SDU-da “Müasir şəraitdə maliyyə savadlılığının artırılması və nağdsız hesablamalar” mövzusunda tədbir keçirildi
Mayın 3-də SDU-nun İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsi Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının təşkilatçılığı ilə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Müasir şəraitdə maliyyə savadlılığının artırılması və nağdsız hesablamalar” mövzusunda tədbir keçirildi. Tədbirdə İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin professor-müəllim və tələbə heyəti ilə yanaşı, “Turan Bank” ASC-nin İdarə Heyətinin üzvü, İnformasiya texnologiyaları üzrə baş direktor Bəxtiyar Məmmədov iştirak etdi.
Tədbirin spikeri Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının baş müəllimi Şəlalə Məmmədova iştirakçıları salamladı və tədbirin əhəmiyyətindən bəhs etdi.
İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva çıxışında tələbələrdə maliyyə savadlılığının artırılması istiqamətində təqdim olunan mövzunun əhəmiyyətini xüsusi olaraq qeyd etdi. Dekan yeni iqtisadi münasibətlər şəraitində bank sisteminin fəaliyyəti ilə bağlı oxşar tədbirlərin təşkil edilməsinin gələcəyin iqtisadçıları üçün xüsusi əhəmiyyət daşıdığını bildirdi. Bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə əməkdaşlıq edən maliyyə təşkilatları, həmçinin bank sektorunun təmsilçilərinə, xüsusən bügünkü tədbirdə iştirak edən “Turan Bank” ASC-nin nümayəndələrinə təşəkkür etdi.
Sonra Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının böyük laborantı Nuranə Bağırova “Nağdsız hesablamaların formalaşması və inkişaf tarixi” mövzusunda çıxış etdi.
Spiker daha sonra sözü “Turan Bank” ASC İdarə Heyətinin üzvü, İnformasiya texnologiyaları üzrə baş direktor Bəxtiyar Məmmədova verdi. Bəxtiyar Məmmədov tədbirə dəvət olunduğu üçün minnətdarlığını bildirdi və “Müasir şəraitdə maliyyə savadlılığının artırılması və nağdsız hesablamalar” mövzusunda geniş məruzə etdi. Müasir situasiyada hər bir kəsin maliyyə bazarında gedən proseslər barədə minimal informasiyaya malik olmasının zəruriliyini yada salan bank mütəxəssisi gələcəyin iqtisadçılarına tədbirin mövzusu kimi niyə məhz nağdsız hesablamaların seçilməsindən danışdı. O, qeyd etdi ki, nağdsız hesablamalar haqqında qanunvericiliyin əsas məqsədi dövriyyədə olan pul kütləsinə nəzarətin, vergi öhdəliklərinin yerinə yetirilməsi sahəsində şəffaflığın gücləndirilməsinin, istehlakçıların hüquqlarının müdafiəsinin təmin edilməsidir.
Çıxışlardan sonra mövzu ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı və tədbir iştirakçılarının sualları cavablandırıldı.

В СГУ прошло мероприятие «Повышение финансовой грамотности и безналичные расчеты в современных условиях»
3 мая в СГУ прошло мероприятие «Повышение финансовой грамотности и безналичные расчеты в современных условиях», посвященное 100-летию Общенационального лидера Гейдара Алиева и организованное кафедрой финансов и бухгалтерского учета факультета экономики и управления СГУ. В мероприятии приняли участие член Правления ОАО «Туран Банк», генеральный директор по информационным технологиям Бахтияр Мамедов, преподаватели и студенты факультета экономики и управления.
Ведущий мероприятия старший преподаватель кафедры финансов и бухгалтерского учета Шалаля Мамедова приветствовала участников и рассказала о важности мероприятия.
Декан факультета доц. Айнура Яхьяева отметила актуальность темы для повышения финансовой грамотности студентов. Она сообщила, что организация подобных мероприятий, связанных с функционированием банковской системы в условиях новых экономических отношений, имеет особое значение для экономистов будущего. Декан поблагодарила финансовые организации, сотрудничающие с Сумгаитским государственным университетом в этом направлении, а также представителей банковского сектора, особенно представителей ОАО «Туран Банк», принявших участие в мероприятии.
Старший лаборант кафедры финансов и бухгалтерского учета Нурана Багирова выступила с докладом «История становления и развития безналичных расчетов».
Бахтияр Мамедов поблагодарил за приглашение и выступил с докладом «Повышение финансовой грамотности и безналичные расчеты в современных условиях». Он отметил, что необходимо, чтобы каждый имел минимальную информацию о процессах, происходящих на финансовом рынке в современном мире. Банковский эксперт рассказал экономистам будущего, почему темой мероприятия были выбраны безналичные расчеты. Он отметил, что основной целью законодательства о безналичных расчетах является контроль за деньгами в обращении, усиление прозрачности в сфере исполнения налоговых обязательств, обеспечение защиты прав потребителей.