SDU-da Elm və Təhsil Nazirliyi ilə “Code Academy”nin birgə layihəsi olan #codeforfuture barədə infosessiya keçirildi
May ayının 19-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin Böyük Akt zalında universitetin tələbələri üçün Elm və Təhsil Nazirliyi ilə “Code Academy” Tədris Mərkəzinin birgə həyata keçirdiyi #codeforfuture layihəsinin növbəti semestrlə bağlı infosessiyası olub.
Tədbiri giriş sözü ilə SDU-nun Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru dosent Qafar Atayev açaraq iştirakçıları salamladı. SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynovun layihəyə qoşulmaq arzusunda olan tələbələrə uğurlar arzuladığını bildirən prorektor layihənin koordinatorları Şəhriyar Məmmədli və Ülvi Səfərlini təqdim etdi.
SDU-da müasir əmək bazarına cavab verən, rəqabətədavamlı, yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması istiqamətində uğurlu layihələrin gerçəkləşdiyini, respublikamız üçün elmi-pedaqoji kadr hazırlanması işininin həyata keçirildiyini bildirən Qafar Atayev #codeforfuture layihəsinin əhəmiyyətindən danışaraq, qeyd etdi ki, hazırda hər birində 16 tələbə olmaqla, 4 qrupda SDU-nun 64 tələbəsi #codeforfuture layihəsi dərslərində uğurla iştirak edir, şəbəkə administratoru və veb proqramlaşdırma istiqamətləri üzrə tədris həyata keçirilir. SDU-nun bu proqramı üzrə təhsil alan 20 tələbəsinin “Code Academy”nin dəstəyi ilə “Microsoft”un imtahanlarına qoşularaq şirkətin beynəlxalq sertifikatlarını əldə etdiyi qeyd olunub.
İnfosessiyada çıxış edən layihə koordinatorları tələbələrə #codeforfuture layihəsinə qoşularaq onun imkanlarından bəhrələnməyə dəvət etdilər. Layihədə iştirak etmək üçün portal üzərindən necə qeydiyyatdan keçmək, seçim imtahanlarının keçirilmə mexanizmi, tərisin təşkili, qiymətləndirmə meyarları, iştirakçı sertifikatı və “Code Academy”nin diplomlarının əldə olunması barədə iştirakçılara təqdimatlar vasitəsilə ətraflı məlumatlar verdilər.
İnfosessiyanın sonunda tələbələri maraqlandıran çoxsaylı suallar cavablandırıldı.
Xatırladaq ki, layihənin əsas məqsədi İT sahəsində müasir dövrün əmək bazarının tələblərinə uyğun peşələrə sahib ola bilmək üçün tələbələrin bilik və bacarıqlara yiyələnməsinə dəstək olmaqdır.

Главная страница | Новости | В СГУ прошла информационная сессия о совместном проекте «Code Academy» и Министерства науки и образования #codeforfuture
Yerləşdirilmə tarixi : 19 Май 2023 23:57
В СГУ прошла информационная сессия о совместном проекте «Code Academy» и Министерства науки и образования #codeforfuture
19 мая в большом Актовом зале Сумгаитского государственного университета состоялась инфосессия для студентов вуза по вопросу реализации совместного проекта «Code Academy» и Министерства науки и образования #codeforfuture, в следующем семестре.
Мероприятие открыл проректор СГУ по международным связям доц. Гафар Атаев. Он приветствовал участников и передал пожелания ректора СГУ проф. Эльхана Гусейнова студентам, желающим присоединиться к проекту. Проректор представил координаторов проекта Шахрияра Мамедли и Ульви Сафарли.
Доц. Гафар Атаев рассказал о значении проекта #codeforfuture и отметил, что в СГУ реализуются успешные проекты в направлении подготовки конкурентоспособных, высококвалифицированных кадров, отвечающих требованиям современного рынка труда и формирования научно-педагогических кадров для республики. Проректор сообщил, что в настоящее время 64 студента СГУ успешно проходят обучение на курсах сетевого администратора и веб-программирования в «Code Academy» по программе #codeforfuture в 4 группах по 16 студентов в каждой. В то же время 20 студентов СГУ, обучающихся по данной программе, при поддержке «Code Academy» приняли участие в экзаменах Microsoft и получили международные сертификаты компании.
Координаторы проекта предложили студентам присоединиться к проекту #codeforfuture и воспользоваться его возможностями. Они подробно рассказали о том, как зарегистрироваться для участия в проекте через портал, о механизме отборочных экзаменов, организации тестирования, критериях оценки, сертификате участника и дипломах «Code Academy».
В завершение информационной сессии координаторы проекта дали ответы на интересующие студентов вопросы.
Отметим, что проект обеспечивает студентам возможность приобрести знания и навыки в области ИТ с целью дальнейшего применения в профессиональной деятельности в соответствии с требованиями современного рынка труда.