Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin 22 May 2009-cu il tarixli 295 nömrəli sərancamı ilə təsdiq edilmiş “2009-2013-cü illərdə Azərbaycan Respublikasının ali təhsil sistemində islahatlar üzrə Dövlət Proqramının Tədbirlər planı”nın 2.46 bəndinə uyğun olaraq Təhsil Naziri Mikayıl Cabbarovun 27 iyun 2014-cü il 752 nömrəli əmri ilə təsdiq olunmuş TEC-in əsasnaməsinə uyğun olaraq , elmin, təhsilin və istehsalatın inteqrasiyasının təmin edilməsi istiqamətində universitetimizdə mühüm addımlar atılır.Tələbələrin bilik səviyyəsini, tədrisin stimulunu artırmaq məqsədilə tələbələrlə qarşılıqlı iş qurulur. Dövlət başçısının Tələbə Elmi Cəmiyyətinin fəaliyyətinin artırılmasına dair imzaladığı müvafiq sərəncama cavab olaraq tədbirlər planı hazırlanmışdır.Qısa zaman kəsiyində universitetimizdə müasir tələblərə cavab verən, dünya əmək bazarına çıxa biləcək kadr potensialı hazırlamaq üçün fundamental işlər görülür.
Axırıncı bir ildə fakültələr üzrə seminarlar keçirilmiş və 78 elmi məruzədən ibarət “Seminar toplusu’’ çap olunmuşdur. Bu seminarlarda fərqlənən tələbələr respublikadan kənarda Beynəlxalq konfraslarda iştirak etmişlər. Voronej Dövlət Meşə Texniki Universitetinin keçirdiyi “Texniki və riyaziyyat elmlər üzrə Beynəlxalq Gənclər Forumuna SDU-nun 22 tələbəsinin elmi məqalələri qəbul olunmuşdur. Bu konfransın plenar iclasında 6 universitetin çıxışı nəzərdə tutulmuşdur, sevindirici haldır ki, SDU TEC-nin elmi rəhbərinin Azərbaycan Dövlət Universitetlərində TEC-in fəaliyyəti haqqında məruzəsi  salınmışdır.
Tələbələrimizdən 3 nəfər tələbə professor Cavanşir Məmmədovun rəhbərliyi ilə bu konfransda iştirak etmişlər.
TEC-in üzvləri Fizika və elektroenergetika fakültəsinin IV kurs tələbəsi Əfsanə Əsgərli(elmi rəhbəri dos.Paşayev İ.G)  “Анализы получения  диодов шоттки  и изготовление солнечныx элементов на основе  p-n  перехода с применением аморфного металлического сплава” və mühəndislik fakültəsinin IV kurs tələbələri  Sevda Suvarova (elmi rəhbəri-Cəfərova Ş.M)  “Интеллектуальная система проектировщика для автоматизации комплексного  проектирования технических систем “ , Emin Abdullayevin (elmi rəhbəri prof.Məmmədov C.F) “Разработка алгоритма оценка времени в момент эвакуации населения с применением нечетких алгебраических сетей петри” mövzularında  məruzə  ilə çıxış ediblər. Təqdim olunan mərüzələr konfrans iştirakçılarının böyük marağına səbəb olmuşdur. Verilən suallar tələbələrimiz tərəfindən dolğun cavablandırılmışdır.
Tədbirin sonunda  tələbələrimizə uğurlu çıxışlarına görə sertifakatlar və xüsusi mükafatlar verilib.
Bu konfransın davamı olaraq 2016-cı ildə Humanitar fənlər üzrə Beynəlxalq konfrans  keçiriləcək. SDU tələbələri  konfransda iştirak etmək üçün hazırlaşırlar.

Главная страница | Новости | Члены студенческой научной организации успешно участвуют в международных проектах
Yerləşdirilmə tarixi : 16 Ноябрь 2015 12:00
Члены студенческой научной организации успешно участвуют в международных проектах
В соответствии с планом мероприятий, утвержденным распоряжением Президента Азербайджанской Республики от 22 мая 2009 года № 295по выполнению «Государственной программы по реформе в системе высшего образования АР в 2009-2013 гг.»,подписанным Министром образования республики 27 июня 2014года(№ 752)  и согласно положениям СНО университета, предпринимаются серьезные шаги в направлении интеграции науки, образования и производства.
78 докладов, зачитанных за последний год на факультетах были включены в опубликованный «Сборник семинаров».Студенты,отличившиеся своими докладами,получили возможность участвовать в международной конференции за границей.
В научно-практическую конференцию «Международный молодежный форум: технические и математические науки»,проводимой Воронежским государственным лесотехническим университетом,были приняты  научные статьи 22 студентов СГУ.
Следует отметить, что на пленарном заседаниинаучный руководитель студенческой научной организации СГУ выступилс докладом о деятельности СНО в азербайджанских государственных университетах.
Сумгайытский государственный университет представили 3 студента во главе с  научным руководителемДжаванширом Мамедовым.
Студентка IV курса факультета физики и электроэнергетики АфсанаАскерли (научный руководитель доцент И.Г. Пашаев) выступила с докладом на тему «Анализы получения  диодов шоттки  и изготовление солнечных элементов на основе  p-n  перехода с применением аморфного металлического сплава». СтуденткаIV курса инженерногофакультета СевдаСуварова(научный руководитель Ш.М. Джафарова ) выступила на тему «Интеллектуальная система проектировщика для автоматизации комплексного  проектирования технических систем», а Эмин Абдуллаев, тоже студент IV курса, (научный руководитель профессорДж.Ф. Мамедов) – на тему «Разработка алгоритма оценки времени в момент эвакуации населения с применением нечетких алгебраических сетей петри».
Студентам, выступившим с докладами на конференции, были вручены сертификаты и призы.
В 2016 году пройдет «Международная конференция:  гуманитарные дисциплины». Студенты СГУ готовятся к участию на этой конференции