SDU-nun Mühəndislik fakültəsində Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbir keçirildi
SDU-da Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ildönümünə həsr olunmuş silsilə tədbirlər davam edir. Mayın 8-də SDU-nun Mühəndislik fakültəsinin, Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin (THİK) və Tələbə Gənclər Təşkilatının (TGT) birgə təşkilatçılığı ilə Ulu Öndərə həsr olunmuş “Əsrin lideri” adlı tədbir keçirildi.
İlk olaraq Ulu Öndərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi. Tədbiri giriş sözü ilə açan fakültə dekanı dosent Ulduz Ağayev Heydər Əliyevin tarixdə müstəqil dövlətçiliyin rəmzinə çevrilən çox az siyasi liderlərdən biri olduğunu vurğuladı. Qeyd etdi ki, nadir idarəçilik və liderlik keyfiyyətlərinə, fitri istedada, yüksək vətənpərvərlik hissinə malik olan bu şəxsiyyət ölkəmizin ən yeni tarixində müstəqil Azərbaycan dövlətinin siyasi, iqtisadi, hüquqi əsaslarını yaradan və inkişafını təmin edən qüdrətli şəxsiyyətdir. İllər ötəcək, nəsillər bir-birini əvəz edəcək, lakin Azərbaycan xalqının iftixarı olan Heydər Əliyevin uzaqgörən müdrik siyasəti uğurlu gələcəyə gedən yollarımızı daim işıqlandıracaq.
Daha sonra Ümummilli Lider Heydər Əliyevə həsr olunmuş videoçarxlar nümayiş olundu.
Sonra fakültənin 1-ci kurs tələbəsi Əli Qurbanov “Heydər Əliyevin həyatı“, 2-ci kurs tələbəsi Dilbər Dərgahova isə “ Heydər Əliyev siyasəti” mövzularında çıxış edərək Ümummilli lider Heydər Əliyevin keçdiyi şərəfli həyat yolu, zəngin siyasi fəaliyyəti haqqında tədbir iştirakçılarına ətraflı məlumat verdilər.
Tədbirin bədii hissəsində fakültənin 1-ci kurs tələbələri: Arzu Məmmədova “Ulu Öndər” şeirini səsləndirdi və Kənan Əhmədli musiqisi Sevil Əliyevaya məxsus “Ana” mahnısını ifa etdi. Tədbirin sonunda fakültənin 3-cü kurs tələbəsi Səkinə Babayeva “Dədə Heydər – Atatürk” şeirini səsləndirdi.

Главная страница | Новости | На факультете инженерии СГУ состоялось мероприятие, посвященное 100-летию Гейдара Алиева
На факультете инженерии СГУ состоялось мероприятие, посвященное 100-летию Гейдара Алиева
В СГУ продолжается череда мероприятий, посвященных 100-летию со дня рождения Общенационального лидера Гейдара Алиева. 8 мая состоялось мероприятие «Лидер века», организованное факультетом инженерии, Студенческим профсоюзным комитетом и Студенческой молодежной организацией. Минутой молчания почтили светлую память Общенационального лидера. Декан факультета доц. Улдуз Агаев подчеркнул, что Гейдар Алиев является одним из немногих политических лидеров, сумевших стать символом государственной независимости. Обладавший редкими лидерскими качествами, врожденным талантом и высоким чувством патриотизма, Гейдар Алиев создал политические, экономические и правовые основы независимого азербайджанского государства и обеспечил его развитие в будущем. Пройдут годы, сменятся поколения, но дальновидная и мудрая политика гордости азербайджанского народа Гейдара Алиева всегда будет освещать наш путь к успешному будущему.
Далее были продемонстрированы видеоролики, посвященные Общенациональному лидеру Гейдару Алиеву.
С докладами выступили студент первого курса факультета Али Гурбанов «Жизнь Гейдара Алиева» и студентка второго курса Дильбер Дергахова «Политика Гейдара Алиева». Они подробно рассказали о славном жизненном пути и многогранной политической деятельности Общенационального лидера.
В художественной части мероприятия участники прослушали стихотворение «Улу Ондер» в исполнении первокурсницы факультета Арзу Мамедовой и песню «Ана» на музыку Севиль Алиевой в исполнении Кянана Ахмедли. В завершение мероприятия студентка 3 курса факультета Сакина Бабаева прочитала стихотворение «Деде Гейдар – Ататюрк».