“Heydər Əliyev İli” çərçivəsində SDU-nun növbəti silsilə tədbirlərindən biri Almaniya Federativ Respublikasının Brandenburq Texniki Universitetində keçirildi
8-14 May 2023-cü il tarixlərində Sumqayıt Dövlət Universitetinin əməkdaşları: Keyfiyyət Təminatı şöbəsinin müdiri Nərmin Həsənova və Strateji İnkişaf Mərkəzinin direktoru dosent Günel Paşayeva Almaniya Federativ Respublikasının Brandenburq Texniki Universitetində ezamiyyətdədir.
Universitet əməkdaşları ezamiyyət çərçivəsində müxtəlif məsələlər üzrə görüşlərdə iştirak edirlər.
“Heydər Əliyev ili” çərçivəsində Sumqayıt Dövlət Universiteti tərəfindən müxtəlif silsilə tədbirlər həyata keçirilir. Ulu öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi münasibətilə silsilə tədbirlərdən biri də mayın 9-da  Almaniya Federativ Respublikasının Brandenburq Texniki Universitetində keçirildi.
Keyfiyyət Təminatı şöbəsinin müdiri Nərmin Həsənova Brandenburq Texniki Universitetinin Riyaziyyat fakültəsinin magistratura üzrə təhsil alan tələbələri qarşısında Ulu öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi barədə təqdimatla çıxış etdi. Təqdimatda Ümummilli Liderin həyat yolu, fəaliyyəti geniş əks olunmuşdu. Nərmin Həsənova çıxışında Ümummilli lider Heydər Əliyevin Sumqayıt şəhərinə, eyni zamanda, təhsilə göstərdiyi diqqət və qayğı haqqında ətraflı məlumat verdi.

Home | News | ONE OF THE NEXT SERIES OF EVENTS OF SSU WITHIN THE "YEAR OF HEYDAR ALIYEV" WAS HELD AT BRANDENBURG TECHNICAL UNIVERSITY OF THE FEDERAL REPUBLIC OF GERMANY
Yerləşdirilmə tarixi : 09 May 2023 23:36
ONE OF THE NEXT SERIES OF EVENTS OF SSU WITHIN THE "YEAR OF HEYDAR ALIYEV" WAS HELD AT BRANDENBURG TECHNICAL UNIVERSITY OF THE FEDERAL REPUBLIC OF GERMANY
On May 8-14, 2023, employees of Sumgayit State University, head of Quality Assurance Department Narmin Hasanova and director of Strategic Development Center associate professor Gunel Pashayeva are on a business trip to the Brandenburg Technical University of the Federal Republic of Germany.
University employees participate in meetings on various issues within the framework of the business trip.
Within the framework of the "Year of Heydar Aliyev", Sumgayit State University is carrying out various series of events. One of the series of events on the occasion of the 100th anniversary of the great leader Heydar Aliyev was held on May 9 at the Brandenburg Technical University of the Federal Republic of Germany.
Head of the Quality Assurance Department, Narmin Hasanova, made a presentation about the 100th anniversary of the great leader Heydar Aliyev in front of the students of the faculty of Mathematics of the Brandenburg Technical University. The life path and activities of the National Leader were widely reflected in the presentation. In her speech, Narmin Hasanov gave detailed information about the attention and care of National leader Heydar Aliyev to Sumgait city, as well as to education.