Sumqayıt Dövlət Universiteti və Sumqayıt Apellyasiya Məhkəməsinin birgə təşkilatçılığı ilə “Heydər Əliyev İli”nə həsr olunmuş konfrans keçirilib
Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyi münasibətilə ölkə Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən elan olunmuş 2023-cü il “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində Ulu Öndərin zəngin irsinə həsr olunmuş silsilə tədbirlər davam etdirilir.
Bu münasibətlə aprelin 17-də Ədliyyə Nazirliyi tərəfindən Sumqayıt Apellyasiya Məhkəməsinin və Sumqayıt Dövlət Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə Sumqayıtda gənclər üçün “Heydər Əliyev mütərəqqi məhkəmə-hüquq islahatlarının müəllifidir” mövzusunda konfrans keçirildi.
Tədbirdə Ədliyyə Nazirliyinin məsul işçiləri, Sumqayıt apellyasiya və birinci instansiya məhkəmələrinin hakimləri, məhkəmə aparatının əməkdaşları, Sumqayıt Dövlət Universitetinin Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru, SDU Həmkarlar İttifaqları Komitələri, SDU Tələbə Gənclər Təşkilatının sədri, SDU-nun tələbələri, Bakı Dövlət Universitetinin əməkdaş və tələbələri iştirak etdilər.
Əvvəlcə Ümummilli Liderin Sumqayıt şəhərində abidəsi ziyarət olunaraq önünə gül dəstələri qoyuldu və əziz xatirəsinə dərin ehtiram bildirildi. Həmçinin gənclər Heydər Əliyev Mərkəzində Ulu Öndərin həyat və fəaliyyətinə həsr olunmuş maraqlı ekspozisiyalarla tanış olub, Ümummilli Liderə həsr olunmuş filmə baxdılar. Heydər Əliyev Mərkəzi ilə tanışlıq tələbələrdə xoş və zəngin təəssürat yaratdı.
Sumqayıt Məhkəmə Kompleksində davam edən tədbiri Ədliyyə Nazirliyi İnsan hüquqları və kommunikasiya idarəsinin rəisi Aynur Sabitova açaraq xalqımız və dövlətimiz qarşısında misilsiz xidmətləri olan dahi öndər Heydər Əliyevin əziz xatirəsinə həsr olunan tədbirlərdən bəhs etdi. Bildirdi ki, Ümummilli Liderin hər kəsə örnək olan tükənməz irsi daim öyrənilməli və ondan bəhrələnilməlidir. Bugünkü tədbirin məqsədi məhz Heydər Əliyevin dühası ilə bərqərar olmuş məhkəmə-hüquq sisteminin fəaliyyəti və aparılan islahatlar barədə tələbələri məlumatlandırmaqdır.
Sonra Ümummilli Liderin mənalı ömür yoluna və gərgin fəaliyyətinə həsr olunmuş film nümayiş etdirildi.
Sumqayıt Apellyasiya Məhkəməsinin sədri Tofiq Paşayev çıxış edərək Ulu Öndərin müasir müstəqil məhkəmə hakimiyyətinin formalaşdırılmasında rolunu qeyd etdi, dahi rəhbərin təməlini qoyduğu və ölkə Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə məhkəmə sisteminin təkmilləşdirilməsi üzrə aparılan ardıcıl tədbirlər və yeniliklər barədə tələbələri məlumatlandırdı, Sumqayıtda müasir Məhkəmə Kompleksinin inşasını bu islahatların mühüm tərkib hissəsi olduğunu bildirdi.
Çıxışlardan sonra tədbirdə sual-cavab sessiyası keçirilərək tələbələri maraqlandıran suallara aydınlıq gətirildi, maraqlı diskussiyalar aparıldı.
Konfrans çərçivəsində gənclər Sumqayıt Məhkəmə Kompleksində yaradılan müasir şəraitlə, o cümlədən ictimai və inzibati zonalar, məhkəmə iclas zalları, hakimlər üçün və digər otaqlarla, “Elektron məhkəmə” informasiya sistemi və tətbiq edilən rəqəmsal innovasiyalarla yaxından tanış oldular.

Home | News | SUMGAYIT STATE UNIVERSITY AND SUMGAYIT COURT OF APPEAL JOINTLY ORGANIZED A CONFERENCE DEDICATED TO "HEYDAR ALIYEV YEAR"
SUMGAYIT STATE UNIVERSITY AND SUMGAYIT COURT OF APPEAL JOINTLY ORGANIZED A CONFERENCE DEDICATED TO "HEYDAR ALIYEV YEAR"
On the occasion of the 100th anniversary of the birth of national leader Heydar Aliyev, a series of events dedicated to the great leader"s rich legacy are being continued within the framework of the 2023 "Year of Heydar Aliyev" announced by the country"s President Ilham Aliyev.
On this occasion, a conference on "Heydar Aliyev is the author of progressive judicial and legal reforms" was held for young people in Sumgait by the Ministry of Justice, jointly organized by Sumgait Court of Appeal and Sumgait State University.
Officials of the Ministry of Justice, judges of Sumgayit courts of appeal and first instance, employees of the judiciary, vice-rector for Social affairs and public relations of Sumgayit State University, Trade Unions Committee of SSU, chairman of Student Youth Organization of SSU, students of SSU, employees and students of Baku State University attended the event.
First, the National Leader"s monument in Sumgayit was visited, flowers were laid. Also, the young people got acquainted with interesting expositions dedicated to the life and activities of the Great Leader at the Heydar Aliyev Center and watched a film dedicated to the National Leader.
Aynur Sabitova, head of the Human Rights and Communication Department of the Ministry of Justice, opened the ongoing event at the Sumgayit Court Complex and talked about the events dedicated to the dear memory of Heydar Aliyev. He said that the legacy of the National Leader, who is an example to everyone, should be constantly studied. The purpose of today"s event is to inform students about the functioning of the judicial system and the reforms implemented by the genius of Heydar Aliyev.
Then a film dedicated to the meaningful life path and hard activity of the National Leader was shown.
Chairman of the Sumgayit Court of Appeal Tofig Pashayev made a speech and noted the role of the Great Leader in the formation of a modern independent judicial power, informed the students about the measures and innovations that were laid by the genius leader and carried out under the leadership of the country"s President Ilham Aliyev. He said that the construction of a modern court complex in Sumgait is an important part of these reforms.
After the speeches, a question-and-answer session was held at the event,the students" questions were clarified, and interesting discussions were held.
Within the framework of the conference, the young people got acquainted with the modern conditions created in the Sumgayit Court Complex, including public and administrative zones, court meeting rooms, for judges and other rooms, the "Electronic court" information system and applied digital innovations.