SDU-da “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsi” mövzusunda elmi-praktiki seminar keçirilib
Aprelin 12-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Kiçik Akt zalında Kimya və biologiya fakültəsinin Ekologiya kafedrasının təşkilatçılığı ilə “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsi” mövzusunda elmi-praktiki seminar keçirilib.
Seminarda SDU-nun Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş direktoru, AMEA - nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev və İnstitutun bir qrup əməkdaşı, "Sukanal” Elmi-Tədqiqat və Layihə İnstitutunun direktor müavini Elnur Nəsirov və İnstitutun bir qrup əməkdaşı, “Sumqayıt Sukanal” İdarəsinin rəis müavini Mahir Imanov,Azərbaycan Elmi -Tədqiqat Su Problemləri İnstitutunun şöbə müdiri Hamlet Fəttayev, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin 4 saylı regional idarəsinin rəis müavini Emin Əliələkbərov, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin 4 saylı regional idarəsinin şöbə müdri Ərşad Qurbanov, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin 4 saylı regional idarəsinin baş mütəxəssisi Asəf Bayramov, 1 nömrəli Uşaq Gənclər İnkişaf Mərkəzinin Ekologiya və Turizm şöbəsinin müdiri Sevinc Məhərrəmova, həmin Mərkəzin şöbə müdiri İradə Babayeva, SDU-nun Kimya və biologiya fakültəsinin professor-müəllim heyəti, magistrant və tələbələri iştirak edib.
Seminarı giriş sözü ilə açan SDU-nun Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov qonaqları və iştirakçıları salamlayıb, mövzunun aktuallığından bəhs edib. Son illərdə ölkəmizdə sudan səmərəli istifadənin səmərəliliyinin artırılması, əkinəyararlı torpaq sahələrinin genişləndirilməsi və suvarma suyu ilə təminatın yaxşılaşdırılması, habelə əhalinin içməli suya olan tələbatının ödənilməsi sahəsində irimiqyaslı layihələrin həyata keçirilməsi barədə danışıb. Bu istiqamətdə dövlətin birbaşa dəstəyi ilə yeni institutların yaradılması və şəbəkə infrastrukturunun genişləndirilməsi istiqamətində iri layihələr icra edildiyini bildirən pororektor nəticədə məhdud şirin su ehtiyatlarına malik Azərbaycanda əhalinin fasiləsiz içməli su ilə təminatı və irriqasiya sisteminin əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşaraq müasirləşdiyini qeyd edib. İşğal altında olmuş ərazilərimizdə su ehtiyatlarının zəngin olmasını vurğulayan professor Azərbaycan Ordusu tərəfindən azad olunmuş Suqovuşan su anbarının suvarma suyu ilə təminatının yaxşılaşdırılacağını bildirib.
Sonra Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş direktoru Əlövsət Quliyev ”Azərbaycanda su ehtiyatlarından istifadə, qədim su mənbələri - kəhrizlər”, "Sukanal” Elmi-Tədqiqat və Layihə İnstitutunun direktor müavini b.f.d. Elnur Nəsirov, “Azərbaycanın gələcək su problemləri və həlli yolları”, “Sumqayıt Sukanal” idarəsinin rəis müavini Mahir İmanov “Sumqayıt şəhərinin su təchizatı”, Azərbaycan Elmi - Tədqiqat Su Problemləri İnstitutunun şöbə müdiri Hamlet Fəttayev “Qlobal iqlim dəyişmələrinin Azərbaycanın su ehtiyatlarına təsiri”, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin 4 saylı regional idarəsinin baş mütəxəssisi Asəf Bayramov “Sumqayıt şəhərinin ekoloji durumu”, SDU Ekologiya kafedrasının müdiri dosent Rəhilə Əhmədova “Ekoloji maarifləndirmədə tədrisin rolu”, Kimya və biologiya fakültəsinin tələbəsi Günel Axundova “Gənclərin ekoloji aksiyalarda iştirakı” adlı məruzələr ediblər. Məruzələrdə qeyd edilib ki, Azərbaycanda ərzaq təhlükəsizliyinin təmin edilməsi Prezident İlham Əliyev tərəfindən hökumət qarşısında strateji vəzifə kimi qoyulub, əhalinin ərzaq təminatının yaxşılaşdırılması istiqamətində tədbirlər görülüb, əsas ərzaq məhsullarının ehtiyatı yaradılıb. Eyni zamanda, ölkədə su probleminin həllinin hökumət qarşısında duran ən mühüm vəzifələrdən biri olduğu qeyd edilən məruzələrdə su ehtiyatlarından səmərəli istifadə ilə bağlı komissiya yaradıldığı vurğulanıb. Əhalinin içməli su təchizatının yaxşılaşdırılması tədbirləri paytaxt Bakı şəhəri ilə yanaşı, Azərbaycanın bütün bölgələrində həyata keçirilir: sugötürücü sistemlər yenilənir, sutəmizləyici qurğular, iritutumlu su anbarları tikilir, magistral və şəbəkə su və kanalizasiya xətləri çəkilir, çirkab sutəmizləyici qurğular yaradılır, işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdəki su ehtiyatları Azərbaycanın su imkanlarının artırılması baxımından böyük əhəmiyyət daşıyır.
