Mayın 3-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Elmi Şurasının növbəti iclası keçirildi. Universitetin Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektoru, Elmi Şuranın sədr müavini dosent Natiq Talıbov iclası giriş sözü ilə açaraq şura üzvlərini salamladı və gündəlikdəki məsələləri bir daha Elmi Şura üzvlərinin nəzərinə çatdırdı və gündəlik təsdiq olundu.
2022/23-cü tədris ilində magistrantların elmi-tədqiqat, elmi-pedaqoji təcrübələrinin və attestasiyalarının nəticələri barədə Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dosent Sabir Xəlilov geniş məlumat verdi. Qeyd etdi ki, tədris planında nəzərdə tutulduğu kimi, II kurs magistrantların elmi-tədqiqat və elmi pedaqoji təcrübələri qrafikə uyğun olaraq tam yerinə yetirilmişdir.
Aparılan müzakirələrdən sonra fakültə Elmi Şuralarında II kurs magistrantlarının attestasiyalarının nəticələri qənaətbəxş hesab edildi. Magistrantların magistr dissertasiyalarının dəqiq yoxlanılması, o cümlədən antiplagiat proqramından keçirilməsi, həmçinin istedadlı, çalışqan, universitetin ictimai işlərində fəal iştirak edən magistrantların müəyyənləşdirilməsi fakültə dekanlarına və DMŞ-nin müdiri dosent Sabir Xəlilova tapşırıldı.
SDU-nun dövri və qeyri-dövri nəşrlərinin beynəlxalq standartlara uyğun inkişaf etdirilməsi və səmərəli fəaliyyətinin təşkili sahəsində təcrübə mübadiləsi məqsədilə universitetin nümayəndə heyətinin Moskva şəhərinə işgüzar səfərinin nəticələri və qarşıda duran vəzifələr barədə Elmi hissənin müdiri dosent Samir Orucov məlumat verdi. Bildirdi ki, SDU-nun 2020-2025-ci illər üçün “Strateji inkişaf planı”nda nəzərdə tutulan hədəflərə çatmaq məqsədilə nümayəndə heyəti Rusiya Elmi İstinad İndeksi (REİİ) və Elmi Elektron Kitabxanada (e-Library.ru) olmuş,“Elmi nəşrlərin e-Library.ru platformasında irəliləməsinin təşkili” mövzusunda elmi-praktiki seminarda iştirak etmişlər və SDU-nun “Elmi xəbərlər” jurnalının “e-Library.ru” platformasının Ядро РИНЦ (RSCİ) bölməsində təmsil olunması istiqamətində birgə əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə etmişlər. Rusiya Dövlət Humanitar Universitetində (RDHU) keçirilən görüşdə həmin universitetin tələbələrinin bir tədris semestri ərzində Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycan dili üzrə nitq mühitində təcrübə əldə etmələri və nitq bacarıqlarının artırılması məqsədilə təhsil almalarının təşkili məsələlərini ətraflı müzakirə etmişlər.
Sonra SDU-nun “Elmi xəbərlər” jurnalının “e-Library.ru” platformasının Ядро РИНЦ (RSCİ) bölməsində təmsil olunması istiqamətində görülən işlərin ardıcıllığının müəyyənləşdirilməsi, sistemləşdirilməsi və məqsədyönlü formada həyata keçirilməsinə nəzarət Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədova tapşırıldı.
Startap layihələrinin hazırlanması, respublika və beynəlxalq səviyyəli müsabiqələrə təqdim olunması istiqamətində görülən işlərin vəziyyəti və gücləndirilməsi barədə Avtomatika və idarəetmə kafedrasının müdiri, İnnovasiya Yaradıcılıq Mərkəzinin direktoru professor Cavanşir Məmmədov geniş məruzə etdi. Qeyd etdi ki, SDU tələbələrinin startap layihələri mütəmadi olaraq respublika və beynəlxalq səviyyəli müsabiqələrin qalibi olmuş və mükafatlandırılmışdır, 2022-ci ildə Azərbaycanın Ali təhsil müəssisələrinin tələbələri arasında keçirilən EdTech startap müsabiqəsində və Macarıstanda keçirilən startap müsabiqəsində SDU-nun komandası 10 ən yaxşı komanda sırasında yer tutmuşdur. Onu da vurğuladı ki, ötən illərdə SDU-nun 3 startap layihəsi ABŞ-da keçirilən İSEF Future Scientists sərgisində təmsil olunmuşdur, Sabahın alimləri 2023 İSEF müsabiqəsində SDU-nun 7 layihəsi mükafatlandırılmış, 1 layihə isə Amerikada keçiriləcək dünya birinciliyində iştirak etmək imkanı qazanmışdır.
Startap layihələrinin məzmun və forma cəhətcə daha da təkmilləşdirilməsi, respublika və beynəlxalq səviyyəli müsabiqələrə yüksək keyfiyyətli layihələrin təqdim olunmasının təmin edilməsi professor Cavanşir Məmmədova tapşırıldı.
