Mayın 11-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ildönümünə həsr olunmuş Magistrantların XXIII Respublika elmi konfransı onlayn formatda öz işinə başladı.
Konfransda respublikamızın elm və təhsil müəssisələrinin magistrantları, struktur rəhbərləri və professor-müəllim heyəti iştirak etdilər.
Konfransı SDU-nun Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov açaraq iştirakçılara rektor professor Elxan Hüseynovun salamını çatdırdı. Ölkəmizin hər yerində olduğu kimi, universitetimizdə də Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunmuş silsilə tədbirlərin davam etdiyini qeyd edərək konfransın əlamətdar bir günə  ̶  Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ildönümünə həsr olunduğunu bildirdi və Ulu Öndərin Azərbaycan xalqı qarşısında xidmətlərindən, dövlətçiliyimizin möhkəmləndirilməsi istiqamətindəki əvəzsiz rolundan danışdı.
Professor Ramazan Məmmədov qeyd etdi ki, Elm və Təhsil Nazirliyinin razılığı ilə Magistrantların Respublika Elmi Konfransı artıq 23-cü ildir ki, Sumqayıt Dövlət Universitetində keçirilir. Konfransda iştirak edənlərin sayının artması konfransın nə qədər böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini göstərir. Bu il keçirilən konfransa respublikamızın 25 elm və təhsil müəssisəsindən 900-ə yaxın məruzə materialı daxil olmuşdur. Məruzə materiallarının ilkin ekspertizasından sonra 760 tezis konfransın gündəliyinə daxil edilmiş və konfransın materialları çapa hazır edilmişdir.
Konfransın təşkilində əməyi olan əməkdaşlara və magistrantların elmi rəhbərlərinə təşəkkür edən prorektor məruzə ilə çıxış edəcək magistrantlara və konfransın işinə uğurlar arzuladı.
Plenar iclasda çıxış üçün söz müxtəlif universitetləri təmsil edən magistrantlara verildi.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin magistrantı Leyla Meybullayeva “İ.Şopenin “İrəvan əyalətinin kameral təsviri” kitabında antroponimlərin leksik-semantik xüsusiyyətləri”, ETN-nin Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun magistrantı Gülanə Şükürlü “Dəmir və molibdenin alkiltsiklopentadienilkarbonil dimer komplekslərinin sintezi”, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin magistrantı Nurcan Talıblı “Smart Home İntellektual idarəetmə sistemləri”, Bakı Slavyan Universitetinin magistrantı Əli İsmayılov “Azərbaycan mühacirət ədəbiyyatında qəhrəmanlıq dastanları”, Sumqayıt Dövlət Universitetinin magistrantı Türkan Seyfullayeva “Uzunmüddətli və qısamüddətli aktivlərin fərqlənmə xüsusiyyətləri” mövzularında məruzə ilə çıxış etdilər.
İştirakçılar ənənəvi olaraq hər il SDU-da keçirilən konfransı müsbət dəyərləndirdilər. Heydər Əliyevin gənclər siyasətindən, xalqımızın malik olduğu milli-mənəvi dəyərlər əsasında müstəqillik və dövlətçiliyin qorunması uğrunda mübariz ruhlu gənc nəslin yetişdirilməsində Ulu Öndərin xidmətlərindən danışdılar. Ölkəmizdə elmi-tədqiqat işlərinin səviyyəsinin yüksəldiyini, gənclərin elmi yaradıcılığına daim diqqət göstərildiyini vurğuladılar və konfransın yüksək səviyyədə təşkilinə görə SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynova təmsil etdikləri universitet rəhbərlikləri adından dərin təşəkkürlərini bildirdilər.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dosent Sabir Xəlilov çıxış edərək diqqətə çatdırdı ki, konfransa Sumqayıt Dövlət Universitetindən 251, Bakı Slavyan Universitetindən 214, Naxçıvan Dövlət Universitetindən 92, Odlar Yurdu Universitetindən 60, Azərbaycan Dövlət Aqrar Universitetindən 36, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetindən 26, digər elm və təhsil müəssisələrindən isə müxtəlif sayda məqalələr daxil olmuşdur.

Главная страница | Новости | В СГУ начала работу XXIII Республиканская научная конференция магистрантов
Yerləşdirilmə tarixi : 11 Май 2023 14:18
В СГУ начала работу XXIII Республиканская научная конференция магистрантов
11 мая в Сумгаитском государственном университете начала работу XXIII Республиканская научная конференция магистрантов, посвященная 100-летию со дня рождения Общенационального лидера Гейдара Алиева.
В конференции приняли участие магистранты, руководители структур и профессорско-преподавательский состав научных и образовательных учреждений нашей республики.
Конференцию открыл проректор СГУ по науке и инновациям проф. Рамазан Мамедов, который передал участникам приветствие ректора проф. Эльхана Гусейнова. Он отметил, что в нашем университете, как и по всей стране, проводятся различные мероприятия, посвященные 100-летию со дня рождения Общенационального лидера Гейдара Алиева, и данная конференция также посвящена этой знаменательной дате. Проректор рассказал о заслугах Общенационального лидера перед азербайджанским народом и о его неоценимой роли в укреплении нашей государственности. Проф. Рамазан Мамедов сообщил, что с согласия Министерства науки и образования уже 23-й год в Сумгаитском государственном университете проводится Республиканская научная конференция магистров. С каждым годом количество участников конференции растет, что является показателем значения конференции. В нынешнюю конференцию было включено около 900 материалов докладов из 25 научных и образовательных учреждений нашей республики. После рассмотрения представленных материалов в повестку дня конференции было включено и подготовлено к печати 760 тезисов.
Проректор поблагодарил сотрудников, внесших вклад в организацию конференции, научных руководителей магистрантов и пожелал успехов участникам конференции.
На пленарном заседании с докладами выступили магистрант Сумгаитского государственного университета Лейла Мейбуллаева «Лексико-семантические особенности антропонимов в книге И. Шопена «Камеральное изображение Ереванской губернии», магистрант Института катализа и неорганической химии Министерства науки и образования Гюлана Шукюрлю «Синтез алкилциклопентадиенилкарбонильных димерных комплексов железа и молибдена», магистрант Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности Нурджан Талыблы «Интеллектуальные системы управления Smart Home», магистрант Бакинского славянского университета Али Исмайлов «Героические эпосы в эмиграционной литературе Азербайджана», магистрант  Сумгаитского государственного университета Тюркан Сейфуллаева «Отличительные признаки долгосрочных и краткосрочных активов».
Участники рассказали о молодежной политике Гейдара Алиева, о заслугах Общенационального лидера в воспитании молодого поколения в духе патриотизма для защиты независимости и государственности, опирающейся на национально-нравственные ценности нашего народа. Они подчеркнули, что уровень научно-исследовательских работ в нашей стране за последние годы повысился и от имени руководства вузов, которые они представляют выразили глубокую признательность ректору СГУ проф. Эльхану Гусейнову за организацию конференции на высоком уровне.
Руководитель отдела докторантуры и магистратуры Сумгаитского государственного университета доц. Сабир Халилов отметил, что в конференции приняли участие 251 участник из Сумгаитского государственного университета, 214 из Бакинского славянского университета, 92 из Нахчыванского государственного университета, 60 из Университета Одлар Юрду, 36 из Азербайджанского государственного аграрного университета, 26 из Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности.
Следует отметить, что конференция продолжит свою работу по секциям в течение двух дней в онлайн-формате.