SDU-da “Dövlətlərarası iqtisadi əlaqələr: müasir çağırışlar və perspektivlər” mövzusunda Beynəlxalq elmi konfrans keçirildi
Mayın 25-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunmuş “Dövlətlərarası iqtisadi əlaqələr: müasir çağırışlar və perspektivlər” mövzusunda onlayn formatda Beynəlxalq elmi konfrans keçirildi.
Konfransda Millət vəkilləri: Azərbaycan İqtisadçılar İttifaqının sədri akademik Ziyad Səmədzadə, Sosial İnkişaf Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri dosent Vüqar Bayramov, “Azərbaycan Respublikası Dağlıq Qarabağ Bölgəsinin Azərbaycanlı İcması” İctimai Birliyinin İdarə Heyətinin sədri Tural Gəncəliyev, o cümlədən Azərbaycan, Türkiyə, Rusiya, Makedoniya və digər ölkələrin aparıcı universitetlərinin iqtisadçı alimləri də iştirak etdilər.
Konfransı SDU-nun Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov açaraq qonaqları salamladı, onları görməkdən məmnunluğunu ifadə etdi. İştirakçılara rektor professor Elxan Hüseynovun salamını çatdırdı. Bildirdi ki, “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində Sumqayıt Dövlət Universitetində silsilə tədbirlər keçirilir. İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin təşkilatçılığı ilə keçirilən bugünkü konfransın da Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunduğunu vurğulayan prorektor görkəmli dövlət xadiminin ölkəmizin rifahı naminə gördüyü əvəzsiz xidmətlərdən danışdı. Bildirdi ki, hal-hazırda Azərbaycanın inkişaf yolu ötən əsrin 70-ci illərindən, Heydər Əliyevin həm Azərbaycanda, həm də SSRİ-də rəhbər vəzifələr tutduğu dövrdən başlayır. Bu gün Azərbaycan beynəlxalq aləmə sürətlə inteqrasiya edən, dinamik iqtisadi inkişafını və etibarlı siyasi sabitliyini təmin etmiş müstəqil bir dövlətdir. Artıq dünya birliyi Azərbaycanı mötəbər kürsülərdən öz sözünü deməyə, öz haqlı mövqeyini bildirməyə və qorumağa qadir, zəngin iqtisadi potensiala malik bir dövlət kimi tanıyır. Üçrəngli bayrağımız işğaldan azad olunmuş torpaqlarımızda qürurla dalğalanır, azad olunmuş torpaqlarımızda Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə yeni bir hünər dastanı yazılır, şəhər və kəndlərimiz dirçəlir. Qarabağ və Şərqi Zəngəzur genişmiqyaslı tikinti, inşaat, quruculuq meydanına çevrilib və “Böyük Qayıdış” proqramının gerçəkləşməsi ilə bu torpaqlarda həyat yenidən canlanmağa başlayıb. Bu da iqtisadiyyatımızın inkişafına böyük töhfələr verir.
Konfransın əhəmiyyətindən bəhs edən professor Ramazan Məmmədov onu da vurğuladı ki, konfransın materialları sırasına Rusiya, Türkiyə, Makedoniya və s.universitetlərdən və respublikamızın 31 elm və ali təhsil müəssisəsindən 140 məruzə və tezis daxil olmuş, onlardan 130 məruzə və tezis Proqram komitəsi tərəfindən seçilərək və antiplagiat proqramı ilə yoxlanılaraq konfransın gündəliyinə qəbul edilmişdir. Ümid edirəm ki, məruzəçi və digər konfrans iştirakçılarının məzmunlu tədqiqatları, əldə etdikləri elmi nəticələri və praktik təklifləri ilə müasir çağırışlar kontekstində dövlətlərarası iqtisadi əlaqələrin inkişafına əməli töhfə verəcək.
