SDU-nun rektoru Erasmus+KA2 “REFRESH”  layihəsinin açılış mərasimində iştirak etdi
Mayın 15-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (unec.edu.az) “Azərbaycan universitetlərində yaşıl və davamlı qlobal iqtisadi təkmilləşdirmə: bərpa olunan enerji və iqlim dəyişikliyinin azaldılması” (REFRESH) adlı Erasmus+KA2 layihəsinin ilk yığıncağı keçirildi. Qeyd edək ki, UNEC layihənin Azərbaycan tərəfdən koordinatorudur.
Tədbirin məqsədi layihədə mərhələlər üzrə yerinə yetiriləcək iş planı və iş bölgüsünün təqdimatı, İdarəetmə və Keyfiyyət Şuralarının yaradılması, maliyyənin idarə edilməsi məsələlərinin müzakirəsi və mümkün suallara aydınlıq gətirilməsi idi.
Tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edən UNEC-in rektoru professor  Ədalət Muradov qonaqları salamlayaraq onları universitetdə görməkdən məmnunluğunu bildirdi, REFRESH layihəsinin modernləşdirilmiş və innovativ kurikulumların hazırlanması və tətbiqi üzrə universitetlərin imkanlarını gücləndirməklə Azərbaycanda ali təhsilin keyfiyyətini və aktuallığını artırmaq məqsədi daşıdığını bildirdi.
Tədbirdə Avropa İttifaqından (Aİ) tərəfdaş universitetlərin nümayəndələri:Kral Texnologiya İnstitutundan (KTH) Viktor Kordas, Danimarka Texniki Universitetindən (DTU) Mads Peter Sorensen, Bolonya Universitetindən (UNIBO) Domiziano Mostacci, Barselona Universitetindən Amparo Kortes Lukas Erasmus layihələrində qazandıqları uğurlardan danışaraq bu layihə haqqında fikirlərini bölüşdülər.
Yerli tərəfdaş universitetlərin rəhbərləri Sumqayıt Dövlət Universitetinin (SDU) rektoru professor Elxan Hüseynov, Mingəçevir Dövlət Universitetinin rektoru Şahin Bayramov, Lənkəran Dövlət Universitetinin rektoru Natiq İbrahimov, Azərbaycan Texnologiya Universitetinin rektor əvəzi Yaşar Ömərov, həmçinin Avropa İttifaqının Azərbaycandakı səfiri Peter Mixalko,Milli Erasmus Ofisinin direktoru Pərviz Bağırov,  Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin direktoru Cavid Abdullayev tədbirdə iştirak etdilər.
Daha sonra yerli tərəfdaş universitetlərin rektorlarının çıxışları dinlənildi.
Rektor professor Elxan Hüseynov SDU tərəfdən REFRESH layihəsində iştirak edən heyəti təqdim edərək, layihənin qazanılmasında əməyi keçən hər kəsə təşəkkürünü bildirdi. Daha sonra SDU-nun bu vaxtadək iştirak etdiyi Avropa Birliyi tərəfindən maliyyələşdirilən layihələrdəki təcrübəsindən söz açaraq bu əlaqələrin daha da genişləndirilməsi üçün Avropa İttifaqının Azərbaycandakı səfiri Peter Mixalkonu universitetə dəvət etdi.
İki gün davam edəcək tədbirdə SDU-nun Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin müdiri Sədaqət Fətullayeva və Elektromexanika kafedrasının müdiri dosent Turqay Hüseynov da iştirak edirdi.

Главная страница | Новости | Ректор СГУ принял участие в церемонии открытия проекта Erasmus+KA2 “REFRESH”
Ректор СГУ принял участие в церемонии открытия проекта Erasmus+KA2 “REFRESH”
15 мая в Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) состоялась первая встреча в рамках проекта Erasmus+KA2 «Зеленое и устойчивое глобальное экономическое улучшение в университетах Азербайджана: возобновляемая энергия и смягчение последствий изменения климата» (REFRESH). Следует отметить, что UNEC является координатором проекта с азербайджанской стороны.
Целью мероприятия было представление рабочего плана поэтапного выполнения проекта, создание Советов по управлению и качеству, обсуждение вопросов управления финансами и выяснение некоторых возникших вопросов.
Ректор UNEC проф. Адалет Мурадов приветствовал гостей и отметил, что проект REFRESH направлен на повышение качества и актуальности высшего образования в Азербайджане путем расширения возможностей университетов по разработке и внедрению модернизированных и инновационных учебных программ.
Представители университетов-партнеров из Европейского Союза (ЕС) - Виктор Кордас из Королевского технологического института, Мадс Петер Соренсен из Технического университета Дании, Домициано Мостаччи из Болонского университета, Ампаро Кортес Лукас из Университета Барселоны рассказали об успехах проектов Erasmus и поделились своими мнениями об этом проекте.
На встрече присутствовали руководители местных университетов-партнеров: ректор Сумгаитского государственного университета проф. Эльхан Гусейнов, ректор Мингячевирского государственного университета Шахин Байрамов, ректор Лянкяранского государственного университета Натиг Ибрагимов, исполняющий обязанности ректора Азербайджанского технологического университета Яшар Омаров, а также посол Европейского союза в Азербайджане Петр Михалко, Директор национального офиса Erasmus+Азербайджан Парвиз Багиров, директор Государственного агентства по возобновляемым источникам энергии при Министерстве энергетики Азербайджанской Республики Джавид Абдуллаев.
Далее были прослушаны выступления ректоров местных университетов-партнеров.
Ректор проф. Эльхан Гусейнов представил команду-участника проекта REFRESH от СГУ и выразил благодарность всем, кто внес свой вклад в успех проекта. Он рассказал об участии СГУ в проектах, финансируемых Европейским Союзом и пригласил в университет посла Европейского Союза в Азербайджане Петра Михалко с целью дальнейшего расширения сотрудничества.
В мероприятии, которое длилось два дня, приняли участие руководитель отдела международного сотрудничества и иностранных студентов СГУ Садагат Фатуллаева и заведующий кафедрой электромеханики доц. Тургай Гусейнов.