Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasının 105-ci ildönümü münasibətilə elmi-praktik konfrans keçirildi
SDU-da Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasının 105-ci ildönümü münasibətilə elmi-praktik konfrans keçirildi
Mayın 26-da Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasının 105-ci ildönümü münasibətilə “Müasir Azərbaycan Respublikası Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin varisidir” mövzusunda  elmi-praktik konfrans keçirildi.
Konfransda universitetin rəhbərliyi, professor-müəllim və tələbə heyəti iştirak etdilər.
Konfransı giriş sözü ilə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq xalqımızın azadlıq və müstəqillik mübarizəsinin şanlı səhifəsinə qızıl hərflərlə yazılmış 28 May-Müstəqillik Gününün tarixi əhəmiyyətindən bəhs etdi. Bildirdi ki, Müsəlman Şərqinin ilk demokratik respublikası olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasından 105 il ötür. Qeyd etdi ki, AXC qısa müddət ərzində fəaliyyət göstərsə də, xalqın şüurunda yaratdığı milli istiqlal ideyaları ilə əbədiyaşar oldu. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti ölkəmizin çoxəsrlik sosial-iqtisadi, ictimai-siyasi və mədəni inkişafının, xalqımızın milli oyanışı və dirçəlişi proseslərinin məntiqi nəticəsi kimi meydana çıxmışdır. 1918-ci il mayın 28-də Azərbaycanın istiqlaliyyətinin elan edilməsində, Xalq Cümhuriyyətinin təşəkkül tapmasında və fəaliyyət göstərməsində Cümhuriyyətə rəhbərlik etmiş şəxslərin əməyi danılmazdır.Cəmi 23 ay fəaliyyət göstərməsinə baxmayaraq, ilk respublika dövründə həyata keçirilən tədbirlər müstəqil dövlətçiliyimizin əsaslarının yaradılması və gələcək inkişaf yolunun müəyyənləşdirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdi. Rektor çıxışında respublikamızın 18 oktyabr 1991-ci il tarixindən dövlət müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra Ümummilli Lider Heydər Əliyevin apardığı müdrik və qətiyyətli siyasəti nəticəsində Azərbaycan Respublikasının müstəqilliyinin möhkəmləndirilməsi, sosial-iqtisadi inkişafının təmin edilməsi istiqamətində görülən işlərdən danışaraq, bu siyasətin sonralar möhtərəm Prezidentimiz cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilməsini qeyd etdi. Bildirdi ki, 1991-ci ildə  ölkəmiz ikinci dəfə müstəqilliyə nail oldu, lakin o vaxtki rəhbərliyin həmin tarixi şansdan istifadə edə bilməməsi nəticəsində Azərbaycan böhranlı vəziyyətə  düşdü. Həmin illərdə yaşanan daxili çəkişmələr, ermənilərin torpaqlarımızı işğal etməsi və  vətəndaş müharibəsinin başlamasına səbəb oldu. Professor Elxan Hüseynov onu da vurğuladı ki, Prezident İlham Əliyev haqlı olaraq qeyd edir ki, “Demokratik təsisatlar məhz Ulu Öndərin təşəbbüsü ilə yaradıldı və möhkəmləndi, həmin illərdə siyasi sistem formalaşdı, konstitusiya qəbul edildi, dünyaya inteqrasiya dövrü başladı, bizə qarşı aparılan informasiya müharibəsi aradan qaldırıldı, iqtisadi islahatlar aparıldı, milli ideologiya yaradıldı, dövlətçiliyin əsasları qoyuldu, neft kontraktları imzalandı. Biz bu gün o illərdə müəyyən edilmiş strategiya çərçivəsində fəaliyyətimizi aparırıq, Azərbaycanı inkişaf etdiririk”. Əldə olunan nailiyyətlərdən danışan rektor professor Elxan Hüseynov qeyd etdi ki, bu gün xalqımız Müstəqillik Gününü qalib ölkənin vətəndaşları kimi qeyd edir. Vətənimizin igid oğulları, rəşadətli ordumuz 44 günlük Vətən Müharibəsində öz şücaətini bütün dünyaya nümayiş etdirdi. Parlaq Zəfərə imza atdı. Müzəffər Ali Baş Komandanımızın rəhbərliyi ilə Şanlı Ordumuz 30 ilə yaxın düşmən tapdağında qalan əzəli torpaqlarımızı mənfur düşməndən azad etdi. 2020-ci il 27 sentyabr tarixindən başlanan Zəfər yolu xalqımızın tarixinə qızıl hərflərlə yazıldı. Şanlı Ordumuzun, Ali Baş Komadanımız İlham Əliyevin azad olunmuş əzəli torpaqlarımızda, müqəddəs Şuşa şəhərində qaldırdığı üçrəngli bayrağımız tarixi torpaqlarımızda qürurla dalğalanır.