SDU-nun ölkənin aparıcı şirkət və müəssisələri ilə əməkdaşlığının genişləndirilməsinə dair Ümumi işlər üzrə prorektor Əsəd Məmmədov çıxış etdi. Bildirdi ki, Sumqayıt Dövlət Universiteti özəl və dövlət müəssisələri ilə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsini daim diqqət mərkəzində saxlayır və bu istiqamətdə fəaliyyətin genişləndirilməsinə ciddi səy göstərilir. Qeyd etdi ki, aparıcı şirkət və müəssisələrlə əməkdaşlığın daha da gücləndirilməsi məqsədilə 18.04.2023-cü il tarixində SDU ilə Bakı Ali Neft Məktəbi və “SOCAR Downstream Management” MMC arasında anlaşma memorandumu imzalanmışdır. Həmçinin SDU ilə İtaliyanın ən böyük neft-qaz şirkətlərindən olan SAİPEM arasında əlaqələr yaradılmış və SDU tələbələrinin həmin şirkətin müəssisələrində istehsalat təcrübələrini keçməsi məsələsi razılaşdırılmışdır.
SDU-nun ölkənin aparıcı şirkət və müəssisələri arasında əməkdaşlığının genişləndirilməsinə fakültə dekanlarına, kafedra müdirlərinə və müvafiq struktur rəhbərlərinə tapşırıldı.
Daha sonra cari məsələlər üzrə müzakirələr aparıldı, Elmi katib professor Muxtar Səmədov SDU Elmi Şurasının komissiyalarının tərkibində bəzi dəyişikliklər barədə məlumat verdi. Professor Məhəmməd Əhmədovun SDU-nun Elmi Şurasının tərkibində fəaliyyət göstərən İntizam komissiyasının tərkibindən çıxarılaraq, Təhsil və elm üzrə komissiyanın tərkibinə daxil edilməsini təklif etdi. Neft kimyası və kimya mühəndisliyi kafedrasının sabiq doktorantı Xəyalə Hacıyevanın dissertasiya işinin yeni redaksiyada mövzusu və elmi rəhbəri təsdiq edildi.
İclasda SDU-nun Linqvistik Mərkəzinin fəaliyyətinin dayandırılması barədə müzakirə aparıldı və müzakirələrdən sonra Linqvistik Mərkəzin fəaliyyətinin dayandırılması barədə qərar qəbul edildi.
Sonra Elmi katib professor Muxtar Səmədov tədris vəsaitlərinə nəşr hüququn (qrif) verilməsi ilə əlaqədar çıxış etdi, bildirdi ki, Elmi Şuraya 27 adda tədris vəsaiti daxil olub ki, onlardan 5-i dərs vəsaiti, 1-i metodik vəsait, 17-i fənn proqramı və 4-ü təcrübə proqramıdır. Aparılan müzakirələrdən sonra tədris vəsaitlərinin nəşr olunmasına icazə verildi.
Müsabiqələrin keçirilməsi və elmi adların verilməsi barədə də məlumat verən professor bildirdi ki, Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının dosenti Rafail Məmmədov, Bərk cisim və yarımkeçiricilər fizikası kafedrasının dosenti Xəyalə Əliquliyeva, Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının dosenti Əzəmət Rüstəmova elmi-pedaqoji fəaliyyətlərinə görə dosent elmi adının verilməsinə dair AAK qarşısında vəsatət qaldırılması üçün sənədlərini təlimata uyğun hazırlayaraq Elmi Şuraya təqdim etmişlər.
Aparılan müzakirələrdən sonra gizli səsvermənin nəticəsinə əsasən hər üç əməkdaşa dosent elmi adı verilməsi üçün AAK qarşısında vəsatət qaldırılması qərara alındı.

Yerləşdirilmə tarixi : 03 Май 2023 16:24
3 мая состоялось очередное заседание Ученого совета Сумгаитского государственного университета. Проректор по организации учебного процесса и технологии обучения университета, заместитель председателя Ученого совета доц. Натиг Талыбов приветствовал членов совета и объявил повестку дня. Вопросы повестки дня были утверждены членами совета и вынесены на обсуждение.
Руководитель отдела докторантуры и магистратуры доц. Сабир Халилов проинформировал о результатах научно-исследовательской, научно-педагогической практики и аттестации магистрантов в 2022/2023 учебном году. Он отметил, что научно-исследовательская и научно-педагогическая практика магистрантов второго курса была завершена в соответствии с графиком предусмотреным учебным планом.
После обсуждения было принято решение считать результаты аттестации магистрантов второго курса удовлетворительными. Руководителю отдела магистратуры и докторантуры доц. Сабиру Халилову и деканам факультета было поручено тщательно проверить магистерские диссертации на антиплагиат, а также выявить талантливых магистрантов, активно участвующих в общественной жизни университета.
