Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun Riyaziyyat fakültəsinin pedaqoji təcrübədə olan tələbələri Sumqayıt şəhər Adil İbrahimli adına 14 nömrəli tam orta məktəbdə tədbir təşkil etdilər
Yerləşdirilmə tarixi : 18 May 2023 17:15
SDU-nun Riyaziyyat fakültəsinin pedaqoji təcrübədə olan tələbələri Sumqayıt şəhər Adil İbrahimli adına 14 nömrəli tam orta məktəbdə tədbir təşkil etdilər
May ayının 18-də SDU-nun Riyaziyyat və onun tədrisi metodikası kafedrası və Sumqayıt şəhər Adil İbrahimli adına 14 nömrəli tam orta məktəbin birgə təşkilatçılığı ilə “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində “Mən fəxr edirəm ki, azərbaycanlıyam!” adlı tədbir keçirildi.
Əvvəlcə Azərbaycan Respublikasının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Giriş sözü ilə çıxış edən Sumqayıt şəhər Adil İbrahimli adına 14 nömrəli tam orta məktəbin direktoru Fatma Bayramova 2023-cü ildə Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyi ilə bağlı olaraq cənab Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə cari ilin “Heydər Əliyev İli” elan olunduğunu xatırlatdı. Müasir Azərbaycan dövlətçiliyinin qurucusu Ulu Öndərin ictimai-siyasi həyatımızın bütün sahələrini əhatə edən çoxşaxəli fəaliyyətindən danışan məktəb direktoru Ümummilli Liderin Azərbaycan təhsili, xüsusilə həmin təhsilin fundamental əsaslarını təşkil edən ibtidai və orta təhsilin inkişafını müəyyənləşdirən siyasi kursu barədə, məktəblərin maddi-texniki bazasının möhkəmləndirilməsi istiqamətində görülən işlərlə bağlı məlumat verdi.
Daha sonra tədbir Riyaziyyat fakültəsinin 416 saylı qrupunun təcrübəçi tələbəsi İlahə Abdullazadənin maraqlı təqdimatı ilə davam etdi. Təqdimat “Şəxsiyyət kimdir?”, “Biz özümüzü şəxsiyyət saya bilərikmi?”, “Tarixi şəxsiyyətlərdən kimləri tanıyırsınız?” və digər bu kimi suallarla başladı, nümayiş olunan təqdimatda Heydər Əliyev dühası haqqında danışıldı. Təqdimatın nümayişindən sonra “Ulu Öndərin şərəfli həyat yolu” adlı videoçarx tədbir iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılandı.
Sumqayıt şəhər Adil İbrahimli adına 14 nömrəli tam orta məktəbin şagirdlərinin Heydər Əliyev haqqında söylədiyi şeirlərlə, həmçinin Ümummilli Lider və Azərbaycanın milli-mənəvi dəyərlərini vəsf edən mahnılarla davam edən tədbir şagirdlərin istedadı barədə dolğun təsəvvür yaratdı. Məktəbin “7e” sinif şagirdləri Cavid və Aylin Heydər Əliyev haqqında məruzə ilə çıxış etdilər.
“100 ədədi deyəndə nə başa düşürsünüz?” videoçarxının nümayişindən sonra “kahoot.com” rəqəmsal platformasında keçirilən viktorina isə Ulu Öndərin həyatı və siyasi fəaliyyətinə dair suallarla xüsusi maraq doğurdu.
Sonra Riyaziyyat və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Məftun Heydərova təcrübəçi tələbə İlahə Abdullazadənin təşkil etdiyi tədbir ilə bağlı öz fikirlərini səsləndirdi və qeyd etdi ki, pedaqoji təcrübənin təşkili və keçirilməsi qaydalarına uyğun olaraq, bu tipli tədbirlərin təşəbbüşkarı və iştirakçısı olmaq təcrübəçi tələbələrin vəzifələrinə daxildir. O, təcrübəçi tələbələrə bu vəzifələrin həyata keçirilməsində dəstək olduğu üçün məktəbin direktoru Fatma xanıma və müəllim kollektivinə dərin təşəkkürünü bildirdi. Daha sonra o, Ulu Öndər Heydər Əliyevin həyatı və siyasi fəaliyyəti haqqında geniş məlumat verdi.