Daha sonra Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müdiri professor Şirxan Səlimov “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranması və fəaliyyəti” mövzusunda məruzə etdi.  Xalq Cümhuriyyətinin qısa zaman ərzində gördüyü işlərdən-Azərbaycanın ilk Parlamenti və Hökuməti, dövlət aparatının təşkil edilməsi, ölkənin sərhədlərinin müəyyənləşdirilməsi, bayrağı, himni və gerbinin yaradılması, Ana dilinin dövlət dili elan edilməsi və dövlət quruculuğu sahəsində ciddi tədbirlərin həyata keçirilməsindən geniş bəhs etdi. AXC-nin ölkənin ərazi bütövlüyü və milli təhlükəsizliyinin təmin edilməsi, qısa müddətdə yüksək döyüş qabiliyyətli hərbi hissələrin yaradılması, milli tələblərə və demokratik prinsiplərə uyğun dövlət orqanlarının qurulması, maarifin və mədəniyyətin inkişafına xüsusi diqqət  yetirildiyini qeyd etdi.
Pedaqogika və psixologiya kafedrasının müdiri dosent Aytəkin Məmmədova “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin maarif və mədəniyyət sahəsində tədbirləri”, Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi Nofəl Abdullayev “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 80 illiyi və 100 illiyi münasibətilə verilmiş sərəncamların tarixi əhəmiyyəti”, Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının baş müəllimi Samin Qocayev “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin tarixdə yeri”,Tarix və coğrafiya fakültəsinin IV kurs tələbəsi,Tələbə Gənclər Təşkilatının sədri Elmin Novruzlu “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin gənclər siyasəti”mövzularında çıxış etdilər. Bildirdilər ki, Şərqdə ilk demokratik dövlət quruluşu kimi yaranmış Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti xalqımızın müstəqillik tarixinin başlanğıcı olmaqla milli dövlətçilik salnaməsini müstəsna dərəcədə zənginləşdirib.Cəmi 23 ay ömrü olan Xalq Cümhuriyyəti süquta uğrasa da, 70 illik sovet rejimi xalqın azadlıq istəyini qıra bilməyib.

Home | News | A SCIENTIFIC-PRACTICAL CONFERENCE WAS HELD AT SSU ON THE OCCASION OF THE 105TH ANNIVERSARY OF THE ESTABLISHMENT OF THE AZERBAIJAN DEMOCRATIC REPUBLIC
Yerləşdirilmə tarixi : 26 May 2023 14:42
A SCIENTIFIC-PRACTICAL CONFERENCE WAS HELD AT SSU ON THE OCCASION OF THE 105TH ANNIVERSARY OF THE ESTABLISHMENT OF THE AZERBAIJAN DEMOCRATIC REPUBLIC
On May 26, on the occasion of the 105th anniversary of the establishment of the Azerbaijan People"s Republic, a scientific-practical conference was held on the topic "Modern Azerbaijan Republic is the successor of the Azerbaijan People"s Republic".
The conference was attended by the management of the university, professors and students.
The rector of the university professor Elkhan Huseynov, opened the conference with his opening speech and spoke about the historical significance of May 28 - Independence Day, written in golden letters on the glorious page of our people"s struggle for freedom and independence. He said that 105 years have passed since the establishment of the Azerbaijan Democratic Republic - the first democratic republic of the Muslim East. He noted that although the ADR operated for a short time,but it lived forever with the ideas of national independence that it created in the minds of the people. The Azerbaijan Democratic Republic emerged as a logical result of the centuries-old socio-economic, socio-political and cultural development of our country, national awakening and revival processes of our people. The work of the persons who led the Republic in declaring the independence of Azerbaijan on May 28, 1918, in establishing and operating the People"s Republic was undeniable. Despite the fact that it was in operation for only 23 months, the measures implemented during the period of the first republic in terms of establishing the foundations of our independent statehood. In his speech, the rector talked about the work in the direction of strengthening the independence of the Republic of Azerbaijan and ensuring its socio-economic development as a result of the wise and determined policy of National Leader Heydar Aliyev after the restoration of state independence on October 18, 1991. He said that in 1991, our country regained independence for the second time, but as a result of the then leadership"s inability Azerbaijan fell into a crisis situation. The internal strife experienced in those years led to the occupation of our lands by Armenians and the start of the civil war. Professor Elkhan Huseynov also emphasized that President Ilham Aliyev rightly noted that "Democratic foundation were created and strengthened precisely at the initiative of the Great Leader, in those years the political system was formed, the constitution was adopted, the period of integration into the world began, the information war waged against us ended. Economic reforms were carried out, the foundation of statehood were laid, oil contracts were signed. Rector professor Elkhan Huseynov noted that today our people celebrate Independence Day as citizens of the victorious country. Brave sons of our motherland, our brave army demonstrated their valor to the whole world in the 44-day Patriotic War. Under the leadership of our victorious Commander-in-Chief, our Glorious Army freed our ancient lands from the enemy, which had been in the hands of the enemy for nearly 30 years. The Victory road, which began on September 27, 2020, was written in golden letters in the history of our nation. The tricolor flag was raised by our Glorious Army, our Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev in our ancient liberated lands, in the city of Shusha.
Later, the head of the department of history of Azerbaijan and Eastern Europe peoples, professor Shirkhan Salimov made a report on "Emergence and activity of the Azerbaijan People"s Republic". He spoke extensively about the work by the People"s Republic in a short time - the first Parliament and Government of Azerbaijan, the organization of the state apparatus, the determination of the borders of the country, creating of the flag, anthem, the declaration of the mother tongue as the state language, and the implementation of serious measures in the field of state building. He noted that ADR paid special attention to ensuring the country"s territorial integrity and national security, creating highly combat-capable military units in a short period of time, building state bodies in accordance with national requirements and democratic principles, and developing education and culture.