Diqqətə çatdırıblar ki, bütün bunlarla belə, suyun strateji əhəmiyyəti, ona qənaət istiqamətində maarifləndirici işin aparılması həmişə aktualdır və keçirilən tədbirin təşkilatçılarına, xüsusən universitetin rektoru professor Elxan Hüseynova təşəkkür ifadə edilib.

Главная страница | Новости | В СГУ прошел научно-практический семинар «Обеспечение рационального использования водных ресурсов»
Yerləşdirilmə tarixi : 12 Апрель 2023 14:40
В СГУ прошел научно-практический семинар «Обеспечение рационального использования водных ресурсов»
12 апреля в Сумгаитского государственного университета прошел научно-практический семинар «Обеспечение рационального использования водных ресурсов», организованный кафедрой экологии факультета химии и биологии.
В семинаре приняли участие проректор СГУ по науке и инновациям проф. Рамазан Мамедов, генеральный директор Института почвоведения и агрохимии, член-корреспондент НАНА проф. Аловсат Гулиев и сотрудники института, заместитель директора Научно-исследовательского и проектного института «Суканал» Эльнур Насиров и сотрудники института, заместитель начальника управления «Сумгаит Суканал» Махир Иманов, заведующий отделом Азербайджанского научно-исследовательского института водных проблем Гамлет Фаттаев, заместитель начальника регионального управления №4 Министерства экологии и природных ресурсов Эмин Алиалекберов, руководитель отдела регионального управления №4 Министерства экологии и природных ресурсов Аршад Гурбанов, главный специалист регионального управления №4 Министерства экологии и природных ресурсов Асаф Байрамов, заведующая отделом экологии и туризма Центра детского и юношеского развития № 1 Севиндж Магеррамова, заведующая отделом Центра Ирада Бабаева, а также профессор-преподавательский состав, магистранты и студенты факультета химии и биологиии СГУ.
Проректор проф. Рамазан Мамедов приветствовал гостей и участников мероприятия и рассказал об актуальности темы, о реализации масштабных проектов по рациональному использованию водных ресурсов нашей страны, о расширении посевных площадей и улучшению обеспечения их поливной водой, о принимаемых мерах по удовлетворению потребностей местного населения в питьевой воде. Проректор отметил, что при поддержке государства реализуются крупные проекты в направлении создания новых институтов и расширения сетевой инфраструктуры, в результате которых значительно улучшена и модернизирована оросительная система Азербайджана, имеющего ограниченные ресурсы пресной воды. Проф. Рамазан Мамедов подчеркнул, что использование водных ресурсов освобожденных Азербайджанской Армией территорий и особенно Суговушанского водохранилища значительно улучшит водоснабжение нашей страны.
С докладами выступили Аловсат Гулиев «Использование водных ресурсов в Азербайджане, древние источники воды – кехризы», д.ф.б. Эльнур Насиров «Проблемы с водой в Азербайджане в будущем и пути их решения», Махир Иманов «Водоснабжение города Сумгаит», Гамлет Фаттаев «Влияние глобальных климатических изменений на водные ресурсы Азербайджана», Асаф Байрамов «Экологическая ситуация города Сумгаит», заведующая кафедрой экологии СГУ доц. Рахиля Ахмедова «Роль образования в экологическом просвещении», студентка факультета химии и биологии Гюнель Ахундова «Участие молодежи в экологических акциях». Было отмечено, что обеспечение продовольственной безопасности в Азербайджане, является стратегической задачей правительства. Президентом Ильхамом Алиевым были предприняты меры по улучшению продовольственного обеспечения населения, создан резерв основных продуктов питания. Для решения проблем с водоснабжением создана комиссия по вопросам рационального использования водных ресурсов. Во всех регионах Азербайджана проводятся работы по улучшению обеспечения населения питьевой водой: обновляются системы водопроводов, строятся водоочистные сооружения, оросительные водохранилища, проводятся магистральные и сетевые водопроводы и система канализации.
Докладчики отметили, что несмотря на все это, вопросы стратегического значения воды и сохранения водных ресурсов всегда сохраняют свою актуальность и выразили благодарность организаторам мероприятия, в частности, ректору университета проф. Эльхану Гусейнову.