Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun Riyaziyyat fakültəsinin pedaqoji təcrübədə olan tələbələri Sumqayıt şəhər Adil İbrahimli adına 14 nömrəli tam orta məktəbdə tədbir təşkil etdilər
Yerləşdirilmə tarixi : 18 May 2023 17:15
SDU-nun Riyaziyyat fakültəsinin pedaqoji təcrübədə olan tələbələri Sumqayıt şəhər Adil İbrahimli adına 14 nömrəli tam orta məktəbdə tədbir təşkil etdilər
May ayının 18-də SDU-nun Riyaziyyat və onun tədrisi metodikası kafedrası və Sumqayıt şəhər Adil İbrahimli adına 14 nömrəli tam orta məktəbin birgə təşkilatçılığı ilə “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində “Mən fəxr edirəm ki, azərbaycanlıyam!” adlı tədbir keçirildi.
Əvvəlcə Azərbaycan Respublikasının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Giriş sözü ilə çıxış edən Sumqayıt şəhər Adil İbrahimli adına 14 nömrəli tam orta məktəbin direktoru Fatma Bayramova 2023-cü ildə Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyi ilə bağlı olaraq cənab Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə cari ilin “Heydər Əliyev İli” elan olunduğunu xatırlatdı. Müasir Azərbaycan dövlətçiliyinin qurucusu Ulu Öndərin ictimai-siyasi həyatımızın bütün sahələrini əhatə edən çoxşaxəli fəaliyyətindən danışan məktəb direktoru Ümummilli Liderin Azərbaycan təhsili, xüsusilə həmin təhsilin fundamental əsaslarını təşkil edən ibtidai və orta təhsilin inkişafını müəyyənləşdirən siyasi kursu barədə, məktəblərin maddi-texniki bazasının möhkəmləndirilməsi istiqamətində görülən işlərlə bağlı məlumat verdi.
Daha sonra tədbir Riyaziyyat fakültəsinin 416 saylı qrupunun təcrübəçi tələbəsi İlahə Abdullazadənin maraqlı təqdimatı ilə davam etdi. Təqdimat “Şəxsiyyət kimdir?”, “Biz özümüzü şəxsiyyət saya bilərikmi?”, “Tarixi şəxsiyyətlərdən kimləri tanıyırsınız?” və digər bu kimi suallarla başladı, nümayiş olunan təqdimatda Heydər Əliyev dühası haqqında danışıldı. Təqdimatın nümayişindən sonra “Ulu Öndərin şərəfli həyat yolu” adlı videoçarx tədbir iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılandı.
Sumqayıt şəhər Adil İbrahimli adına 14 nömrəli tam orta məktəbin şagirdlərinin Heydər Əliyev haqqında söylədiyi şeirlərlə, həmçinin Ümummilli Lider və Azərbaycanın milli-mənəvi dəyərlərini vəsf edən mahnılarla davam edən tədbir şagirdlərin istedadı barədə dolğun təsəvvür yaratdı. Məktəbin “7e” sinif şagirdləri Cavid və Aylin Heydər Əliyev haqqında məruzə ilə çıxış etdilər.
“100 ədədi deyəndə nə başa düşürsünüz?” videoçarxının nümayişindən sonra “kahoot.com” rəqəmsal platformasında keçirilən viktorina isə Ulu Öndərin həyatı və siyasi fəaliyyətinə dair suallarla xüsusi maraq doğurdu.
Sonra Riyaziyyat və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Məftun Heydərova təcrübəçi tələbə İlahə Abdullazadənin təşkil etdiyi tədbir ilə bağlı öz fikirlərini səsləndirdi və qeyd etdi ki, pedaqoji təcrübənin təşkili və keçirilməsi qaydalarına uyğun olaraq, bu tipli tədbirlərin təşəbbüşkarı və iştirakçısı olmaq təcrübəçi tələbələrin vəzifələrinə daxildir. O, təcrübəçi tələbələrə bu vəzifələrin həyata keçirilməsində dəstək olduğu üçün məktəbin direktoru Fatma xanıma və müəllim kollektivinə dərin təşəkkürünü bildirdi. Daha sonra o, Ulu Öndər Heydər Əliyevin həyatı və siyasi fəaliyyəti haqqında geniş məlumat verdi.
