SDU-da Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi ilə bağlı açıq dərs keçirildi
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 29 sentyabr 2022-ci il tarixli Sərəncamına əsasən 2023-cü il “Heydər Əliyev İli” elan edilmişdir. Bununla bağlı Sumqayıt Dövlət Universitetində silsilə tədbirlər davam edir.
SDU-nun Xarici dillər kafedrasının müəllimi Ləman Qocayeva tərəfindən Mühəndislik fakültəsinin 652a qrupunda Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş açıq dərs təşkil olunub.
Dərs Ümummilli lider Heydər Əliyevin xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başladı. Daha sonra Dövlət Himnimiz səsləndirildi.
İngilis dilində keçirilən dərsdə tələbələr müxtəlif mövzularda təqdimatlarla çıxış etdilər. Tələbələr: Nicat Bayramzadə" Heydər Əliyev və Azərbaycanın müstəqilliyi", Əli Qurbanov "Heydər Əliyev və Azərbaycan dili", Amin Əliyev isə "Heydər Əliyevin təhsil siyasəti" mövzusunda təqdimatlarla çıxış etdilər. Tələbə Şamil Şanıyev dünyanın müxtəlif şəhərlərində Ulu Öndər Heydər Əliyevin adını daşıyan park və xiyabanlar, ucaldılmış abidələr haqqında təqdimat etdi.
Daha sonra müəllim Ləman Qocayeva Ulu Öndər Heydər Əliyevin Azərbaycanda şəhərlərin inkişafındakı rolundan, eləcə də Sumqayıt şəhərinin müasir şəhər kimi formalaşması istiqamətində gördüyü işlərdən danışdı.
Ümumilli Lider  Heydər Əliyevin Azərbaycana rəhbərliyi dövründə Sumqayıt şəhərinə etdiyi səfərləri özündə əks etdirən təqdimat və videoçarx nümayiş olunub.
Dərsdə Xarici dillər kafedrasının müdiri professor Nigar İsgəndərova, kafedranın müəllimləri iştirak etdilər.

Главная страница | Новости | В СГУ прошел открытый урок, посвященный 100-летию Общенационального лидера Гейдара Алиева
В СГУ прошел открытый урок, посвященный 100-летию Общенационального лидера Гейдара Алиева
Указом Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 29 сентября 2022 года 2023 год объявлен «Годом Гейдара Алиева». В связи с этим в Сумгаитском государственном университете продолжается серия мероприятий, посвященных 100-летию Гейдара Алиева. Очередное такое мероприятие было организовано преподавателем кафедры иностранных языков СГУ Ляман Годжаевой, которая провела открытый урок в группе 652а инженерного факультета.
Урок начался с минуты молчания в память Ощенационального лидера Гейдара Алиева. Далее прозвучал Гимн Азербайджанской Республики.
Студенты выступили с докладами на различные темы на английском языке. Были заслушаны доклады студентов Ниджата Байрамзаде «Гейдар Алиев и независимость Азербайджана», Али Гурбанова «Гейдар Алиев и азербайджанский язык» и Амина Алиева «Образовательная политика Гейдара Алиева». Студент Шамиль Шаниев рассказал о парках и аллеях имени Гейдара Алиева и о памятниках, установленных в разных городах мира.
Преподаватель Ляман Годжаева рассказала о роли Гейдара Алиева в развитии городов Азербайджана, а также о его заслугах в становлении Сумгаита как современного города.
На мероприятии были продемонстрированы видеозаписи визитов Общенационального лидера Гейдара Алиева в город Сумгаит в период его руководства Азербайджаном.
В занятии приняли участие заведующая кафедрой иностранных языков проф. Нигяр Искендерова и преподаватели кафедры.