SDU-nun rektoru nümayəndə heyəti ilə birlikdə “Ali təhsildə keyfiyyət təminatı və keyfiyyətin gücləndirilməsi” adlı Beynəlxalq Forumda iştirak etdi
18-19 may 2023-cü il tarixlərində Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyinin (TKTA) təşkilatçılığı ilə Baku Marriott Boulevard Hoteldə “Ali təhsildə keyfiyyət təminatı və keyfiyyətin gücləndirilməsi” adlı Beynəlxalq Forumun açılış mərasimi baş tutdu.
Forumun əsas məqsədi xarici keyfiyyət təminatı prosesində müstəqillik və məsuliyyətin önəmi, maraqlı tərəflərin xarici keyfiyyət təminatı prosesində iştirakı məsələlərinin müzakirəsi, həmçinin, bu sahədə qabaqcıl təcrübənin öyrənilməsindən ibarətdir.
Açılış nitqi ilə çıxış edən TKTA-nın İdarə Heyətinin sədri Ülkər Səttarova Agentlik tərəfindən birinci forumdan ötən müddət ərzində keyfiyyət təminatı istiqamətində görülən işlər, əldə edilmiş nəticələr, həmçinin, agentliyin potensialının gücləndirilməsi istiqamətində beynəlxalq donorlarla əməkdaşlıqlar və gələcək planlar haqqında tədbir iştirakçılarını məlumatlandırdı.
Əsas məruzəçilərdən olan Elm və təhsil nazirinin müavini İdris İsayev, ilk öncə, Azərbaycanın ali təhsilində keyfiyyət təminatı sahəsində atılmış addımlar barədə tədbir iştirakçılarını məlumatlandırdı. Çıxışın davamı olaraq, İdris İsayev “Ali təhsil müəssisələrinin institusional və proqram akkreditasiyası üzrə qiymətləndirmə meyarları”nın hazırlanması zamanı istifadə edilən yanaşmalar və müvafiq meyarların ali təhsil müəssisələrinə verəcəyi töhfələr barədə məlumat verdi.
Konfransın ilk günündə əsas çıxışlar zamanı keyfiyyət təminatı sahəsi üzrə Avropa və dünyanın qabaqcıl beynəlxalq təşkilatlarından olan Avropa Ali təhsil məkanında Keyfiyyət Təminatı Agentliklərinin Reyesterinin (EQAR) direktoru Magalie Soenen, Rumıniyanın Ali Təhsildə Keyfiyyət Təminatı üzrə Agentliyinin (ARACIS) direktoru və Avropa Ali Təhsil Məkanında Keyfiyyətin Təminatı üzrə Assosiasiyasının (ENQA) vitse prezidenti Daniela Cristina Ghitulica, Sloveniya Keyfiyyət təminatı Agentliyinin (SQAA/NAKVIS) direktoru və Ali Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliklərinin Mərkəzi və Şərqi Avropa Şəbəkəsinin (CEENQA) prezidenti Franci Demsar ali təhsildə daxili və xarici keyfiyyət təminatı sisteminin Avropa ali təhsil məkanında keyfiyyət təminatı üzrə standartlar və təlimatlara (ESG) uyğun təşkil edilməsi, ATM-lərin beynəlxalq reytinqlərdə mövqeyinin yaxşılaşdırılmasında xarici keyfiyyət təminatının rolu və digər bu kimi məsələlərə toxundular.
Forumun 2-ci günü  ali təhsil müəssisələrinin üzvləri üçün vorkşoplar təşkil edilib. Təşkil edilmiş vorkşoplarda xarici ekspertlər tərəfindən təhsil proqramlarının dizaynı, xarici keyfiyyət təminatı prosesində müstəqillik və məsuliyyətin əhəmiyyəti və problem əsaslı öyrənmənin təşkili üçün strategiyalar və üsullar müzakirə edilərək qabaqcıl təcrübələr iştirakçıların diqqətinə çatdırıldı.
Qeyd edək ki, Beynəlxalq Forumda Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynov, həmçinin Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbov, Təhsildə Keyfiyyət təminatı şöbəsinin müdiri Nərmin Həsənova və Tədris bölməsinin müdiri Sabir Behbudov iştirak etdilər.

The rector of SSU with the delegation participated in the International Forum "Quality Assurance and quality enhancement in higher education"
On May 18-19, 2023, the opening ceremony of the International Forum "Quality Assurance and quality enhancement in higher education" was held at the Baku Marriott Boulevard Hotel under the organization of the Quality Assurance Agency in education .
The main purpose of the forum is to discuss the importance of independence and responsibility in the process of external quality assurance, the participation of stakeholders in the process of external quality assurance, as well as the study of advanced experience in this field.
The chairman of the board of QAA in the education, Ulker Sattarova, delivered the opening speech, informed the event participants about the work of the agency in the direction of quality assurance during the period of the first forum, the results, as well as cooperation with international donors and future plans in order to strengthen the potential of agency.
Idris Isayev, deputy minister of Science and education, one of the main speakers, first informed the event participants about the steps in the field of quality assurance in Azerbaijan's higher education. As a continuation of the speech, Idris Isayev informed about the approaches during the preparation of "Evaluation criteria for institutional and program accreditation of higher education institutions" and the contributions of the relevant criteria to higher education institutions.
During the main speeches on the first day of the conference, Magalie Soenen, director of the Register of Quality Assurance Agencies in the European Higher Education Area (EQAR), one of the leading international organizations in the field of quality assurance in Europe and in the world, director of the Romanian Agency for Quality Assurance in Higher Education (ARACIS) and Quality Assurance in the European Higher Education Area Daniela Cristina Ghitulica, vice president of the Association for Quality Assurance in higher education (ENQA), director of the Slovenian Quality Assurance Agency (SQAA/NAKVIS) and Franci Demsar, president of the Central and Eastern European Network of Quality Assurance Agencies in Higher Education (CEENQA) in the European higher education spoke about the sphere of the internal and external quality assurance system in higher education organization in accordance with quality assurance standards and guidelines (ESG), the role of external quality assurance in improving the position of ATMs in international ratings, and other similar issues.
On the 2nd day of the forum, workshops were organized for members of higher education institutions. In the organized workshops, foreign experts discussed the design of educational programs in the foreign quality assurance process,strategies and methods for organizing problem-based learning, and advanced practice.
It should be noted that the rector of Sumgayit State University, professor Elkhan Huseynov, associate professor Natig Talibov vice-rector for Teaching organization and training technologies, head of the department of Quality Assurance in education Narmin Hasanova and head of the Education office Sabir Behbudov participated in the International Forum.