SDU-da “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində “Nə? Harada? Nə zaman?” intellektual bilik yarışı keçirildi
Mayın 6-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin Elmi kitabxanasında Tələbə HİK və Tələbə Gənclər Təşkilatının birgə təşkilatçılığı ilə Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Nə? Harada? Nə zaman?” intellektual bilik yarışı keçirildi.
Yarışda SDU-nun 7 fakültəsinin və SDU nəzdində SDTK-nın tələbələrindən ibarət komandaları iştirak edirdi.
Tədbiri Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektor dosent Elmar Xəlilov açaraq yarışın əhəmiyyətini qeyd edərək ölkədə aparılan gənclər siyasətinin hədəflərini, bu siyasətin həyata keçirilməsinə gənclər təşkilatlarının və gənclərin fəal şəkildə qoşulduğunu, onların hərtərəfli inkişafları üçün zəruri şəraitin yaradıldığını diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, intellektual yarışın keçirilməsi Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətinin öyrənilməsi, Ulu Öndərin irsinin yaşadılması və gənclər arasında təbliği, eyni zamanda gənc nəslin elmə, maarifləndirici yarışlara marağının artırılması məqsədini daşıyıb. Prorektor onu da qeyd etdi ki, Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən imzalanmış Dövlət Proqramlarının icrası ölkədə gənclər siyasətinin daha da inkişaf etdirilməsinə təkan verib. Bu istiqamətdə normativ-hüquqi bazanın təkmilləşdirilməsi, gənclərin intellektual və yaradıcılıq potensialının inkişafı, onların iqtisadi proseslərdə fəal iştirakının təmin edilməsi baxımından xeyli iş görülüb. Həmçinin gənclərin idarəetmədə və vətəndaş cəmiyyətinin inkişafında iştirakı gücləndirilib, onların müstəqil fəaliyyəti üçün zəruri infrastruktur inkişaf etdirilib. Bütövlükdə Azərbaycanda yüksək intellektli gənc nəsil formalaşıb. Bu gün öz bilik və bacarığı ilə ölkəmizdə, eləcə də dünyada Azərbaycanın adını yüksək tutan gənclərimiz var.
Prorektor çıxışının sonunda belə yarışların ənənəvi hal almasının vacibliyini vurğulayaraq, iştirakçılara uğurlar arzuladı.
Sonra SDU Tələbə HİK-in sədri Tayfun Hacılı çıxış edərək, ölkəmizdə təhsilin inkişafına xüsusi diqqət göstərildiyini bildirdi. Tələbələrin bilik və düşünmə bacarıqlarının, məntiqi təfəkkürlərinin inkişafında bilik yarışlarının əhəmiyyətini diqqətə çatdırdı.
Bilik yarışında komandalar Azərbaycan xalqının Ümummili lideri Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyəti, Ulu Öndərin rəhbərliyi altında ölkədə aparılan dövlət quruculuğu prosesi və islahatları əhatə edən sualları cavablandırıblar. Komandaların cavabları münsiflər heyəti tərəfindən qeydə alınıb və qiymətləndirilib.
Gərgin keçən bilik mübarizəsində qalib komandalar müəyyən edildi. Yarışın nəticələrinə əsasən Tarix və coğrafiya fakültəsinin komandası I yerə, Riyaziyyat fakültəsinin komandası II yerə, İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin komandası isə III yerə layiq görüldülər.

Главная страница | Новости | В СГУ прошел интеллектуальный конкурс «Что? Где? Когда?»
6 мая в Научной библиотеке Сумгаитского государственного университета прошел интеллектуальный конкурс «Что? Где? Когда?», посвященный 100-летию со дня рождения Общенационального лидера Гейдара Алиева и организованный Студенческим профсоюзным комитетом и Студенческой молодежной организацией.
В соревнованиях приняли участие студенческие команды, представляющие 7 факультетов СГУ и команда СГТК при СГУ.
Мероприятие открыл проректор по социальным вопросам и связям с общественностью Эльмар Халилов. Он отметил важность проведения конкурса знаний и рассказал о реализуемой в стране молодежной политике, об активном участии в ней молодежных организаций, о создании необходимых условий для всестороннего развития молодого поколения. Он отметил, что целью проведения конкурса является изучение жизни и деятельности Общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева, сохранение наследия великого лидера и популяризацию его среди молодежи и повышение интереса студентов к науке и различного рода конкурсам знаний. Проректор также отметил, что реализация Государственных программ, подписанных Президентом Ильхамом Алиевым, дала толчок дальнейшему развитию молодежной политики в стране. В этом направлении проделана большая работа по совершенствованию нормативно-правовой базы, развития интеллектуального и творческого потенциала молодежи, обеспечения ее активного участия в экономических процессах. Также обеспечено участие молодежи в управлении и развитии гражданского общества, создана необходимая инфраструктура для их деятельности. В целом в Азербайджане сформировалось высокоинтеллектуальное молодое поколение, которое своими знаниями и умением поддерживает имидж Азербайджана во всем мире.
В завершение своего выступления проректор подчеркнул важность того, чтобы подобные соревнования стали традиционными, и пожелал успехов участникам.
Затем выступил председатель СМО СГУ Тайфун Гаджилы, который рассказал о развитии образования в нашей стране и об особом внимании, которое уделяется государством этой сфере. Он отметил значение конкурсов знаний в развитии у студентов навыков логического мышления.
Далее командам были заданы вопросы о жизни и деятельности Общенационального лидера, о процессе государственного строительства и реформах, проводимых в стране под руководством Гейдара Алиева. Ответы команд записывались и оценивались жюри.
По итогам конкурса команде факультета истории и географии было присуждено 1 место, команде математического факультета присуждено 2 место, команде факультета экономики и управления присуждено 3 место.