Sumqayıt Dövlət Universiteti və Sumqayıt Apellyasiya Məhkəməsinin birgə təşkilatçılığı ilə “Heydər Əliyev İli”nə həsr olunmuş konfrans keçirilib
Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyi münasibətilə ölkə Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən elan olunmuş 2023-cü il “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində Ulu Öndərin zəngin irsinə həsr olunmuş silsilə tədbirlər davam etdirilir.
Bu münasibətlə aprelin 17-də Ədliyyə Nazirliyi tərəfindən Sumqayıt Apellyasiya Məhkəməsinin və Sumqayıt Dövlət Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə Sumqayıtda gənclər üçün “Heydər Əliyev mütərəqqi məhkəmə-hüquq islahatlarının müəllifidir” mövzusunda konfrans keçirildi.
Tədbirdə Ədliyyə Nazirliyinin məsul işçiləri, Sumqayıt apellyasiya və birinci instansiya məhkəmələrinin hakimləri, məhkəmə aparatının əməkdaşları, Sumqayıt Dövlət Universitetinin Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru, SDU Həmkarlar İttifaqları Komitələri, SDU Tələbə Gənclər Təşkilatının sədri, SDU-nun tələbələri, Bakı Dövlət Universitetinin əməkdaş və tələbələri iştirak etdilər.
Əvvəlcə Ümummilli Liderin Sumqayıt şəhərində abidəsi ziyarət olunaraq önünə gül dəstələri qoyuldu və əziz xatirəsinə dərin ehtiram bildirildi. Həmçinin gənclər Heydər Əliyev Mərkəzində Ulu Öndərin həyat və fəaliyyətinə həsr olunmuş maraqlı ekspozisiyalarla tanış olub, Ümummilli Liderə həsr olunmuş filmə baxdılar. Heydər Əliyev Mərkəzi ilə tanışlıq tələbələrdə xoş və zəngin təəssürat yaratdı.
Sumqayıt Məhkəmə Kompleksində davam edən tədbiri Ədliyyə Nazirliyi İnsan hüquqları və kommunikasiya idarəsinin rəisi Aynur Sabitova açaraq xalqımız və dövlətimiz qarşısında misilsiz xidmətləri olan dahi öndər Heydər Əliyevin əziz xatirəsinə həsr olunan tədbirlərdən bəhs etdi. Bildirdi ki, Ümummilli Liderin hər kəsə örnək olan tükənməz irsi daim öyrənilməli və ondan bəhrələnilməlidir. Bugünkü tədbirin məqsədi məhz Heydər Əliyevin dühası ilə bərqərar olmuş məhkəmə-hüquq sisteminin fəaliyyəti və aparılan islahatlar barədə tələbələri məlumatlandırmaqdır.
Sonra Ümummilli Liderin mənalı ömür yoluna və gərgin fəaliyyətinə həsr olunmuş film nümayiş etdirildi.
Sumqayıt Apellyasiya Məhkəməsinin sədri Tofiq Paşayev çıxış edərək Ulu Öndərin müasir müstəqil məhkəmə hakimiyyətinin formalaşdırılmasında rolunu qeyd etdi, dahi rəhbərin təməlini qoyduğu və ölkə Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə məhkəmə sisteminin təkmilləşdirilməsi üzrə aparılan ardıcıl tədbirlər və yeniliklər barədə tələbələri məlumatlandırdı, Sumqayıtda müasir Məhkəmə Kompleksinin inşasını bu islahatların mühüm tərkib hissəsi olduğunu bildirdi.
Çıxışlardan sonra tədbirdə sual-cavab sessiyası keçirilərək tələbələri maraqlandıran suallara aydınlıq gətirildi, maraqlı diskussiyalar aparıldı.
Konfrans çərçivəsində gənclər Sumqayıt Məhkəmə Kompleksində yaradılan müasir şəraitlə, o cümlədən ictimai və inzibati zonalar, məhkəmə iclas zalları, hakimlər üçün və digər otaqlarla, “Elektron məhkəmə” informasiya sistemi və tətbiq edilən rəqəmsal innovasiyalarla yaxından tanış oldular.

Сумгаитский государственный университет и Сумгаитский апелляционный суд совместно организовали конференцию, посвященную «Году Гейдара Алиева»
По случаю 100-летия со дня рождения Общенационального лидера Гейдара Алиева продолжается серия мероприятий, посвященных богатому наследию великого лидера, в рамках объявленного Президентом Ильхамом Алиевым 2023 года «Годом Гейдара Алиева».
В связи с этим Министерством юстиции была проведена конференция для молодежи Сумгаита «Гейдар Алиев – автор прогрессивных судебно-правовых реформ», организованная совместно Сумгаитским апелляционным судом и Сумгаитским государственным университетом.
В конференции приняли участие должностные лица Министерства юстиции, судьи Сумгаитского апелляционного суда и суда первой инстанции, работники судебной системы, проректор по социальным вопросам и связям с общественностью СГУ, комитет профсоюзов СГУ, председатель студенческой молодежной организации и студенты СГУ, а также сотрудники и студенты Бакинского государственного университета.
Участники мероприятия посетили памятник Общенациональному Лидеру в Сумгаите и возложили цветы к памятнику, выразив глубокое почтение его светлой памяти. Также молодые люди ознакомились с интересными экспозициями, посвященными жизни и деятельности Великого лидера в Центре Гейдара Алиева и посмотрели фильм, посвященный Общенациональному лидеру.
Мероприятие продолжилось в Сумгаитском судебном комплексе. Руководитель отдела по правам человека и коммуникации Министерства юстиции Айнур Сабитова рассказала о мероприятиях, посвященных светлой памяти Гейдара Алиева, гениального лидера, оказавшего беспримерные услуги нашему народу и государству. Она подчеркнула важность изучения неисчерпаемого наследия Общенационального лидера, являющегося примером для всех нас, и отметила, что целью мероприятия является информирование студентов о функционировании судебной системы и реформах, осуществленных под началом Гейдара Алиева.
Затем был показан фильм, посвященный жизни и активной деятельности Общенационального лидера.
Председатель Сумгаитского апелляционного суда Тофик Пашаев рассказал о роли Гейдара Алиева в формировании современной независимой судебной власти, проинформировал студентов о последовательных мерах и нововведениях по совершенствованию судебной системы, которые были заложены гениальным лидером и продолжены Президентом Ильхамом Алиевым и о строительстве современного Судебного комплекса в Сумгаите, как важной составляющей этих реформ.
Мероприятие продолжилось интересной дискуссией.
В рамках конференции молодые люди ознакомились с современными условиями, созданными в Сумгаитском судебном комплексе, включая общественные и административные зоны, залы судебных заседаний, комнаты для судей и другие помещения. Студенты также узнали о введенных цифровых инновациях и информационной системе «Электронный суд».