SDU-da Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunmuş VI debat-natiqlik turnirinə start verildi
Mayın 20-də Sumqayıt Dövlət Universitetində SDU Tələbə Gənclər Təşkilatının Debat klubunun təşkilatçılığı ilə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Ölkələrin iqtisadi inkişafında insan kapitalı təbii sərvətlərdən daha önəmlidir” mövzusunda VI debat-natiqlik turniri keçirildi.
Əvvəlcə xalqımızın Ümummilli lideri Heydər Əliyevin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Tədbiri giriş sözü ilə Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektor dosent Elmar Xəlilov açaraq debatın əhəmiyyəti və Ümummilli Lider Heydər Əliyevin keçdiyi şərəfli həyat yolu, zəngin fəaliyyəti haqqında iştirakçılara dolğun məlumat verdi. Qeyd etdi ki, Heydər Əliyev Azərbaycana rəhbərlik etdiyi dövrlərdə uzaqgörən daxili və xarici siyasəti ilə ölkənin nüfuzunu artırmış, hərtərəfli inkişafına nail olmuş, müstəqilliyini əbədi və dönməz etmişdir.
Prorektor həmçinin müasir Azərbaycanın gənclər siyasətinin banisi Ulu Öndər Heydər Əliyevin gənc nəslə olan diqqət və qayğısından bəhs etdi. Ümummilli Lider gənclər siyasətinin uğurla həyata keçirilməsi məqsədilə bu sahənin zəruri qanunvericilik bazasının formalaşdırılmasını təmin etdi. 2 fevral 1996-cı ildə Ümummilli Liderin təşəbbüsü ilə müstəqil Azərbaycan gənclərinin ilk forumu keçirilmişdir. 1997-ci il fevralın 1-də forumun ildönümü münasibətilə gənclərin bir qrupunu qəbul edən Ulu Öndər “2 Fevral ̶ Azərbaycan Gəncləri Gününün elan edilməsi haqqında” Sərəncam imzalamışdır. Hazırda cənab Prezident İlham Əliyev tərəfindən bu siyasətin uğurla davam etdirilməsi nəticəsində gənclər cəmiyyətimizin inkişafında fəal iştirak edir, müxtəlif sahələrdə yüksək nailiyyətlər qazanır, dövlətçiliyin möhkəmləndirilməsində xüsusi rol oynayırlar.
O bildirdi ki, bu cür yarışlar Heydər Əliyev irsini təbliğ etməklə yanaşı, gənclərin vətənpərvər ruhda tərbiyə edilməsinə də müsbət təsir göstərir.
Sonra Tələbə Gənclər Təşkilatının sədri Elmin Novruzlu debatın tələbələrin gələcək həyatı üçün əhəmiyyətindən söhbət açdı. Bildirdi ki, debatın keçirilməsinin əsas məqsədi tələbələrə debat haqqında ətraflı məlumat vermək, onun mahiyyətini və tələbələrə nə kimi uğurlar qazandıra biləcəyini əyani şəkildə göstərmək, onların gələcək layihə və təlimlərə cəlb olunmasını təmin edərək peşəkar debatçıların yetişdirilməsinə köməklik göstərilməsindən ibarətdir.
Daha sonra SDU-nun “Debat klubu”nun sədri Anar Qurbanov turnir haqqında məlumat verərək qeyd etdi ki, “Ölkələrin iqtisadi inkişafında insan kapitalı təbii sərvətlərdən daha önəmlidir” mövzusunda keçirilən turnirin əsas məqsədi xüsusi əhəmiyyət daşıyan mövzunun gənclər tərəfindən debat və natiqlik bacarıqları vasitəsilə araşdırılması, məlumatlılığın artırılması, müxtəlif mövqelərdən təhlil olunması və əsaslandırılmasıdır.
Yarışı universitetimizin tələbələrindən ibarət hakimlərlə yanaşı, Debat Vətəndaş Cəmiyyətinin hakimləri idarə etdilər.
Qeyd edək ki, Debat Forumunda 14 komanda iştirak etdi. Qalib komanda növbəti həftə müəyyən olunacaq.

В СГУ стартовал VI дебатный турнир, посвященный 100-летию Общенационального лидера Гейдара Алиева
20 мая в Сумгаитском государственном университете прошел VI дебатный турнир, посвященный 100-летию Общенационального лидера Гейдара Алиева, организованный Дебатным клубом Студенческой молодежной организации «Человеческий капитал важнее природных ресурсов в экономическом развитии стран».
В начале мероприятия минутой молчания почтили светлую память Общенационального лидера Гейдара Алиева.
Мероприятие открыл проректор по социальным вопросам и связям с общественностью доц. Эльмар Халилов. Он рассказал о жизни и многогранной деятельности Общенационального лидера Гейдара Алиева. Проректор отметил, что благодаря своей дальновидной внутренней и внешней политике Гейдар Алиев поднял авторитет страны, добился всестороннего развития, сделал ее независимость вечной и необратимой.
Доц. Эльмар Халилов также рассказал о молодежной политике Гейдара Алиева, основоположника современного Азербайджана, который обеспечил формирование необходимой законодательной базы в этой сфере. 2 февраля 1996 года по инициативе Общенационального лидера состоялся первый форум независимой азербайджанской молодежи. Через год 1 февраля 1997 года, Гейдар Алиев, принявший у себя группу молодежи по случаю годовщины форума, подписал Указ об объявлении 2 февраля - Днем молодежи Азербайджана. В настоящее время под руководством Президента Ильхама Алиева, успешно продолжающего политику Великого вождя, молодежь нашей страны активно участвует в развитии нашего общества, имеет большие достижения в различных сферах, играет особую роль в укреплении государственности.
Проректор заявил, что подобные конкурсы не только пропагандируют наследие Гейдара Алиева, но и положительно влияют на воспитание молодежи в патриотическом духе.
Председатель Студенческой молодежной организации Эльмин Новрузлу рассказал о значении дебатов и отметил, что дебаты проводятся с целью предоставить студентам подробную информацию о подобной форме обсуждений, наглядно продемонстрировать их суть, помочь в подготовке профессиональных дебатеров и обеспечить их участие в различных проектах и тренингах в будущем.
Председатель «Клуба дебатов» СГУ Анар Гурбанов дал информацию о турнире и отметил, что главной целью турнира, является исследование какой-либо актуальной темы посредством дебатов и формирование навыков публичных выступлений.
За ходом состязания наблюдали судьи Дебатного гражданского общества, а также судьи из числа студентов нашего университета.
Отметим, что в Дебатном форуме приняли участие 14 команд. Команда-победительница будет определена на следующей неделе.