Daha sonra Riyaziyyat və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi Vüsalə Süleymanovanın “Müəllim əməyinə verilən ən yüksək qiymət” mövzusunda məruzəsi dinlənildi. Eyni zamanda, fakültənin dekan müavini dosent Məhəmmədəli Məmmədov və dosent Mətləb Ağayarov tədbir haqqında fikirlər səsləndirdilər.
Sonda Riyaziyyat fakültəsinin dekanı dosent Xalidə Həsənova çıxışında qeyd etdi ki, Prezident İlham Əliyevin Sərəncamına əsasən 2023-cü ilin ölkəmizdə “Heydər Əliyev İli” elan olunması ilə əlaqədar Ulu Öndər Heydər Əliyevin zəngin dövlətçilik irsinin öyrənilməsi və yeni nəsilə aşılanması məqsədilə ölkəmizdə, o cümlədən SDU-nin rektoru professor Elxan Hüseynovun rəhbərliyi altında universitetimizdə də silsilə tədbirlər keçirilir. Fakültəmizin təcrübəçi tələbəsinin “Mən fəxr edirəm ki, azərbaycanlıyam” mövzusunda tədbir təşkil etməsi bu baxımdan təqdirəlayiqdir. O, təcrübəçi tələbələrə öz potensiallarını ifadə etmək üçün yaradılan şəraitə görə məktəb rəhbərliyinə təşəkkür etdi və bu kimi tədbirlərin təşkil olunmasını Ümummilli Lider Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu təhsil siyasətinin ifadəsi kimi xarakterizə etdi.
Tədbirdən sonra 14 nömrəli tam orta məktəbin direktoru tədbir iştirakçılarını məktəbdə yerləşən Vətən Müharibəsi Qəhrəmanı, şəhid Adil İbrahimli adına muzeylə tanış etdi. Fatma xanım qeyd etdi ki, Adil Asəm oğlu İbrahimli 9 sentyabr 1992-ci ildə Sumqayıtda anadan olub. 1999-2008-ci illərdə Sumqayıt şəhəri 14 nömrəli tam orta məktəbdə 9-cu sinfi bitirib, 2008-ci ildə isə təhsilini davam etdirmək üçün Cəmşid Naxçıvanski adına Hərbi Liseyə qəbul olub. 2011-ci ildə həmin liseyi bitirdikdən sonra Heydər Əliyev adına Azərbaycan Ali Hərbi Məktəbinə daxil olan Adil İbrahimli 2015-ci ildə hərbi məktəbi bitirərək leytenant rütbəsi alıb, Təlim Tədris Mərkəzində zabit kimi təkmilləşdirmə kursu keçərək Azərbaycan Ordusunda xidmətə başlayıb. 2017-ci ildə XTQ-yə qəbul olan Adil orada fəaliyyət göstərdiyi zamanda Türkiyədə “Komando” kursunu fərqlənmə ilə bitirib. 44 günlük Vətən müharibəsində Murovdağ uğrunda, həmçinin Suqovuşan, Füzuli, Hadrut, Xocavənd, Şuşa döyüşlərində iştirak edib. Son döyüş tapşırığı Şuşada olan, yaralanmasına baxmayaraq, qəhrəmancasına vuruşan Adil İbrahimli 2020-ci il noyabrın 7-də şəhidlik zirvəsinə yüksəlib.
Muzeylə tanışlıqdan sonra universitet əməkdaşları şəhid Adil İbrahimlinin adına olan xatirə dəftərində öz təəssüratlarını bölüşdülər.

STUDENTS OF THE FACULTY OF MATHEMATICS OF SSU, WHO WERE IN PEDAGOGICAL INTERNSHIP, ORGANIZED AN EVENT IN SUMGAYIT CITY SECONDARY SCHOOL NUMBER 14 NAMED AFTER ADIL IBRAHIMLI
On May 18, an event called "I am proud to be an Azerbaijani!" was held within the framework of "Heydar Aliyev Year" with the joint organization of the department of Mathematics and its teaching methodology of SSU and secondary school number 14 named after Adil Ibrahimli.