Azərbaycan İqtisadçılar İttifaqının sədri akademik, Milli Məclisin deputatı Ziyad Səmədzadə “Müstəqillik illərində dövlətlərarası iqtisadi əlaqələrin genişləndirilməsində Heydər Əliyevin çoxşaxəli fəaliyyəti” mövzusunda geniş məruzə etdi. Bildirdi ki, Azərbaycanın müstəqil dövlət kimi inkişaf etməsi, əhalinin rifah halının yaxşılaşdırılmasının əsas şərtlərindən biri respublikanın iqtisadi potensialıdır. Vaxtilə Ulu Öndər müəllifi olduğu milli inkişaf strategiyasında iqtisadi sahədə qarşıda duran vəzifələri düzgün müəyyənləşdirmiş və məharətlə həyata keçirmişdir. Ulu Öndər hakimiyyətə qayıtdıqdan sonra gənc dövlətin siyasi və iqtisadi əsaslarını yaratmaqla yanaşı, Azərbaycan xalqının milli-mənəvi irsini özündə ehtiva edən ideyanın azərbaycançılığın təşəkkül və inkişafına müstəsna diqqət verirdi. Ulu Öndər yubanmadan irimiqyaslı iqtisadi islahatlara start verdi, bu islahatların ardıcıl və sistemli şəkildə həyata keçirilməsi üçün mükəmməl qanunvericilik baza yaradıldı, o beynəlxalq tələblərə uyğunlaşdırıldı. Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən irimiqyaslı layihələr sırasında 1994-cü ildə imzalanmış “Əsrin müqaviləsi” adlı neft ixracı sazişi xüsusi yer tutur. Bu layihə Ümummilli Liderin Azərbaycanın iqtisadi qüdrətinin yüksəlməsinə, xalqın firavan yaşamasına dair göstərdiyi əsas xidmətlərdən biri kimi tarixə düşmüşdür. Əsası Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş iqtisadi siyasət strategiyası bu gün dövlət başçısı cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla həyata keçirilir, Prezident cənab İlham Əliyevin başçılığı ilə aparılmış çoxsaylı islahatlar Azərbaycan Respublikasında sosial-iqtisadi durumun yaxşılaşmasına, əhalinin maddi vəziyyətinin daha da artmasına xidmət göstərir.
Milli Məclisin deputatları: Vüqar Bayramov “Heydər Əliyev tərəfindən müəyyən edilən və milli mənafeyə xidmət edən iqtisadi layihələrin əhəmiyyəti”, Tural Gəncəliyev “Qarabağın dirçəldilməsinin regionun inkişafında strateji rolu”, Atatürk Universitetinin İqtisadi Siyasət Bölməsinin müdiri prof. Kerem Karabulut “Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda iqtisadiyyat quruculuğunda Türkiyə-Azərbaycan əməkdaşlığının strateji aspektləri”,Rusiya Federasiyası Prezidenti yanında Rusiya Xalq Təsərrüfatı və Dövlət İdarəçilik Akademiyasının professoru, iqtisad elmləri doktoru, Rusiya Federasiyasının əməkdar elm xadimi, “Maliyyə iqtisadiyyatı” jurnalının baş redaktoru Vasiliy Bespyatıx “Heydər Əliyev müasir dövlətlərarası iqtisadi əlaqələrin görkəmli strateqidir”, Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat kafedrasının dosenti Səadət Hümbətəliyeva “ Heydər Əliyev və Azərbaycanın xarici iqtisadi əlaqələri” mövzularında çıxış edərək konfransın çox aktual bir məsələyə həsr olunduğunu bildirdilər. Qeyd etdilər ki, dövlətlərarası iqtisadi münasibətlər yalnız zəruri gəlirin əldə olunmasında deyil, həmçinin xarici siyasət, elm, mədəniyyət və digər sahələrdə strateji tərəfdaşları müəyyən edir. Bu istiqamətdə beynəlxalq konfransda müzakirə olunan məsələlər Avropa Birliyinə inteqrasiya, investisiya layihələrinin genişləndirilməsi, elmtutumlu sənaye sahələri və yüksək texnologiyaların inkişafının iqtisadi artıma və biliklər iqtisadiyyatının daha sürətlə formalaşmasına təkan verəcəyini vurğuladılar.
Konfransın sonrakı işi haqqında məsul katib Biznesin təşkili və menecment kafedrasının müdiri dosent Qalib Hüseynov məlumat verdi. Bildirdi ki, elmi konfrans öz işini 4 bölmə üzrə iki gün ərzində davam etdirəcək.

Home | News | INTERNATIONAL SCIENTIFIC CONFERENCE ON "INTERSTATE ECONOMIC RELATIONS: MODERN CHALLENGES AND PERSPECTIVES" WAS HELD AT SSU
Yerləşdirilmə tarixi : 25 May 2023 14:04
INTERNATIONAL SCIENTIFIC CONFERENCE ON "INTERSTATE ECONOMIC RELATIONS: MODERN CHALLENGES AND PERSPECTIVES" WAS HELD AT SSU
On May 25, Sumgayit  State University held an online international scientific conference dedicated to the 100th anniversary of the birth of National Leader Heydar Aliyev on the topic "Interstate economic relations: modern challenges and perspectives".
