SDU-da Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunmuş VI debat-natiqlik turnirinə start verildi
Mayın 20-də Sumqayıt Dövlət Universitetində SDU Tələbə Gənclər Təşkilatının Debat klubunun təşkilatçılığı ilə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Ölkələrin iqtisadi inkişafında insan kapitalı təbii sərvətlərdən daha önəmlidir” mövzusunda VI debat-natiqlik turniri keçirildi.
Əvvəlcə xalqımızın Ümummilli lideri Heydər Əliyevin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Tədbiri giriş sözü ilə Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektor dosent Elmar Xəlilov açaraq debatın əhəmiyyəti və Ümummilli Lider Heydər Əliyevin keçdiyi şərəfli həyat yolu, zəngin fəaliyyəti haqqında iştirakçılara dolğun məlumat verdi. Qeyd etdi ki, Heydər Əliyev Azərbaycana rəhbərlik etdiyi dövrlərdə uzaqgörən daxili və xarici siyasəti ilə ölkənin nüfuzunu artırmış, hərtərəfli inkişafına nail olmuş, müstəqilliyini əbədi və dönməz etmişdir.
Prorektor həmçinin müasir Azərbaycanın gənclər siyasətinin banisi Ulu Öndər Heydər Əliyevin gənc nəslə olan diqqət və qayğısından bəhs etdi. Ümummilli Lider gənclər siyasətinin uğurla həyata keçirilməsi məqsədilə bu sahənin zəruri qanunvericilik bazasının formalaşdırılmasını təmin etdi. 2 fevral 1996-cı ildə Ümummilli Liderin təşəbbüsü ilə müstəqil Azərbaycan gənclərinin ilk forumu keçirilmişdir. 1997-ci il fevralın 1-də forumun ildönümü münasibətilə gənclərin bir qrupunu qəbul edən Ulu Öndər “2 Fevral ̶ Azərbaycan Gəncləri Gününün elan edilməsi haqqında” Sərəncam imzalamışdır. Hazırda cənab Prezident İlham Əliyev tərəfindən bu siyasətin uğurla davam etdirilməsi nəticəsində gənclər cəmiyyətimizin inkişafında fəal iştirak edir, müxtəlif sahələrdə yüksək nailiyyətlər qazanır, dövlətçiliyin möhkəmləndirilməsində xüsusi rol oynayırlar.
O bildirdi ki, bu cür yarışlar Heydər Əliyev irsini təbliğ etməklə yanaşı, gənclərin vətənpərvər ruhda tərbiyə edilməsinə də müsbət təsir göstərir.
Sonra Tələbə Gənclər Təşkilatının sədri Elmin Novruzlu debatın tələbələrin gələcək həyatı üçün əhəmiyyətindən söhbət açdı. Bildirdi ki, debatın keçirilməsinin əsas məqsədi tələbələrə debat haqqında ətraflı məlumat vermək, onun mahiyyətini və tələbələrə nə kimi uğurlar qazandıra biləcəyini əyani şəkildə göstərmək, onların gələcək layihə və təlimlərə cəlb olunmasını təmin edərək peşəkar debatçıların yetişdirilməsinə köməklik göstərilməsindən ibarətdir.
Daha sonra SDU-nun “Debat klubu”nun sədri Anar Qurbanov turnir haqqında məlumat verərək qeyd etdi ki, “Ölkələrin iqtisadi inkişafında insan kapitalı təbii sərvətlərdən daha önəmlidir” mövzusunda keçirilən turnirin əsas məqsədi xüsusi əhəmiyyət daşıyan mövzunun gənclər tərəfindən debat və natiqlik bacarıqları vasitəsilə araşdırılması, məlumatlılığın artırılması, müxtəlif mövqelərdən təhlil olunması və əsaslandırılmasıdır.
Yarışı universitetimizin tələbələrindən ibarət hakimlərlə yanaşı, Debat Vətəndaş Cəmiyyətinin hakimləri idarə etdilər.
Qeyd edək ki, Debat Forumunda 14 komanda iştirak etdi. Qalib komanda növbəti həftə müəyyən olunacaq.

The 6th debate-speech tournament dedicated to the 100th anniversary of National Leader Heydar Aliyev started at SSU
On May 20, the 6th debate-speech tournament dedicated to the 100th anniversary of National Leader Heydar Aliyev on the topic "Human capital is more important than natural resources in the economic development of countries" was organized by the debate club of Student Youth Organization of SSU.
First, the dear memory of the national leader of our people, Heydar Aliyev, was commemorated with a minute"s silence.
The event was opened by vice-rector for Social affairs and public relations, associate professor Elmar Khalilov gave full information to the participants about the importance of the debate and the honorable life path and rich activities of National Leader Heydar Aliyev. He noted that Heydar Aliyev increased the prestige of the country with his far-sighted domestic and foreign policy during his leadership, achieved comprehensive development.
The vice-rector also talked about the attention and concern of the Great Leader Heydar Aliyev, the founder of the youth policy of modern Azerbaijan, towards the young generation. In order to successfully implement the youth policy, the National Leader ensured the formation of the necessary legislative framework in this area. On February 2, 1996, the first forum of independent Azerbaijani youth was held at the initiative of the National Leader. On February 1, 1997, on the occasion of the anniversary of the forum, the Great Leader received a group of young people, signed the Decree on the announcement of February 2 - Azerbaijan Youth Day. Currently, as a result of the successful continuation of this policy by President Ilham Aliyev, young people actively participate in the development of our society, get high achievements in various fields, and play a special role in strengthening statehood.
He stated that such competitions not only promote Heydar Aliyev"s heritage, but also have a positive effect on educating young people in a patriotic spirit.
Then Elmin Novruzlu, the chairman of the Student Youth Organization, talked about the importance of the debate for the future life of students. He stated that the main purpose of holding the debate is to provide students with detailed information about the debate, and to support for training professional debaters by ensuring that they are involved in future projects and trainings.
Later, Anar Gurbanov, chairman of the "Debate Club" of SSU, gave information about the tournament and noted that the main goal of the tournament, which was held on the theme "Human capital is more important than natural resources in the economic development of countries" to raise the interest for debate among the students .
The competition was managed by the judges of the Debate Civil Society, along with the judges of the students of our university.
It should be noted that 14 teams participated in the Debate Forum. The winning team will be determined next week.