First, the dear memory of the National Leader of the Republic of Azerbaijan, Heydar Aliyev, was commemorated with a minute"s silence.
Fatma Bayramova, director of secondary school No. 14 named after Adil Ibrahimli, gave an introductory speech, said that the current year was declared "Year of Heydar Aliyev" in connection with the 100th anniversary of the birth of the National Leader of the Azerbaijani people, Heydar Aliyev by the Decree of Mr. President Ilham Aliyev. She was speaking about the multi-faceted activities of the Great Leader, the founder of modern Azerbaijan statehood, which covered all areas of our social and political life, also noted that the political course of the National Leader, which determines the development of the Azerbaijani education, especially the primary and secondary education.
Later, the event continued with an interesting presentation by Ilaha Abdullazadeh, a student intern of the 416th group of the faculty of Mathematics. Presentation started with these questions - "Who is a personality?", "Can we consider ourselves a personality?", "Which historical personalities do you know?. About genius Heydar Aliyev was talked about in the presentation. After the screening of the presentation, the video titled "The honorable life of the Great Leader" was received with interest by the participants of the event.
The event, which continued with poems about Heydar Aliyev by students of Sumgayit city secondary school No. 14 named after Adil Ibrahimli, as well as songs about the National Leader, the national and moral values of Azerbaijan. Javid and Aylin, students of "7e" grade of the school, made a speech about Heydar Aliyev.
After the screening of the video, "What do you mean by 100?" and the quiz which held on the "kahoot.com" digital platform aroused special interest with questions about the life and political activities of the Great Leader.
Then the head of the department of Mathematics and its teaching methodology associate professor Maftun Heydarova said her opinion about the event organized by student intern Ilaha Abdullazadeh . She expressed her deep gratitude to the director of the school, Mrs.Fatma, and the teaching staff for supporting students in internship. Later, she gave extensive information about the life and political activities of Great Leader Heydar Aliyev.
Then, the speech of Vusala Suleymanova, senior lecturer of the department of Mathematics and its teaching methodology, on "The highest value given to the teacher"s work" was listened to. At the same time, the deputy dean of the faculty, associate professor Mahammadali Mammadov and associate professor Matlab Agayarov spoke about the event.
In the end, the dean of the faculty of Mathematics, associate professor Khalida Hasanova, noted in her speech that in connection with the declaration of 2023 as the "Year of Heydar Aliyev" in our country according to the Decree of President Ilham Aliyev, with the aim of studying the rich statehood heritage of the Great Leader Heydar Aliyev .
A series of events were also held in our university under the leadership of SSU rector, professor Elkhan Huseynov. In this regard, it was commendable that a student in internship of our faculty organized an event on the theme "I am proud to be an Azerbaijani". She thanked the school management for the conditions for students in internship in order to express their potential and characterized the organizing of such events as an expression of the educational policy founded by National Leader Heydar Aliyev.
After the event, the director of secondary school No. 14 introduced the event participants to the museum named after the Hero of the Patriotic War, Martyr Adil Ibrahimli, which located in the school. Mrs. Fatma noted that Adil A Ibrahimli was born on September 9, 1992 in Sumgait. In 1999-2008, he finished the 9th grade at Sumgayit city No. 14 secondary school, and in 2008, he was admitted to Jamshid Nakhchivanski Military High School for continuing his education. After graduating from that high school in 2011, Adil Ibrahimli entered the Azerbaijan Higher Military School named after Heydar Aliyev. In 2015, he graduated from the military school and received the rank of lieutenant. After passing the training course as an officer at the Training Center, he started serving in the Azerbaijani army. In 2017, Adil, who was admitted to the Military Academy, graduated with honors from the "Commando" course in Turkey while working there. He participated in the 44-day Patriotic war for Murovdag, as well as in the battles of Sugovushan, Fuzuli, Hadrut, Khojavand, Shusha. Adil İbrahimli, whose last combat mission was in Shusha, reached the peak of martyrdom on November 7, 2020.
After getting acquainted with the museum, the university employees shared their impressions in the memorial notebook named after the martyr Adil Ibrahimli.