Руководитель научной части доц. Самир Оруджев дал информацию об итогах поездки представителей университета, командированной в Москву, с целью обмена опытом по организации периодических и непериодических изданий в соответствии с международными стандартами и расширения сотрудничества СГУ с РИНЦ и научной электронной библиотекой e-Library.ru. для достижения целей, намеченных в «Стратегическом плане развития СГУ» на 2020-2025 годы. Он сообщил, что в ходе визита представители СГУ приняли участие в научно-практическом семинаре «Организация продвижения научных изданий на платформе e-Library.ru» и обсудила вопросы представительства журнала «Научные новости» СГУ в разделе Ядро РИНЦ на платформе e-Library.ru. На встрече, состоявшейся в Российском государственном гуманитарном университете (РГГУ) были обсуждены вопросы организации обучения студентов РГГУ в СГУ в течение одного академического семестра для прохождения практики в языковой среде с целью совершенствования своих речевых навыков на азербайджанском языке.
Проректору по науке и инновациям проф. Рамазану Мамедову было поручено систематизировать последовательность целенаправленного выполнения работ, проводимых в направлении представительства журнала «Научные новости» СГУ в разделе Ядро РИНЦ на платформе e-Library.ru.
Руководитель Творческого инновационного центра, заведующий кафедрой автоматизации и управления проф. Джаваншир Мамедов выступил с отчетом о проделанной работе в направлении подготовки стартап-проектов, их участия в соревнованиях республиканского и международныго уровеня. Он отметил, что стартап-проекты студентов СГУ регулярно удостаиваются наград и призовых мест в различных конкурсах. Команда СГУ вошла в число 10 лучших команд в конкурсе стартапов EdTech 2022 года, проводимом среди студентов вузов Азербайджана и в конкурсе стартапов в Венгрии. Он также подчеркнул, что за прошедшие годы 3 стартап-проекта СГУ были представлены на выставке ISEF Future Sciences, проходившей в США, 7 проектов были отмечены наградами на конкурсе ISEF «Ученые завтрашнего дня 2023», а 1 проект получил возможность участвовать в первенстве мира, который пройдет в Америке.
Проф. Джаванширу Мамедову было поручено дальнейшее совершенствование стартап-проектов, а также обеспечение участия качественных проектов на конкурсах республиканского и международного уровня.
Проректор по общим вопросам Асад Мамедов рассказал о расширении сотрудничества СГУ с ведущими компаниями и предприятиями страны. Он сообщил, что Сумгаитский государственный университет постоянно уделяет внимание развитию сотрудничества с частными и государственными предприятиями, и предпринимаются серьезные усилия для расширения деятельности в этом направлении. Он отметил, что в целях дальнейшего укрепления сотрудничества с ведущими компаниями и предприятиями 18 апреля 2023 года между СГУ и Бакинской высшей школой нефти и ООО «SOCAR Downstream Management» был подписан меморандум о взаимопонимании. Также были установлены взаимоотношения между СГУ и SAIPEM, одной из крупнейших нефтегазовых компаний Италии, и согласован вопрос прохождения студентами СГУ производственной практики на предприятиях этой компании.
Деканам факультетов, заведующим кафедрами и руководителям структур было поручено расширять сотрудничество СГУ с ведущими компаниями и предприятиями страны.
Далее были проведены обсуждения по текущим вопросам. Ученый секретарь проф. Мухтар Самедов сообщил о некоторых изменениях в составе комиссий Ученого совета СГУ. Было предложено исключить проф. Мухаммеда Ахмедова из состава Дисциплинарной комиссии, действующей при Ученом совете СГУ, и включить его в состав Комиссии по образованию и науке. В новой редакции были утверждены тема и научный руководитель диссертации Хаяли Гаджиевой, бывшего докторанта кафедры нефтехимии и химической инженерии.
На заседании состоялось обсуждение вопроса о приостановлении деятельности Лингвистического центра СГУ. После обсуждения было принято решение о приостановлении деятельности Лингвистического центра.
Затем выступил ученый секретарь проф. Мухтар Самедов по вопросу о предоставлении права публикации (гриф) на учебные материалы. Он сообщил, что в Ученый совет поступило 27 учебных материалов, из них 5 учебных пособий, 1 методическое пособие, 17 предметных программ и 4 программы стажировки. После обсуждения было дано разрешение на публикацию учебных материалов.
Проф. Мухтар Самедов также проинформировал о проведении конкурсов и присвоении научных званий. Он сообщил, что доцент кафедры истории Азербайджана и народов Восточной Европы Рафаиль Мамедов, доцент кафедры физики твердого тела и полупроводников Хаяля Алигулиева, доцент кафедры азербайджанского языка и методики его преподавания Азамат Рустамов подготовили и представили в Ученый совет документы для подачи в ВАК ходатайства о предоставлении научного звания доцента. Было отмечено, что все документы были подготовлены согласно положению.
После обсуждений по результатам тайного голосования было принято решение подать в ВАК ходатайство о присвоении всем трем сотрудникам звания доцента.