SDU-nun kollektivi Sumqayıt Dövlət Dram Teatrında “Qurtuluş” tamaşasını izlədi
Aprelin 13-də SDU-nun kollektivi Sumqayıt Dövlət Dram Teatrında Cəfər Cabbarlı adına İrəvan Dövlət Dram Teatrı tərəfindən Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Qurtuluş” tamaşasını izlədi.
Tamaşada Sumqayıt Dövlət Universitetinin rəhbərliyi, professor-müəllim, tələbə heyəti və əməkdaşları iştirak etdilər.
“Ulu Öndər Heydər Əliyev irsini öyrənirik” layihəsi çərçivəsində təqdim olunan tamaşa müstəqillik tariximizə, bu tarixin ən gərgin dövrlərinə, müasir Azərbaycanın ən taleyüklü və parlaq səhifələrini yaradan görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin siyasi fəaliyyətinin fenomenal cəhətlərinə həsr olunub.
Heydər Əliyev ideyalarının daha dərindən öyrənilməsi və təbliği məqsədilə səhnələşdirilən tamaşada Ümummilli Liderin bədii obrazı canlandırıldı, onun həyatı və siyasi fəaliyyəti ilə bağlı maraqlı fraqmentlər əks etdirildi. Prezident İlham Əliyevin Qarabağdakı Zəfər yürüşünü əks etdirən yaddaqalan epizodlarla yekunlaşan tamaşa universitetin kollektivi tərəfindən böyük maraqla qarşılandı.
Tamaşanın quruluşçu rejissoru İftixar Piriyev, rejissor assistenti İmaməli İmaməliyevdir. Səhnə əsərində Heydər Əliyevin bədii obrazını da Əməkdar mədəniyyət işçisi İftixar Piriyev canlandırıb.
Digər rolları teatrın aktyorları: Məhərrəm Musayev, Esmiralda Şahbazova, Niyaməddin Səfərəliyev, Əmrulla Nurullayev, Natiq Həziyev, Sevinc Hüseynova, Bəhruz Hikmətoğlu, Fərid Vəliyev, Samir Əliyev, Müdvər Nemətova, Xədicə Məmmədova, Pərvin Dadaşova, Güney Əliyeva, Sevinc Hüseynova, Bəxtiyar, Zəki Fətəliyev, Səbinə İmamverdiyeva, Anar Buludov, Arzuman Tanrıverdi ifa etdilər.
Tamaşa universitet kollektivi, tələbələr tərəfindən maraqla qarşılandı.
Qeyd edək ki, Sumqayıt Dövlət Universitetinin kollektivi tərəfindən “Heydər Əliyev İli” ilə bağlı Tədbirlər Planı çərçivəsində Ulu Öndər Heydər Əliyevin zəngin, çoxşaxəli irsinin təbliği, əziz xatirəsinin yaşadılması və təbliği məqsədilə silsilə tədbirlər, konfranslar, dəyirmi masalar keçirilir.

Home | News | THE COLLECTIVE OF SSU WATCHED THE PLAY "MISSION" AT THE SUMGAYIT STATE DRAMA THEATER
On April 13, the collective of SSU watched the play "Salvation" dedicated to the 100th anniversary of the Great Leader Heydar Aliyev by the Jafar Jabbarli Yerevan State Drama Theater in the Sumgayit State Drama Theater.
Sumgayit State University administration, professors, students and employees  participated in the performance.
The performance presented within the framework of the project "Learning the legacy of the great leader Heydar Aliyev" dedicated to the history of our independence, the most intense periods of this history, and the phenomenal aspects of the political activity of the outstanding statesman Heydar Aliyev.
The artistic image of the National Leader was revived in the play, which was staged for a deeper study and promotion of Heydar Aliyev"s ideas, and interesting fragments related to his life and political activity were reflected. The performance ended with memorable episodes depicting President Ilham Aliyev"s Victory march in Karabakh, was met with great interest by the university staff.
The production director of the play is Iftikhar Piriyev, the director"s assistant is Imamali Imamaliyev. Honored cultural worker Iftikhar Piriyev played the artistic image of Heydar Aliyev in the play.
Other actors of the theater Maharram Musayev, Esmiralda Shahbazova, Niyamaddin Safaraliyev, Amrulla Nurullayev, Natig Haziyev, Sevinj Huseynova, Bahruz Hikmatoglu, Farid Valiyev, Samir Aliyev, Mudvar Nematova, Khadija Mammadova, Parvin Dadashova, Guney Aliyeva, Sevinj Huseynova, Bakhtiyar, Zaki Fataliyev, Sabina Imamverdiyeva, Anar Buludov, Arzuman Tanriverdi performed.
The  university staff and students enjoyed the show.
We should note that a series of events, conferences, and round tables are held by the staff of Sumgayit State University in order to promote the rich and multifaceted heritage of the Great Leader Heydar Aliyev and to preserve the cherished memory of the Great Leader Heydar Aliyev within the framework of the Event Plan related to the "Year of Heydar Aliyev".