mədəniyyətinə həsr olunmuş auditoriyanın yaradılması ideyasının müzakirəsi idi.
Məlumat üçün bildirək ki, auditoriyada Azərbaycanın dövlət simvolları, Heydər Əliyev irsi, Rusiya-Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyası, Azad Mirzəcanzadənin elmi məktəbi, ölkəmizin təbii sərvətləri, neft, iqlim və coğrafiyası, faydalı qazıntılar, elm və sənaye, mədəniyyət və incəsənəti, xalçaçılığı, tarixi abidələri ̶ Qobustan, paytaxt Bakı, tarixə düşmüş görkəmli şəxsiyyətlər başlığı altında 12 lövhə yaradılacaq.
UDNTU-nun rektoru Oleq Baulinin moderatorluğu ilə baş tutan tədbirdə SDU-nun Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov, Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru dosent Qafar Atayev, Ümumi işlər üzrə prorektor Əsəd Məmmədov və Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin müdiri Sədaqət Fətullayeva, UDNTU-dan isə Beynəlxalq fəaliyyətin inkişafı üzrə prorektor Nail Canişev, Əmlak kompleksinin istismarı və inkişafı üzrə prorektor Oleq Qurinçuk və Təşkilatlar və tərəfdaşlarla iş şöbəsinin müdiri Anton Tyusenkov iştirak etdilər.
Görüşün sonunda rektor Oleq Baulin Sumqayıt Dövlət Universitetinin nümayəndə heyətini UDNTU-da Azərbaycan auditoriyasının təntənəli açılışında və 23 ̶ 25 may 2023-cü il tarixlərində Ufada keçiriləcək 31-ci Beynəlxalq “Qaz. Neft. Texnologiya” sərgisində iştirak etməyə dəvət etdi.

Yerləşdirilmə tarixi : 11 April 2023 16:43
The purpose of the video meeting held on April 11 between Sumgayit State University and Ufa State Petroleum Technical University was to increase cooperation within the framework of the Association of Russian-Azerbaijani Universities, to discuss the idea of creating an auditorium dedicated to the history and culture of Azerbaijan at USPTU on the occasion of the 100th anniversary of National Leader Heydar Aliyev.
For your information, the state symbols of Azerbaijan, the legacy of Heydar Aliyev, the Association of Russian-Azerbaijani Universities, Azad Mirzajanzade"s scientific school, our country"s natural resources, oil, climate and geography, mineral resources, science and industry, culture and art, carpet weaving, and historical monuments, Gobustan, the capital Baku, 12 plaques will be created under the title of outstanding personalities who have gone down in history.
At the event moderated by USPTU rector Oleg Baulin, SSU vice-rector for Science and innovation professor Ramazan Mammadov, doc. Gafar Atayev vice-rector for International relations, Asad Mammadov vice-rector for General affairs and Sadagat Fatullayeva head of the department of International cooperation and foreign students, USPTU-Nail Janishev, vice-rector for the development of international activities, Oleg Gurinchuk, vice-rector for the operation and development of the real estate complex and Anton Tyusenkov  the head of the department of work with organizations and partners  took part in the event.
At the end of the meeting, rector Oleg Baulin invited the delegation of Sumgayit State University to the ceremonial opening of the Azerbaijan auditorium at USPTU  and to the 31st International "Gas. Oil.Technology" exhibition May 23 - 25, 2023.