SDU-nun Tarix və coğrafiya fakültəsində Şuşa şəhəri Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtıdır adlı tədbir keçirildi
Aprelin 26-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tarix və coğrafiya fakültəsində Şuşa şəhəri 2023-cü il üçün «Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtıdır» adlı tədbir keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev açaraq, Azərbaycan xalqının qəlbində, o cümlədən Türk dünyasında Şuşa sevgisindən bəhs edərək qeyd etdi ki, Qarabağın incisi sayılan Şuşa şəhəri zəngin tarixi inkişaf yolu keçmiş, Azərbaycanın və bütün Cənubi Qafqazın mədəni, eləcə də ictimai-siyasi həyatında müstəsna rol oynamışdır. Bənzərsiz tarixi görkəmini həmişə qoruyub-saxlayan bu şəhər yetişdirdiyi böyük şəxsiyyətləri ilə Azərbaycanın və bütünlükdə Türk dünyasının ədəbi, mədəni, elmi və ictimai fikir səlnaməsinə silinməz səhifələr yazmışdır. Məhz buna görə də, Şuşa şəhərinin 2023-cü il üçün “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi heç də təsadüfi deyildir. TÜRKSOY-un müvafiq qərarına əsasən Şuşa şəhərinin 2023-cü ildə Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı elan edilməsi mühüm tarixi əhəmiyyətə malik hadisədir. Professor Adil Baxşəliyev bildirdi ki, Şuşa şəhərinin 2023-cü il üçün “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi ilə bağlı Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tədbirlər Planına müvafiq olaraq silsilə tədbirlərin keçirilməsi mədəniyyət paytaxtımızın irsinin təbliğinə və tələbə gənclərin Vətən sevgisinin möhkəmləndirilməsinə töhfə verəcək.
Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Sona Məhərrəmova “Şuşa şəhərinin inkişafında Heydər Əliyevin rolu” mövzusunda çıxış edərək bildirdi ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyev Sovet Azərbaycanına rəhbərlik etdiyi dövrdə Şuşa şəhərinin inkişafına xüsusi diqqət ayırmışdı. Məhz Ulu Öndər sayəsində Şuşa şəhərinin tarixi memarlıq abidələri qorunub-saxlanmış, ümumittifaq səviyyəli kurort-sanatoriya şəhərinə çevrilmiş, M.P.Vaqifin məqbərəsi, “Vaqif Poeziya Evi”, şairə Xurşidbanu Natəvanın abidəsinin açılışı olmuş, ermənilərin əsassız iddialarının qarşısı alınmışdır. Ulu Öndər Heydər Əliyev Şuşa haqqında deyirdi: Şuşa Azərbaycanın ən əziz və böyük tarixi olan bir guşəsidir. Şuşanı yaradanlar, Şuşa şəhərini quranlar, Şuşa qalasını tikənlər Azərbaycan torpağının sahibləri olublar və Qarabağda Azərbaycan torpağının daim qorunması, saxlanması üçün Şuşa şəhərini, qalasını yaradıblar. Bu, təkcə Azərbaycan xalqının, əcdadlarımızın yaratdığı böyük şəhər deyil, həm də böyük bir tarixi abidədir.
Daha sonra Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının dosenti Yusifəli Həsənov “Şuşa şəhərinin Türk dünyasına qazandırdığı tarixi şəxsiyyətlər”, kafedranın müəllimi Leyla Əliyeva “Şuşa şəhərinin Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı elan edilməsinin tarixi əhəmiyyəti”, Tarix və coğrafiya fakültəsinin I kurs magistrantı Anar Qurbanov “Şuşa şəhərinin bərpası və inkişafı strategiyası” mövzularında çıxış etdilər. Bildirdilər ki, Ulu Öndər Heydər Əliyevin Şuşa şəhərinin inkişafında danılmaz tarixi rolu onun layiqli siyasi varisi, ölkə rəhbəri İlham Əliyevin xüsusi diqqət və qayğısı ilə gündən-günə inkişaf edir, tarixi əzəmətini bərpa edir və sürətlə işğaldan əvvəlki xoşbəxt çağlarına qovuşur.
Tədbirin sonunda tələbələr tərəfindən “Şuşa sən azadsan!” adlı bədii kompozisiya və Şuşa haqqında videoçarx nümayiş  etdirildi.

На факультете истории и географии СГУ прошло мероприятие «Город Шуша – культурная столица тюркского мира»
26 апреля на факультете истории и географии Сумгаитского государственного университета прошло мероприятие «Шуша – культурная столица тюркского мира 2023 года».
Мероприятие открыл декан факультета истории и географии проф. Адиль Бахшалиев. Он рассказал о том, какое место занимает в сердце азербайджанского народа и всего тюркского мира город Шуша, который считается жемчужиной Карабаха и отметил, что город, имеющий большое историческое значение, являющийся духовным и культурным центром Азербайджана и всего Южного Кавказа, сыграл исключительную роль в общественно-политической жизни нашей страны. Сохранивший свой неповторимый исторический облик город стал родиной выдающихся личностей, вписавших славные страницы в летопись литературной, культурной, научной и общественной мысли Азербайджана и всего тюркского мира. Именно поэтому в 2023 году город Шуша был объявлен «культурной столицей тюркского мира». Объявление города Шуши культурной столицей тюркского мира в 2023 году в соответствии с решением Постоянного совета ТЮРКСОЙ, является важным историческим событием. Проф. Адиль Бахшалиев заявил, что проведение ряда мероприятий в соответствии с Планом мероприятий Сумгаитского государственного университета по объявлению Шуши «Культурной столицей тюркского мира» на 2023 год будет способствовать популяризации наследия нашей культурной столицы и укреплению любви к Родине среди студентов.
Заведующая кафедрой истории и методики ее преподавания доц. Сона Магеррамова выступила с докладом «Роль Гейдара Алиева в развитии города Шуша». Она отметила, что Общенациональный лидер Гейдар Алиев уделял особое внимание развитию город Шуша во время его руководства Советским Азербайджаном. Именно благодаря Гейдару Алиеву были сохранены исторические архитектурные памятники города Шуша, город стал курортно-санаторным центром всесоюзного значения, были открыты мавзолей М.П.Вагифа, «Дом поэзии Вагифа», установлен памятник поэтессе Хуршидбану Натеван, и были предотвращены беспочвенные претензии армян. Общенациональный лидер Гейдар Алиев так охарактеризовал историческое значение Шуши: «Шуша самый дорогой уголок Азербайджана, имеющий большую историю. Основатели города Шуша, строители этого города, крепости Шуша были владельцами азербайджанской земли, и для того чтобы обеспечить постоянную охрану азербайджанской земли в Карабахе они создали город-крепость Шуша. Это великий памятник, созданный азербайджанским народом, нашими предками, не только город, но и огромный исторический памятник».
Далее с докладами выступили доцент кафедры истории и методики ее преподавания Юсифали Гасанов «Исторические личности, которых город Шуша подарил тюркскому миру», преподаватель кафедры Лейла Алиева «Историческое значение провозглашения города Шуша культурной столицей тюркского мира», магистрант первого курса факультета истории и географии Анар Гурбанов «Стратегия возрождения и развития города Шуша». Докладчики подчеркнули роль Гейдара Алиева в развитии города Шуши и отметили, что благодаря особому вниманию и заботе его достойного политического преемника президента Ильхама Алиева город быстро восстанавливается и возвращается к своим счастливым дням до оккупации.
В конце мероприятия студенты продемонстрировали художественную композицию «Шуша, ты свободна!», и был показан видеоролик о Шуше.