Daha sonra Riyaziyyat və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi Vüsalə Süleymanovanın “Müəllim əməyinə verilən ən yüksək qiymət” mövzusunda məruzəsi dinlənildi. Eyni zamanda, fakültənin dekan müavini dosent Məhəmmədəli Məmmədov və dosent Mətləb Ağayarov tədbir haqqında fikirlər səsləndirdilər.
Sonda Riyaziyyat fakültəsinin dekanı dosent Xalidə Həsənova çıxışında qeyd etdi ki, Prezident İlham Əliyevin Sərəncamına əsasən 2023-cü ilin ölkəmizdə “Heydər Əliyev İli” elan olunması ilə əlaqədar Ulu Öndər Heydər Əliyevin zəngin dövlətçilik irsinin öyrənilməsi və yeni nəsilə aşılanması məqsədilə ölkəmizdə, o cümlədən SDU-nin rektoru professor Elxan Hüseynovun rəhbərliyi altında universitetimizdə də silsilə tədbirlər keçirilir. Fakültəmizin təcrübəçi tələbəsinin “Mən fəxr edirəm ki, azərbaycanlıyam” mövzusunda tədbir təşkil etməsi bu baxımdan təqdirəlayiqdir. O, təcrübəçi tələbələrə öz potensiallarını ifadə etmək üçün yaradılan şəraitə görə məktəb rəhbərliyinə təşəkkür etdi və bu kimi tədbirlərin təşkil olunmasını Ümummilli Lider Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu təhsil siyasətinin ifadəsi kimi xarakterizə etdi.
Tədbirdən sonra 14 nömrəli tam orta məktəbin direktoru tədbir iştirakçılarını məktəbdə yerləşən Vətən Müharibəsi Qəhrəmanı, şəhid Adil İbrahimli adına muzeylə tanış etdi. Fatma xanım qeyd etdi ki, Adil Asəm oğlu İbrahimli 9 sentyabr 1992-ci ildə Sumqayıtda anadan olub. 1999-2008-ci illərdə Sumqayıt şəhəri 14 nömrəli tam orta məktəbdə 9-cu sinfi bitirib, 2008-ci ildə isə təhsilini davam etdirmək üçün Cəmşid Naxçıvanski adına Hərbi Liseyə qəbul olub. 2011-ci ildə həmin liseyi bitirdikdən sonra Heydər Əliyev adına Azərbaycan Ali Hərbi Məktəbinə daxil olan Adil İbrahimli 2015-ci ildə hərbi məktəbi bitirərək leytenant rütbəsi alıb, Təlim Tədris Mərkəzində zabit kimi təkmilləşdirmə kursu keçərək Azərbaycan Ordusunda xidmətə başlayıb. 2017-ci ildə XTQ-yə qəbul olan Adil orada fəaliyyət göstərdiyi zamanda Türkiyədə “Komando” kursunu fərqlənmə ilə bitirib. 44 günlük Vətən müharibəsində Murovdağ uğrunda, həmçinin Suqovuşan, Füzuli, Hadrut, Xocavənd, Şuşa döyüşlərində iştirak edib. Son döyüş tapşırığı Şuşada olan, yaralanmasına baxmayaraq, qəhrəmancasına vuruşan Adil İbrahimli 2020-ci il noyabrın 7-də şəhidlik zirvəsinə yüksəlib.
Muzeylə tanışlıqdan sonra universitet əməkdaşları şəhid Adil İbrahimlinin adına olan xatirə dəftərində öz təəssüratlarını bölüşdülər.

Главная страница | Новости | Студенты математического факультета СГУ, находящиеся на педагогической практике, организовали мероприятие в средней школе №14 им. Адиля Ибрагимли города Сумгаита
Студенты математического факультета СГУ, находящиеся на педагогической практике, организовали мероприятие в средней школе №14 им. Адиля Ибрагимли города Сумгаита
18 мая в средней школе № 14 им. Адиля Ибрагимли города Сумгаита прошло мероприятие в рамках «Года Гейдара Алиева», организованное кафедрой математики и методики ее преподавания СГУ.
