SDU-nun rektoru nümayəndə heyəti ilə birlikdə “Ali təhsildə keyfiyyət təminatı və keyfiyyətin gücləndirilməsi” adlı Beynəlxalq Forumda iştirak etdi
18-19 may 2023-cü il tarixlərində Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyinin (TKTA) təşkilatçılığı ilə Baku Marriott Boulevard Hoteldə “Ali təhsildə keyfiyyət təminatı və keyfiyyətin gücləndirilməsi” adlı Beynəlxalq Forumun açılış mərasimi baş tutdu.
Forumun əsas məqsədi xarici keyfiyyət təminatı prosesində müstəqillik və məsuliyyətin önəmi, maraqlı tərəflərin xarici keyfiyyət təminatı prosesində iştirakı məsələlərinin müzakirəsi, həmçinin, bu sahədə qabaqcıl təcrübənin öyrənilməsindən ibarətdir.
Açılış nitqi ilə çıxış edən TKTA-nın İdarə Heyətinin sədri Ülkər Səttarova Agentlik tərəfindən birinci forumdan ötən müddət ərzində keyfiyyət təminatı istiqamətində görülən işlər, əldə edilmiş nəticələr, həmçinin, agentliyin potensialının gücləndirilməsi istiqamətində beynəlxalq donorlarla əməkdaşlıqlar və gələcək planlar haqqında tədbir iştirakçılarını məlumatlandırdı.
Əsas məruzəçilərdən olan Elm və təhsil nazirinin müavini İdris İsayev, ilk öncə, Azərbaycanın ali təhsilində keyfiyyət təminatı sahəsində atılmış addımlar barədə tədbir iştirakçılarını məlumatlandırdı. Çıxışın davamı olaraq, İdris İsayev “Ali təhsil müəssisələrinin institusional və proqram akkreditasiyası üzrə qiymətləndirmə meyarları”nın hazırlanması zamanı istifadə edilən yanaşmalar və müvafiq meyarların ali təhsil müəssisələrinə verəcəyi töhfələr barədə məlumat verdi.
Konfransın ilk günündə əsas çıxışlar zamanı keyfiyyət təminatı sahəsi üzrə Avropa və dünyanın qabaqcıl beynəlxalq təşkilatlarından olan Avropa Ali təhsil məkanında Keyfiyyət Təminatı Agentliklərinin Reyesterinin (EQAR) direktoru Magalie Soenen, Rumıniyanın Ali Təhsildə Keyfiyyət Təminatı üzrə Agentliyinin (ARACIS) direktoru və Avropa Ali Təhsil Məkanında Keyfiyyətin Təminatı üzrə Assosiasiyasının (ENQA) vitse prezidenti Daniela Cristina Ghitulica, Sloveniya Keyfiyyət təminatı Agentliyinin (SQAA/NAKVIS) direktoru və Ali Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliklərinin Mərkəzi və Şərqi Avropa Şəbəkəsinin (CEENQA) prezidenti Franci Demsar ali təhsildə daxili və xarici keyfiyyət təminatı sisteminin Avropa ali təhsil məkanında keyfiyyət təminatı üzrə standartlar və təlimatlara (ESG) uyğun təşkil edilməsi, ATM-lərin beynəlxalq reytinqlərdə mövqeyinin yaxşılaşdırılmasında xarici keyfiyyət təminatının rolu və digər bu kimi məsələlərə toxundular.
Forumun 2-ci günü  ali təhsil müəssisələrinin üzvləri üçün vorkşoplar təşkil edilib. Təşkil edilmiş vorkşoplarda xarici ekspertlər tərəfindən təhsil proqramlarının dizaynı, xarici keyfiyyət təminatı prosesində müstəqillik və məsuliyyətin əhəmiyyəti və problem əsaslı öyrənmənin təşkili üçün strategiyalar və üsullar müzakirə edilərək qabaqcıl təcrübələr iştirakçıların diqqətinə çatdırıldı.
Qeyd edək ki, Beynəlxalq Forumda Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynov, həmçinin Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbov, Təhsildə Keyfiyyət təminatı şöbəsinin müdiri Nərmin Həsənova və Tədris bölməsinin müdiri Sabir Behbudov iştirak etdilər.

Главная страница | Новости | Ректор СГУ и возглавляемая им делегация приняли участие в Международном форуме «Обеспечение и повышение качества в высшем образовании»
Yerləşdirilmə tarixi : 20 Май 2023 09:25
Ректор СГУ и возглавляемая им делегация приняли участие в Международном форуме «Обеспечение и повышение качества в высшем образовании»
18 мая 2023 года в отеле Marriott Boulevard в Баку состоялась церемония открытия Международного форума «Обеспечение и повышение качества в высшем образовании», организованного Агентством по обеспечению качества в образовании (TKTA). Основной целью форума было обсуждение важности независимости и ответственности в процессе внешнего обеспечения качества, вовлечения заинтересованных сторон в процесс внешнего обеспечения качества, а также изучение передового опыта в этой области. Председатель правления ТКТА д-р Улькар Саттарова проинформировала участников мероприятия о работе, проделанной агентством в области обеспечения качества в ходе первого форума, достигнутых результатах, а также о сотрудничестве с международными донорами и будущих планах по укреплению потенциала агентства.
Заместитель министра науки и образования Азербайджанской Республики Идрис Исаев проинформировал участников о шагах, предпринятых для обеспечения качества высшего образования в Азербайджане.
Идрис Исаев также рассказал о подходах, использованных при подготовке «Критериев оценки институционный и программной аккредитации высших учебных заведений», и об их вкладе в деятельность высших учебных заведений.
Основными докладчиками первого дня двухдневной конференции были Магали Соенен, директор Европейского регистра гарантии качества высшего образования (EQAR), одной из ведущих международных организаций в Европе и мире в области гарантии качества; Даниэла Кристина Гитулика, генеральный директор Румынского агентства по обеспечению качества высшего образования (ARACIS) и вице-президент Европейской ассоциации по обеспечению качества высшего образования (ENQA); д-р Франци Демсар, директор Словенского агентства по обеспечению качества (SQAA/NAKVIS) и президент Сети агентств по обеспечению качества высшего образования Центральной и Восточной Европы (CEENQA).
Во 2-й день форума были организованы воркшопы для представителей высших учебных заведений. На воркшопах специалисты обменялись мнениями о разработке образовательных программ, важности представительства студентов во внешней оценке качества, подходах и стратегиях, используемых для обеспечения проблемно-ориентированного обучения, и ответили на вопросы участников.
Отметим, что в Международном Форуме приняли участие ректор Сумгаитского государственного университета проф. Эльхан Гусейнов, проректор по организации учебного процесса и технологи обучения доц. Натиг Талыбов, директор отдела обеспечения качества образования Нармин Гасанова и руководитель учебно-методического отдела Сабир Бейбутов.