SDU-da Elm və Təhsil Nazirliyi ilə “Code Academy”nin birgə layihəsi olan #codeforfuture barədə infosessiya keçirildi
May ayının 19-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin Böyük Akt zalında universitetin tələbələri üçün Elm və Təhsil Nazirliyi ilə “Code Academy” Tədris Mərkəzinin birgə həyata keçirdiyi #codeforfuture layihəsinin növbəti semestrlə bağlı infosessiyası olub.
Tədbiri giriş sözü ilə SDU-nun Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru dosent Qafar Atayev açaraq iştirakçıları salamladı. SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynovun layihəyə qoşulmaq arzusunda olan tələbələrə uğurlar arzuladığını bildirən prorektor layihənin koordinatorları Şəhriyar Məmmədli və Ülvi Səfərlini təqdim etdi.
SDU-da müasir əmək bazarına cavab verən, rəqabətədavamlı, yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması istiqamətində uğurlu layihələrin gerçəkləşdiyini, respublikamız üçün elmi-pedaqoji kadr hazırlanması işininin həyata keçirildiyini bildirən Qafar Atayev #codeforfuture layihəsinin əhəmiyyətindən danışaraq, qeyd etdi ki, hazırda hər birində 16 tələbə olmaqla, 4 qrupda SDU-nun 64 tələbəsi #codeforfuture layihəsi dərslərində uğurla iştirak edir, şəbəkə administratoru və veb proqramlaşdırma istiqamətləri üzrə tədris həyata keçirilir. SDU-nun bu proqramı üzrə təhsil alan 20 tələbəsinin “Code Academy”nin dəstəyi ilə “Microsoft”un imtahanlarına qoşularaq şirkətin beynəlxalq sertifikatlarını əldə etdiyi qeyd olunub.
İnfosessiyada çıxış edən layihə koordinatorları tələbələrə #codeforfuture layihəsinə qoşularaq onun imkanlarından bəhrələnməyə dəvət etdilər. Layihədə iştirak etmək üçün portal üzərindən necə qeydiyyatdan keçmək, seçim imtahanlarının keçirilmə mexanizmi, tərisin təşkili, qiymətləndirmə meyarları, iştirakçı sertifikatı və “Code Academy”nin diplomlarının əldə olunması barədə iştirakçılara təqdimatlar vasitəsilə ətraflı məlumatlar verdilər.
İnfosessiyanın sonunda tələbələri maraqlandıran çoxsaylı suallar cavablandırıldı.
Xatırladaq ki, layihənin əsas məqsədi İT sahəsində müasir dövrün əmək bazarının tələblərinə uyğun peşələrə sahib ola bilmək üçün tələbələrin bilik və bacarıqlara yiyələnməsinə dəstək olmaqdır.

AN INFO SESSION ABOUT #CODEFORFUTURE, A JOINT PROJECT OF "CODE ACADEMY" WITH THE MINISTRY OF SCIENCE AND EDUCATION, WAS HELD AT SSU
On May 19, there was an info session for the students of the university about the next semester of the #codeforfuture project jointly implemented by the Ministry of Science and Education and the "Code Academy".
SSU vice-rector for International relations, associate professor Gafar Atayev opened the event and greeted the participants. He stated that SSU rector professor Elkhan Huseynov wished success to the students who wish to join the project, the vice-rector introduced the project coordinators Shahriyar Mammadli and Ulvi Safarli.
Gafar Atayev spoke  about the importance of the #codeforfuture project and stated that successful projects have been implemented in SSU in the direction of training competitive, highly qualified personnel that respond to the modern labor market, and that the work of training scientific and pedagogical personnel for our republic. 64 students of SSU in 4 groups were successfully participating in #codeforfuture project classes, network administrator and web programming courses were taught. It was noted that 20 students of SSU who were studying under this program participated in Microsoft"s exams with the support of "Code Academy" and obtained the company"s international certificates.
The project coordinators spoke in the session and invited students to join the #codeforfuture project for taking advantage of its opportunities. They gave detailed information to the participants through presentations about how to register for the project in the portal, the mechanism of the selection exams, the organization of the test, as well as  the evaluation criteria, the participant  certificate and the diplomas of "Code Academy".
At the end of the information session, many questions of the students were answered.
It should be noted that the main goal of the project was to support the acquisition of knowledge and skills of students in the field of IT in order to be able to have professions in accordance with the requirements of the modern labor market.