Минутой молчания почтили светлую память Общенационального лидера Азербайджанской Республики Гейдара Алиева.
Директор школы Фатьма Байрамова отметила, что 2023 год был объявлен Указом Президента Ильхама Алиева «Годом Гейдара Алиева», в связи со 100-летием со дня рождения Общенационального лидера Гейдара Алиева и рассказала о многогранной деятельности основателя современной Азербайджанской Республики, охватывающей все сферы нашей общественно-политической жизни. Фатьма Байрамова также рассказала об образовательной политике Общенационального Лидера, являющегося фундаментальной основой образования в Азербайджане и определяющей его развитие.
Мероприятие продолжилось презентацией студента-практиканта 416-й группы математического факультета Илахи Абдуллазаде. В презентации, начавшейся с серии вопросов «Кто такая личность?», «Можно ли считать себя личностью?», «Каких исторических личностей вы знаете?» рассказывалось о гениальности личности Гейдара Алиева. Далее был продемонстрирован видеоролик «Славный жизненный путь великого вождя».
Мероприятие продолжилось стихами и песнями о Гейдаре Алиеве в исполнении учащихся школы №14. Ученики 7е класса Джавид и Айлин, выступили с сообщением о Гейдаре Алиеве.
После показа видеоролика «Что вы имеете в виду под 100?» была проведена викторина, проведенная на цифровой платформе «kahoot.com» с вопросами о жизни и политической деятельности Великого Вождя.
Заведующая кафедрой математики и методики ее преподавания доц. Мафтун Гейдарова поделилась своим мнением о презентации студента-практиканта Илахи Абдуллазаде и выразила благодарность директору Фатьме Ханум и преподавательскому коллективу школы за поддержку студентов в период прохождения практики.
Далее был заслушан доклад старшего преподавателя кафедры Вюсали Сулеймановой «Самая высокая оценка, данная учительскому труду». Также свое мнение о мероприятии высказали заместитель декана факультета доц. Магомедали Мамедов и доц. Метлеб Агаяров.
В завершение декан математического факультета доц. Халида Гасанова отметила, что в связи с объявлением 2023 года «Годом Гейдара Алиева» в нашей стране проводятся мероприятия, посвященные жизни и деятельности Общенационального лидера. В СГУ под руководством ректора проф. Эльхана Гусейнова также было запланировано проведение серии юбилейных мероприятий. Мероприятие «Я горжусь тем, что я азербайджанец», организованное студентом-практикантом факультета одно из них. Декан поблагодарила руководство школы за созданные для студентов-практикантов условия и охарактеризовала организацию подобных мероприятий как дань памяти Общенационального лидера Гейдара Алиева.
По окончании мероприятия директор школы ознакомила участников с расположенным в школе музеем имени Героя Отечественной войны шехида Адиля Ибрагимли. Фатьма Байрамова отметила, что Ибрагимли Адиль Асем оглы родился 9 сентября 1992 года в Сумгаите. В 1999-2008 годах окончил 9 классов средней школы № 14 города Сумгаит, а в 2008 году был принят в Военный лицей им. Дж. Нахчыванского. После окончания лицея в 2011 году Адиль Ибрагимли поступил в Азербайджанское высшее военное училище им. Гейдара Алиева, которое окончил в 2015 году в звании лейтенанта. После прохождения курса офицерской подготовки в Учебно-воспитательном центре Вооруженных сил в Баку начал службу в азербайджанской армии. В 2017 году Адиль поступил на службу в подразделения специального назначения за период службы в которой с отличием окончил курс «Коммандос» в Турции. В 44-дневной Отечественной войне участвовал в боях за Муровдаг, Суговушан, Физули, Гадрут, Ходжавенд, Шушу. Последний бой Адиля Ибрагимли был за город Шушу 7 ноября 2020 года.
После знакомства с музеем сотрудники университета оставили запись в книге памяти шехида Адиля Ибрагимли.