SDU-da “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində “Nə? Harada? Nə zaman?” intellektual bilik yarışı keçirildi
Mayın 6-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin Elmi kitabxanasında Tələbə HİK və Tələbə Gənclər Təşkilatının birgə təşkilatçılığı ilə Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Nə? Harada? Nə zaman?” intellektual bilik yarışı keçirildi.
Yarışda SDU-nun 7 fakültəsinin və SDU nəzdində SDTK-nın tələbələrindən ibarət komandaları iştirak edirdi.
Tədbiri Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektor dosent Elmar Xəlilov açaraq yarışın əhəmiyyətini qeyd edərək ölkədə aparılan gənclər siyasətinin hədəflərini, bu siyasətin həyata keçirilməsinə gənclər təşkilatlarının və gənclərin fəal şəkildə qoşulduğunu, onların hərtərəfli inkişafları üçün zəruri şəraitin yaradıldığını diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, intellektual yarışın keçirilməsi Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətinin öyrənilməsi, Ulu Öndərin irsinin yaşadılması və gənclər arasında təbliği, eyni zamanda gənc nəslin elmə, maarifləndirici yarışlara marağının artırılması məqsədini daşıyıb. Prorektor onu da qeyd etdi ki, Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən imzalanmış Dövlət Proqramlarının icrası ölkədə gənclər siyasətinin daha da inkişaf etdirilməsinə təkan verib. Bu istiqamətdə normativ-hüquqi bazanın təkmilləşdirilməsi, gənclərin intellektual və yaradıcılıq potensialının inkişafı, onların iqtisadi proseslərdə fəal iştirakının təmin edilməsi baxımından xeyli iş görülüb. Həmçinin gənclərin idarəetmədə və vətəndaş cəmiyyətinin inkişafında iştirakı gücləndirilib, onların müstəqil fəaliyyəti üçün zəruri infrastruktur inkişaf etdirilib. Bütövlükdə Azərbaycanda yüksək intellektli gənc nəsil formalaşıb. Bu gün öz bilik və bacarığı ilə ölkəmizdə, eləcə də dünyada Azərbaycanın adını yüksək tutan gənclərimiz var.
Prorektor çıxışının sonunda belə yarışların ənənəvi hal almasının vacibliyini vurğulayaraq, iştirakçılara uğurlar arzuladı.
Sonra SDU Tələbə HİK-in sədri Tayfun Hacılı çıxış edərək, ölkəmizdə təhsilin inkişafına xüsusi diqqət göstərildiyini bildirdi. Tələbələrin bilik və düşünmə bacarıqlarının, məntiqi təfəkkürlərinin inkişafında bilik yarışlarının əhəmiyyətini diqqətə çatdırdı.
Bilik yarışında komandalar Azərbaycan xalqının Ümummili lideri Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyəti, Ulu Öndərin rəhbərliyi altında ölkədə aparılan dövlət quruculuğu prosesi və islahatları əhatə edən sualları cavablandırıblar. Komandaların cavabları münsiflər heyəti tərəfindən qeydə alınıb və qiymətləndirilib.
Gərgin keçən bilik mübarizəsində qalib komandalar müəyyən edildi. Yarışın nəticələrinə əsasən Tarix və coğrafiya fakültəsinin komandası I yerə, Riyaziyyat fakültəsinin komandası II yerə, İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin komandası isə III yerə layiq görüldülər.

On May 6, at the Scientific Library of Sumgayit State University "What? Where? When?" intellectual knowledge competition was held.
Teams consisting of students from 7 faculties of SSU and STUC under SSU took part in the competition.
Elmar Khalilov, vice-rector for Social affairs and public relations, opened the event, noting the importance of the competition and drawing attention to the goals of the youth policy implemented in the country, the active participation of youth organizations and young people in the implementation of this policy, and the creation of necessary conditions for their comprehensive development. He stated that holding the intellectual competition aimed to study the life and activities of the National Leader of the Azerbaijani people, Heydar Aliyev, to preserve the Great Leader's legacy and promote it among young people, and at the same time, to increase the interest of the young generation in science and educational competitions. The vice - rector also noted that the implementation of the State Programs signed by the President Ilham Aliyev impact on the further development of the youth policy in the country. In this direction, several measures have been done in terms of improving the normative and legal framework, developing the intellectual and creative potential of young people, and ensuring their active participation in economic processes. Also, the participation of young people in governance and the development of civil society have been strengthened. An intelligent young generation has been formed in Azerbaijan. Today, we have young people who hold the name of Azerbaijan high in our country and in the world with their knowledge and skills.
At the end of his speech, the vice-rector emphasized the importance of making such competitions traditional and wished success to the participants.
Then, Tayfun Hajılı, the chairman of SSU STUC, made a speech and said that special attention is paid to the development of education in our country. He drew attention to the knowledge competitions in the development of students' knowledge, thinking skills, and logical thinking.
In the knowledge competition, the teams answered questions about the life and activities of the National Leader of the Azerbaijani people, Heydar Aliyev. The answers of the teams were noted and evaluated by the jury.
The winning teams were determined. According to the results of the competition, the team of the faculty of History and geography was awarded the 1st place, the team of the Mathematics faculty was awarded the 2nd place, and the team of the faculty of Economics and management was awarded the 3rd place.