Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun fakültələrində Müstəqillik Günü ilə bağlı silsilə tədbirlər davam etdirilir
Yerləşdirilmə tarixi : 25 May 2023 13:57
SDU-nun fakültələrində Müstəqillik Günü ilə bağlı silsilə tədbirlər davam etdirilir
28 may 1918-ci ildə müsəlman Şərqində ilk dünyəvi demokratik dövlət olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti yaranmışdır. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti türk və islam dünyasında ilk parlamentli respublika və ilk demokratik, hüquqi və dünyəvi dövlət nümunəsidir. 28 May tarixi 1990-cı ildən ölkəmizdə dövlət bayramı kimi qeyd edilir. Bu bayram münasibəti ilə Sumqayıt Dövlət Universitetində də silsilə tədbirlər keçirilir.
Universitetin fakültələrində keçirilən tədbirlərdə Riyaziyyat, Filologiya, Fizika və elektroenergetika, İqtisadiyyat və idarəetmə, Mühəndislik, Tarix və coğrafiya fakültələrinin dekanları, professor-müəllim və tələbə heyəti çıxış edərək, bu günün tarixi önəmi barədə ətraflı məlumat verdilər. Bildirdilər ki, 28 May 1918-ci il tarixində Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaradılması Azərbaycan xalqının tarixində çox böyük bir hadisədir. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti gərgin və mürəkkəb ictimai-siyasi şəraitdə cəmi 23 ay fəaliyyət göstərsə də, sonrakı nəsillərin yaddaşında xalqımızın tarixinin ən parlaq səhifələrindən biri kimi həmişə qalacaqdır. Onu da qeyd etdilər ki, XX əsrin 90-cı illərinin əvvəlində Azərbaycan keçmiş SSRİ-nin dağılması nəticəsində yenidən öz müstəqilliyinə qovuşdu. 1993-cü ildə xalqın təkidli tələbi ilə respublikanın siyasi rəhbərliyinə gələn Ümummilli lider Heydər Əliyev müstəqilliyimizi daha da əbədi və dönməz etdi. Ulu Öndərin gerçəkləşdirdiyi siyasət xalqımızın tarixi-mədəni yaddaşını özünə qaytararaq milli mənlik şüurunu inkişaf etdirdi, azərbaycançılıq məfkurəsi işığında müstəqillik arzularının güclənməsi və yaxın gələcəkdə yenidən həqiqətə çevrilməsinə zəmin yaratdı. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə formalaşmış parlamentarizm ənənələri keyfiyyətcə yeni mərhələdə yaşayır, inkişaf edir, ölkəmizin tərəqqisinə, yüksəlişinə töhfə verir. Prezident cənab İlham Əliyev 2018-ci ilin Azərbaycan Respublikasında “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti İli” elan edilməsi haqqında Sərəncam imzalayaraq bu əlamətdar hadisənin dövlət səviyyəsində layiqincə qeyd edilməsini qarşıya məqsəd kimi qoydu. Azərbaycan xalqı ötən dövr ərzində milli dövlətçilik atributlarının bir çoxunu qoruyub saxlaya bildi. Bu gün ölkəmiz cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə dünyanın ən sürətlə inkişaf edən, yeniləşən, müasirləşən, demokratikləşən dövlətinə çevrilmişdir. Qazanılan uğurlar Azərbaycanın beynəlxalq aləmdə mövqeyini əhəmiyyətli dərəcədə gücləndirir.
Keçirilən tədbirlərdə “Heydər Əliyevin qurucusu olduğu bugünkü müstəqil Azərbaycan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin varisidir ”, “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövrü atributlarının bərpasında Heydər Əliyevin rolu”, “Heydər Əliyevin memarı olduğu Müstəqil Azərbaycan və Xalq Cümhuriyyətinin ənənələri”, “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti beynəlxalq münasibətlər sistemində”, “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin təhsil siyasəti” mövzusunda məruzələr dinlənildi.

Home | News | A SERIES OF EVENTS RELATED TO THE INDEPENDENCE DAY ARE GOING ON IN THE FACULTIES OF SSU
Yerləşdirilmə tarixi : 25 May 2023 13:57
A SERIES OF EVENTS RELATED TO THE INDEPENDENCE DAY ARE GOING ON IN THE FACULTIES OF SSU
On May 28, 1918, the Azerbaijan Democratic Republic, the first secular democratic state in the Muslim East, was established. The Azerbaijan Democratic Republic was the first parliamentary republic, legal and secular state in the Turkish and Islamic world. May 28 has been celebrated as a public holiday in our country since 1990. On the occasion of this holiday, a series of events are held at Sumgayit State University.
The deans of the faculties of Mathematics, Philology, Physics and electroenergetics, Economics and management, Engineering, History and geography, professors and students gave detailed information about the historical significance of this day at the events held in the faculties of the university. They said that the establishment of the Azerbaijan Democratic Republic on May 28, 1918 was a great event in the history of the Azerbaijani people. Although the Azerbaijan Democratic Republic operated for only 23 months in tense and complex socio-political conditions, it would always remain in the memory of the next generations as one of the brightest pages in the history of our nation. They also noted that at the beginning of the 90s of the 20th century, Azerbaijan regained its independence as a result of the collapse of the former USSR. National leader Heydar Aliyev, who came to the political leadership of the republic in 1993 at the insistence of the people, made our independence even more eternal and irreversible. The policy carried out by the Great Leader brought back the historical and cultural memory of our people, developed the national self-consciousness, and created a foundation for the strengthening of the dreams of independence in the light of the ideology of Azerbaijanism in the near future. The traditions of parliamentarism formed during the Azerbaijan Democratic Republic and contributed to the progress and rising of our country. President Mr. Ilham Aliyev signed the Decree on the declaration of 2018 as the "Year of the Azerbaijan People"s Republic" in the Republic of Azerbaijan.
During the past period, the Azerbaijani people were able to preserve many of the attributes of national statehood. Today, under the leadership of Mr. Ilham Aliyev, our country has become developing, modernizing state in the world. The achieved successes strengthen the position of Azerbaijan in the international world.
These topics were listened to in the events - "Today"s independent Azerbaijan, founded by Heydar Aliyev, is the heir of the Azerbaijan Democratic Republic", "Heydar Aliyev"s role in restoring the attributes of the Azerbaijan People"s Republic", "Traditions of the Independent Azerbaijan and People"s Republic, which Heydar Aliyev was the architect ", "Azerbaijan People"s Republic in the system of international relations", "Educational policy of the Azerbaijan People"s Republic".