Members of Parliament at the conference: academician Ziyad Samadzade, chairman of the Union of Economists of Azerbaijan, associate professor Vugar Bayramov, chairman of the Board of the Center for Social Development, Tural Ganjaliyev, chairman of the Board of the Public Union "Azerbaijani Community of the Nagorno-Karabakh Region of the Republic of Azerbaijan", including Azerbaijan, Turkey, Russia, Macedonia and others economists from the leading universities of the countries also participated.
Vice -rector for Science and innovations of SSU professor Ramazan Mammadov opened the conference and greeted the guests and expressed his pleasure to see them and conveyed the greetings of the rector professor Elkhan Huseynov. He said that a series of events were held at Sumgayit State University within the framework of the "Year of Heydar Aliyev" and emphasized  today"s conference organized by the faculty of Economics and Management was dedicated to the 100th anniversary of the birth of National Leader Heydar Aliyev. The  vice-rector spoke about the invaluable services rendered by the outstanding statesman for the welfare of our country. He stated that currently the development path of Azerbaijan started from the 70s of the last century, when Heydar Aliyev held leading positions both in Azerbaijan and in the USSR. Today, Azerbaijan is an independent state that is rapidly integrating into the international world, has ensured dynamic economic development and reliable political stability. Our tricolor flag flies proudly in our liberated lands, under the leadership of President Ilham Aliyev. Karabakh and Eastern Zangezur have become a large-scale construction site, and the life has begun to revive in these lands with the implementation of the "Great Return" program. This makes great contribution to the development of our economy.
Professor Ramazan Mammadov spoke  about the importance of the conference, emphasized that the materials of the conference included 140 reports and theses from the universities of Russia, Turkey, Macedonia, etc. and 31 science and higher education institutions of our republic, 130 reports and theses  from them were selected by the Program Committee and  were checked with the anti-plagiarism program and accepted into the agenda of the conference. I hope that the research of the speakers and other conference participants will make a practical contribution to the development of interstate economic relations in the context of modern challenges with their scientific results and practical proposals.
Chairman of the Union of Azerbaijan Economists, academician, member of the Milli Majlis Ziyad Samadzade made a wide report on "The multifaceted activity of Heydar Aliyev in the expansion of interstate economic relations during the years of independence". He said that one of the main conditions for the development of Azerbaijan as an independent state and improving of the welfare of the population is the economic potential of the republic. After returning to power, the Great Leader paid special attention to the formation and development of Azerbaijaniism. Among the large-scale projects implemented under the leadership of Heydar Aliyev, the oil export agreement signed in 1994 called "Contract of the Century". This project has gone down in history as one of the main services rendered by the National Leader to the rise of the economic power of Azerbaijan and the prosperous life of the people. The economic policy strategy, which was founded by National Leader Heydar Aliyev, is being successfully implemented today by the head of state Mr. Ilham Aliyev.
These participants made a speech: members of the Milli Majlis Vugar Bayramov "The importance of economic projects defined by Heydar Aliyev and serving the national interest", Tural Ganjaliyev "The strategic role of the revival of Karabakh in the development of the region", head of the department of Economic policy of Atatürk University Prof. Dr. Kerem Karabulut "Strategic aspects of Turkish-Azerbaijani cooperation in economic development in Karabakh and Eastern Zangezur", professor of the Russian Academy of National Economy and Public Administration under the President of the Russian Federation, doctor of economic sciences, Honored Scientist of the Russian Federation, editor-in-chief of the magazine "Financial Economy" Vasiliy Bespyatikh" Heydar Aliyev is an outstanding strategist of modern interstate economic relations", Saadat Humbataliyeva associate professor of the department of Economics of Sumgayit State University "Heydar Aliyev and foreign economic relations of Azerbaijan". They noted that interstate economic relations were not only about obtaining the necessary income, but also determine strategic partners in foreign policy, science, culture and other fields. They emphasized that the issues which discussed at the international conference, integration into the European Union, expansion of investment projects, the development of science-intensive industries and high technologies would stimulate economic growth and formation of the knowledge economy.
Associate professor Galib Huseynov, head of the department of Business organization and management, informed about the further work of the conference. He said that the scientific conference would continue its work in 4 sections for two days.