Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun Filologiya fakültəsinin müəllim və tələbələri Sumqayıt Tarix Muzeyinə ekskursiya etdilər
Yerləşdirilmə tarixi : 12 May 2023 11:39
SDU-nun Filologiya fakültəsinin müəllim və tələbələri Sumqayıt Tarix Muzeyinə ekskursiya etdilər
Mayın 11-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Filologiya fakültəsinin Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının təşkilatçılığı ilə tələbələrin asudə vaxtlarının səmərəli keçirilməsi məqsədilə Sumqayıt Tarix Muzeyinə ekskursiya təşkil edildi.
Ziyarətçilər əvvəlcə muzeyin ekspozisiya zallarını gəzərək buradakı eksponatlarla tanış oldular. Muzeyin əməkdaşı gənclərə muzeyin yaranması tarixi və ekspozisiyası haqqında ətraflı məlumat verdi.
Tələbələrə məlumat verən fakültənin müəllimi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru İlahə Vəliyeva tələbələrə muzeylərin əhəmiyyətini xatırlatdı: “Keçmişi öyrənmək üçün ən mükəmməl, ən münasib hal muzeylərə üz tutmaqdır”. İlahə Vəliyeva bildirdi ki, Sumqayıt Tarix Muzeyi şəhərimizin tarixi ilə yanaşı, bütövlükdə Azərbaycanı - onun keçmişini, mədəniyyətini özündə əks etdirən bir məkandır. Burada həmçinin Qərbi Azərbaycanın Qafan rayonu Nəcəfi kənd Tarix-diyarşünaslıq muzeyindən "didərgin düşən” tarixi-məişət əşyaları illər uzunu muzeyin sərgi zalında "Bir elin harayı” adı altında nümayiş olunur. Kolleksiyanın tərkibində təkcə yaxın əsrlərə yox, hətta çox uzaq XII əsrə aid 60-a qədər qiymətli məişət əşyası, bir sıra kənd təsərrüfatı alətləri nümayiş etdirilir. “Köçkün muzey”in Sumqayıt muzeyində yerləşdirilməsi həm də ona görə əhəmiyyətlidir ki, onunla bütün sumqayıtlılar kimi vaxtilə bu şəhərə pənah gətirmiş, sığınmış yüzlərlə Göyçə-Zəngəzur sakinləri olan gənclər də tanış ola bilərlər.

TEACHERS AND STUDENTS OF THE FACULTY OF PHILOLOGY OF SSU MADE AN EXCURSION TO THE SUMGAYIT HISTORY MUSEUM
On May 11, an excursion to the Sumgayit History Museum was organized by the department of literature of Azerbaijan and foreign countries of the Philology faculty of Sumgayit State University in order to spend the free time of the students effectively.
Visitors first visited the exhibition halls of the museum and got acquainted with the exhibits here. The employee of the museum gave the young people detailed information about the history of the museum and its exposition.
Ilaha Valiyeva, Ph.D. in philology, gave information to the students, said that the best and most convenient way to learn about the past is to go to museums. The Sumgait History Museum is a place that reflects the history of our city as well as Azerbaijan as a whole - its past and culture. Here also, historical and household items that were "displaced" from the Museum of History-ethnography of Najafi village, Gafan region of Western Azerbaijan, have been displayed in the exhibition hall of the museum under the name "Bir elin harayi" for many years. The collection includes up to 60 valuable household items and a number of agricultural tools not only from recent centuries, but even from the 12th century. Sumgayit museum is also important because, like all the people of Sumgayit, hundreds of Goycha-Zangazur residents who took refuge in this city can get to know it.