Tələbələrimiz Tələbə Həmkarlar Təşkilatının təşkilatçılığı ilə Qobustan Dövlət Tarixi-Bədii qoruğunda oldular.
Azərbaycan tarixi kafedrasının müdiri, dosent Əmirxan İsayev bildirdi ki, Qobustan Böyük Qafqaz dağlarının cənub-şərq ətəkləri ilə Xəzər dənizi arasında qobu və yarğanlara malik geniş coğrafi rayondur.Qobustan ərazisi şimalda Baş Qafqaz silsiləsini, cənub yamacı, qərbdə - Pirsaat çayı, cənubda – Hərəmi və Mişov dağları,  şərqdə -Xəzər dənizi və Abşeron yarmadası ilə sərhədlənir. Qoruğ Azərbaycanın paytaxtı Bakı şəhərindən 70 km. aralıqda yerləşir və Böyük Daş, Kiçik daş, Cinqirdağ (Yazılı təpə), Sonqar və Şıxqaya dağları zonasını əhatə edir. Hal-hazırda Qobustan Milli tarix-bədii qoruğu açıq səma altında muzey kimi fəaliyyət göstərir. Qobustan qayaüstü rəsmləri təkcə azərbaycan alimlərinin deyil, eləcə də dünya əhəmiyyətli alimlərin diqqətini cəlb edir. Azərbaycan Respublikasının birinci xanımı, YUNESKO və İSESKO-nun xoş məramlı səfiri Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü ilə Qobustanın dünya miqyasında tanınması, Qobustan Milli tarix-bədii qoruğu abidələrinin YUNESKO-nun Ümumdünya Mədəni İrs Siyahısına daxil edilməsi istiqamətində müəyyən işlər aparılmış və bir çox beynəlxalq təşkilatlarla əlaqələr yaradılmışdır. Bütün görülən məqsədyönlü işlərin nəticəsində bu dünya əhəmiyyətli abidə 2007-ci ilin iyun ayında Yeni Zellandiyanın Kraystçorç şəhərində keçirilən YUNESKO-nun növbəti sessiyasında Ümumdünya Mədəni İrs Siyahısına daxil edilmişdir.
Qobustan qoruğunda 1000 qaya üzərində 6000-dən artıq qayaüstü təsvir aşkar olunmuş, 40-dan çox kurqan və 20-ə yaxın qədim yaşayış məskəni qeydə alınmış, 105000 maddi mədəniyyət əşyaları elmi cəhətdən tədqiq edilmişdir.
Son zamanlar qoruğa olan maraq beynəlxalq elmi ictimaiyyət tərəfindən daha da artmış, eyni zamanda gələn turistlərin sayı xeyli artmışdır.
Tələbələrimiz Qobustan abidəsinin tarixi ilə yaxından tanış olmuş, buradakı qayaüstü rəsmlər, yaşayış məskənləri, həmçinin təbiəti haqqında maraqlı məlumatlar əldə etdikdən sonra xoş təəssüratları yaddaşlarda əbədi həkk etmək üçün xatirə şəkilləri çəkdirdilər.

Home | News | Students went on an excursion to the Gobustan State Historical-Artistic Reserve
Students Trade Organization were the Gobustan State Historical-Artistic Reserve. Head of the Department of History, associate professor Amirkhan Isayev said that the Gobustan foothills of the Caucasus Mountains a wide geographic region in the south-east of the Caspian Sea, with gorges and ravines across. Gobustan region is bodered on the north with the Caucasus range, the southern slope of the west - Pirsaat River, in the south- Mishov Harami mountains east-Caspian Sea. The reserve is located 70 km from Baku, and covers the mountains Cinqirdag (written hill), and Shakhgaya Shongar zone. Gobustan National Historical-Artistic Reserve currently functions as an open-air museum. Gobustan rock art attracts the attention not only the Azerbaijani scientists, as well as the world's most important scientists. The First Lady of Azerbaijan, UNESCO and ISESCO Goodwill Ambassador Mehriban Aliyeva has done a great contribution to the world-wide recognition of Gobustan, and the monuments of Gobustan National Historical-Artistic Reserve had been included into a list of a UNESCO World Cultural Heritage . As a result of concerted efforts of the major monuments of the world has been included in the next session of the UNESCO World Cultural Heritage List held in New Zealand, in June 2007. On more than 1000 rocks of Gobustan reserve were found 6000 rock carvings, about 20 and more than 40 ancient mounds were registered, 105000 items of culture have been studied scientifically. Recently, an interest to the reserve has been increased by the international scientific community and by the number of tourists.
Students were acquainted with the Gobustan historical monument, the rock carvings, settlements, as well as got interesting information about the nature of our memories, took the photos for etching impressions.