Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun istehsalat təcrübəsində olan tələbələri və 12 saylı Regional Xəzinədarlıq İdarəsi əməkdaşlarının birgə təşkilatçılığı ilə tədbir keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 15 May 2023 14:20
SDU-nun istehsalat təcrübəsində olan tələbələri və 12 saylı Regional Xəzinədarlıq İdarəsi əməkdaşlarının birgə təşkilatçılığı ilə tədbir keçirildi
Mayın 12-də Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunan tədbirlər çərçivəsində Azərbaycan Respublikası Maliyyə Nazirliyinin Dövlət Xəzinədarlığı Agentliyi 12 saylı Regional Xəzinədarlıq İdarəsində istehsalat təcrübəsində olan İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin tələbələrinin təşəbbüsü ilə tədbir keçirildi.
Tədbirdə Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin bir qrup professor-müəllimi, istehsalat təcrübəsində olan tələbələr və Azərbaycan Respublikası Maliyyə Nazirliyinin Dövlət Xəzinədarlığı Agentliyi 12 saylı Regional Xəzinədarlıq İdarəsinin əməkdaşları iştirak etdilər.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları Ümummilli Lider Heydər Əliyevin əziz xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad etdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə Dövlət Xəzinədarlığı Agentliyi 12 saylı Regional Xəzinədarlıq İdarəsinin rəisi Mətləb Məhərrəmov açdı. Ulu Öndərin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunmuş silsilə tədbirlərin əhəmiyyətini qeyd edən Mətləb Məhərrəmov SDU-nun İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin istehsalat təcrübəsində olan tələbələrinin təcrübə müddətində fəallığını bildirərək, onların belə bir tədbir keçirməklə bağlı təşəbbüslərini yüksək qiymətləndirdi. Ümummilli Liderin Azərbaycan dövlətçilik tarixindəki möhtəşəm yerini xatırladan idarə rəisi ən yaxın keçmişimizdə əsası qoyulan gənclər siyasətinin konturları barədə danışdı və bu siyasətin Azərbaycanın gələcək inkişafına hesablandığını qeyd etdi.
İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva “Heydər Əliyev və azərbaycançılıq ideologiyası” mövzusunda məruzə etdi. Azərbaycançılığın mahiyyətində özünüdərketmənin dayandığını bildirən dekan bu prosesdə gəncliyin, xüsusilə onun avanqardı sayılan tələbələrin daşıdığı məsuliyyət barədə danışdı.
Sonra 722 a saylı qrupun tələbəsi Ülviyyə Hüseynovanın “Ümummilli Lider Heydər Əliyev və iqtisadi inkişafımız” mövzusundakı çıxışı maraqla qarşılandı.
Dövlət Xəzinədarlığı Agentliyi 12 saylı Regional Xəzinədarlıq İdarəsinin sektor müdiri Səbuhi Mərdanov, Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasını müdiri dosent Loğman Abdullayev, İqtisadiyyat kafedrasının müdiri dosent Lalə Mahmudova, Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının dosenti Dilarə Əmiraslanova, baş müəllimlər: Lyudmila İsmayılova, Röya Qurbanova, assistent Gülşən Hüseynzadə və digər çıxış edənlər Ümummilli Liderin fəaliyyətinin müxtəlif istiqamətləri barədə danışdılar. İstehsalat təcrübəsində olan tələbələrə tələbkarlığın və bununla yanaşı, qayğının onların gələcəkdə peşakar mütəxəssis kimi formalaşmasında mühüm rol oynadığı bildirildi.
Tələbələrdən Emil Məmmədov, Aysel Ağamirova, Xətai Həsənov, Bəxtin Əliyev və digərləri istehsalat təcrübəsi müddətində onlara biliklərini əsirgəməyən müəllimlərə və idarə əməkdaşlarına dərin minnətdarlıqlarını bildirdilər.

Состоялось мероприятие, организованное совместно студентами СГУ, проходившими производственную практику, и сотрудниками Регионального казначейства №12
12 мая состоялось очередное мероприятие, посвященное 100-летию со дня рождения Общенационального лидера Гейдара Алиева, организованное студентами факультета экономики и управления СГУ, которые проходили производственную практику в Региональном казначейском управлении № 12 Государственного казначейского агентства при Министерстве финансов Азербайджанской Республики и сотрудниками казначейства.
В мероприятии приняли участие группа профессоров и преподавателей факультета экономики и управления СГУ, студенты-практиканты и сотрудники Регионального казначейства № 12 .
Участники мероприятия почтили светлую память Общенационального лидера Гейдара Алиева минутой молчания.
Мероприятие открыл начальник Регионального управления казначейства №12 Метлеб Магеррамов. Он рассказал о значении проведения мероприятий, посвященных 100-летию со дня рождения Гейдара Алиева, и отметил активность студентов факультета экономики и управления СГУ в период прохождения практики. Также он высоко оценил инициативу студентов по организации мероприятия. Подчеркнув роль Общенационального лидера в истории азербайджанской государственности, глава управления рассказал о молодежной политике государства, которая будет способствовать развитию Азербайджана.
Декан факультета экономики и управления доц. Айнура Яхьяева выступила с докладом «Гейдар Алиев и идеология азербайджанства». Декан рассказала об ответственности молодежи, особенно студентов и ее роли в процессе строительства государства.
Далее с докладом «Общенациональный лидер Гейдар Алиев и наше экономическое развитие» выступила студентка группы №722а Ульвия Гусейнова.
Мероприятие продолжилось выступлениями директора сектора казначейства №12 Сабухи Марданова, заведующего кафедрой финансов и бухгалтерского учета доц. Логмана Абдуллаева, заведующей кафедрой экономики доц. Лалы Махмудовой, доцента кафедры финансов и бухгалтерского учета Дилары Амираслановой, старших преподавателей Людмилы Исмаиловой и Рои Гурбановой, ассистента Гюльшан Гусейнзаде, которые рассказали о многогранной деятельности Общенационального лидера. Было отмечено, участие студентов производственной практике играет важную роль в их становлении как профессиональных специалистов в будущем.
Студенты Эмиль Мамедов, Айсель Агамирова, Хатаи Гасанов, Бахтин Алиев и др. выразили глубокую благодарность преподавателям и руководству Регионального казначейства за помощь, которую они оказали во время производственной практики.