SDU-nun rektoru Erasmus+KA2 “REFRESH”  layihəsinin açılış mərasimində iştirak etdi
Mayın 15-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (unec.edu.az) “Azərbaycan universitetlərində yaşıl və davamlı qlobal iqtisadi təkmilləşdirmə: bərpa olunan enerji və iqlim dəyişikliyinin azaldılması” (REFRESH) adlı Erasmus+KA2 layihəsinin ilk yığıncağı keçirildi. Qeyd edək ki, UNEC layihənin Azərbaycan tərəfdən koordinatorudur.
Tədbirin məqsədi layihədə mərhələlər üzrə yerinə yetiriləcək iş planı və iş bölgüsünün təqdimatı, İdarəetmə və Keyfiyyət Şuralarının yaradılması, maliyyənin idarə edilməsi məsələlərinin müzakirəsi və mümkün suallara aydınlıq gətirilməsi idi.
Tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edən UNEC-in rektoru professor  Ədalət Muradov qonaqları salamlayaraq onları universitetdə görməkdən məmnunluğunu bildirdi, REFRESH layihəsinin modernləşdirilmiş və innovativ kurikulumların hazırlanması və tətbiqi üzrə universitetlərin imkanlarını gücləndirməklə Azərbaycanda ali təhsilin keyfiyyətini və aktuallığını artırmaq məqsədi daşıdığını bildirdi.
Tədbirdə Avropa İttifaqından (Aİ) tərəfdaş universitetlərin nümayəndələri:Kral Texnologiya İnstitutundan (KTH) Viktor Kordas, Danimarka Texniki Universitetindən (DTU) Mads Peter Sorensen, Bolonya Universitetindən (UNIBO) Domiziano Mostacci, Barselona Universitetindən Amparo Kortes Lukas Erasmus layihələrində qazandıqları uğurlardan danışaraq bu layihə haqqında fikirlərini bölüşdülər.
Yerli tərəfdaş universitetlərin rəhbərləri Sumqayıt Dövlət Universitetinin (SDU) rektoru professor Elxan Hüseynov, Mingəçevir Dövlət Universitetinin rektoru Şahin Bayramov, Lənkəran Dövlət Universitetinin rektoru Natiq İbrahimov, Azərbaycan Texnologiya Universitetinin rektor əvəzi Yaşar Ömərov, həmçinin Avropa İttifaqının Azərbaycandakı səfiri Peter Mixalko,Milli Erasmus Ofisinin direktoru Pərviz Bağırov,  Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin direktoru Cavid Abdullayev tədbirdə iştirak etdilər.
Daha sonra yerli tərəfdaş universitetlərin rektorlarının çıxışları dinlənildi.
Rektor professor Elxan Hüseynov SDU tərəfdən REFRESH layihəsində iştirak edən heyəti təqdim edərək, layihənin qazanılmasında əməyi keçən hər kəsə təşəkkürünü bildirdi. Daha sonra SDU-nun bu vaxtadək iştirak etdiyi Avropa Birliyi tərəfindən maliyyələşdirilən layihələrdəki təcrübəsindən söz açaraq bu əlaqələrin daha da genişləndirilməsi üçün Avropa İttifaqının Azərbaycandakı səfiri Peter Mixalkonu universitetə dəvət etdi.
İki gün davam edəcək tədbirdə SDU-nun Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin müdiri Sədaqət Fətullayeva və Elektromexanika kafedrasının müdiri dosent Turqay Hüseynov da iştirak edirdi.

Home | News | RECTOR OF SSU PARTICIPATED IN THE OPENING CEREMONY OF THE PROJECT ERASMUS+KA2
On May 15, the first meeting of the Erasmus+KA2 project "Green and sustainable global economic improvement in Azerbaijan universities: renewable energy and climate change mitigation" (REFRESH) was held at the Azerbaijan State University of Economics (UNEC). We should note that UNEC is the coordinator of the project from the Azerbaijani side.
The purpose of the event was to present the work plan and division of work to be carried out by stages in the project, to establish Management and Quality Councils, to discuss financial management issues and to clarify possible questions.
Rector of UNEC, prof. Adalat Muradov  made an opening speech at the event, welcomed the guests and expressed his satisfaction to see them at the university, stated  that the REFRESH project aims to increase the quality and relevance of higher education in Azerbaijan by strengthening the capabilities of universities to develop and implement modernized and innovative curricula.
At the event, representatives of partner universities from the European Union (EU) - Viktor Kordas from the Royal Institute of Technology (RIT), Mads Peter Sorensen from the Technical University of Denmark (TUD), Domiziano Mostacci from the University of Bologna (UNIBO), Amparo Cortes Lucas from the University of Barcelona spoke about the success of the Erasmus projects. They shared their thoughts.
The heads of the local partner universities are professor Elkhan Huseynov - rector of Sumgayit State University (SSU), Shahin Bayramov - rector of Mingachevir State University, Natig Ibrahimov - rector of Lankaran State University, Yashar Omarov- deputy rector of Azerbaijan University of Technology, as well as Peter Mikhalko - ambassador of the European Union to Azerbaijan, Parviz Bagirov - director of the National Erasmus Office. Bagirov, Javid Abdullayev  - director of the State Agency for Renewable Energy Sources under the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan participated in the event.
Later, the rectors of local partner universities listened to their speeches.
Rector professor Elkhan Huseynov presented the team participating in the REFRESH project from SSU and expressed his gratitude to everyone who contributed to the success of the project. Then, he talked  about the experience of the projects funded by the European Union, in which SSU participated until now, he invited Peter Mikhalko, the ambassador of the European Union to Azerbaijan, to the university in order to further expand these relations.
Sadagat Fatullayeva, head of the department of International cooperation and foreign students of SSU, and associate professor Turgay Huseynov, head of the department of Electromechanics  participated in the two-day event.