SDU-nun İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin əməkdaşları Milli Mühasiblər Forumunda iştirak etdilər
Aprelin 27-də Bakı Konqres mərkəzində “Gənc mühasiblər” İctimai Birliyinin təşkilatçılığı ilə Milli Mühasiblər Forumu keçirildi.
Forumun açılış mərasimində Dövlət İmtahan Mərkəzinin Direktorlar Şurasının sədri Məleykə Abbaszadə, Gənc Mühasiblər İctimai Birliyi, Gənclər Fondu, Maliyyə Nazirliyi, Dövlət Məşğulluq Agentliyi və Dövlət Vergi Xidmətinin nümayəndələri çıxış etdilər.
“Gənc mühasiblər” İctimai Birliyinin sədri Solmaz Əliyeva tədbiri açaraq iştirakçıları salamladı və forumun əhəmiyyətindən bəhs etdi. Qeyd etdi ki, belə tədbirlər ölkəmizdə aparılan iqtisadi inkişafa yönəlmiş islahatlara töhfə vermək, müasir iqtisadi biliklərə malik kadrların, gənc mühasib və digər peşə sahələri üzrə mütəxəssislərin hazırlanmasını dəstəkləyir. Eyni zamanda sahibkarlıq vərdişlərinin formalaşdırılması, qeyri-neft sektorunun və kiçik biznesin inkişafı, iqtisadi sektorda, mühasibatlıq və digər sahələrdə qanunvericiliyin tətbiqi istiqamətində çox mühüm rol oynayır. Hal-hazırda “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın məqsədlərinin reallaşdırılması üçün ölkəmizdə bir sıra addımlar atılmaqdadır. Strategiyanın əsas hədəflərinə makroiqtisadi və maliyyə sabitliyinin qorunması, dövlət büdcəsinin dayanıqlığının və səmərəliliyinin artırılması mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsinə nail olmaq, eyni zamanda insan kapitalının davamlı inkişafını təmin etmək daxildir.
Forumun aparıcısı Bakı Hesabat Mərkəzinin direktoru Mehdi Babayev tədbirin əhəmiyyətini qeyd edərək panel müzakirələrin aparılmasına dəvət olunan dövlət nümayəndələrini və moderatorları təqdim etdi.
Panel müzakirələri zamanı məruzəçilər müasir dövrdə peşəkar mühasiblərin hazırlanması ilə bağlı iştirakçılara müxtəlif mövzularda suallar ünvanladılar.
SDU-nun İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının müdiri dosent Loğman Abdullayev, tyutor Könül Behbudova, laborantlar Türkan Seyfullayeva və Aysel Nəsirli mövzu ətrafında müzakirələrdə fəal iştirak etdilər.

Главная страница | Новости | Сотрудники факультета экономики и управления СГУ приняли участие в Национальном форуме бухгалтеров
Сотрудники факультета экономики и управления СГУ приняли участие в Национальном форуме бухгалтеров
27 апреля в Бакинском Конгресс-центре прошел Национальный форум бухгалтеров, организованный Общественным объединением «Молодые бухгалтеры.
На церемонии открытия форума выступили Председатель Совета директоров Государственного экзаменационного центра Малейка Аббасзаде, представители Общественного объединения молодых бухгалтеров, Фонда молодежи, Министерства финансов, Государственного агентства занятости и Государственной налоговой службы.
Председатель общественного объединения «Молодые бухгалтеры» Солмаз Алиева приветствовала участников и рассказала о важности форума. Она отметила, что такие мероприятия способствуют подготовке квалифицированных кадров со знаниями современной экономики, молодых бухгалтеров и специалистов других профессиональных областей с целью содействия реформам, направленным на развитие экономики в нашей стране. В то же время форум может сыграть важную роль в формировании предпринимательских навыков, развитии ненефтяного сектора и малого бизнеса, расширении применения законодательства в сфере экономики, бухгалтерского учета и др. В настоящее время в нашей стране предпринимается ряд шагов для реализации целей «Стратегии социально-экономического развития Азербайджанской Республики на 2022-2026 годы». К основным целям стратегии относятся сохранение макроэкономической и финансовой стабильности, совершенствование механизмов повышения устойчивости и эффективности государственного бюджета и одновременно обеспечение устойчивого развития человеческого капитала.
Модератор форума директор Бакинского отчетного центра Мехди Бабаев отметил важность мероприятия и представил гостей, приглашенных на панельные дискуссии.
В ходе панельных дискуссий выступавшие задавали вопросы участникам на различные темы, связанные с подготовкой профессиональных бухгалтеров в современный период.
Активное участие в обсуждении темы приняли заведующий кафедрой финансов и бухгалтерского учета факультета экономики и управления СГУ доц. Логман Абдуллаев, тютор Кёнуль Бейбудова, лаборанты Тюркан Сейфуллаева и Айсель Насирли.