Şagirdlər SDU-da ekskursiyada oldular
Sumqayıt Dövlət Universitetində vaxtaşırı olaraq orta ümumtəhsil məktəblərin şagirdləri üçün “Açıq qapı” günləri təşkil edilir. Bu da gənc nəslin karyerasının müəyyən edilməsində, düzgün peşə və ixtisas seçiminin istiqamətləndirilməsində böyük əhəmiyyət kəsb edir.
Mayın 30-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin və Abşeron-Xızı Regional Təhsil İdarəsinin birgə təşəbbüsü ilə şəhərimizdə yerləşən orta məktəblərin yuxarı sinif şagirdlərinin universitetlə tanışlıq məqsədi ilə ənənəvi olaraq “Açıq qapı” günü təşkil edildi.
Şagirdləri SDU-nun Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov qəbul etdi. Bildirdi ki, şagirdlər arasında tanıtım məqsədi ilə təşkil olunmuş ekskursiya artıq ənənə halı alıb. Belə ekskursiyalar vasitəsilə şagirdlər ixtisas seçimini müəyyənləşdirir, gələcəkdə hansı təhsil müəssisəsinin tələbəsi adını qazanmaq qənaətinə gəlir, seçdikləri ixtisasların əmək bazarında yerini təyin edir.
Prorektor şagirdlərə universitet, onun perspektivləri və üstünlükləri haqqında ətraflı məlumat verdi. O, universitetdə tələbələr qarşısında qoyulan tələblərlə yanaşı, onlara yaradılan geniş imkanlardan söz açdı. Bildirdi ki, hər bir ali təhsil müəssisəsinin özünəməxsus keçmişi, bugünü və gələcəyi vardır. Sumqayıt Dövlət Universiteti bu gün qazandığı nailiyyətləri qabaqcıl ali məktəblərlə bir sırada nümayiş etdirə bilən və nəhayət, gələcək prioritet məsələlərin həllinə imza atmağı bacaran bir təhsil ocağıdır. Hazırda universitetimizdə 3 Dissertasiya Şurası fəaliyyət göstərir, onların hər birində 2 ixtisas üzrə ümumilikdə isə 6 ixtisas üzrə dissertasiya işlərinin müdafiəsi həyata keçirilir. İdarəetmə sistemində yeni yanaşmalar təhsilin, elmin inkişafına, müasir texnologiyaların tətbiqinə zəmin yaradır. Əldə etdiyi uğurlarla SDU nəinki dünyanın bir çox qabaqcıl ali təhsil müəssisələri ilə, həmçinin Rusiya, Türkiyə, Macarıstan, Avstriya, Finlandiya, İspaniya, İsveç, Litva, Almaniya, Polşa, Qazaxıstan, Gürcüstan və digər ölkələrin aparıcı universitetləri ilə təhsil sahəsində sıx əməkdaşlıq edir. Hazırda tələbələrimiz intellektual yarışlarda, respublika və beynəlxalq fənn olimpiadalarında, beynəlxalq forumlarda və elmi konfranslarda fəal iştirak edirlər. Heç təsadüfi deyil ki, SDU-nun məzunları respublikamızın müxtəlif müəssisələrində uğurla çalışırlar və onların fəaliyyəti haqqında universitetə çoxlu sayda təşəkkür məktubları daxil olur. SDU-nu yüksək akademik göstəricilərlə bitirən tələbələr universitetdə işlə təmin olunur. Universitetimizi bitirmiş minlərlə məzunlarımız müxtəlif idarə, müəssisə, təşkilatlarda yüksək vəzifələrdə çalışır. O cümlədən, universitet məktəblərlə də əlaqələrini genişləndirir. Bu istiqamətdə tələbələrimiz orta ümumtəhsil məktəblərində pedaqoji təcrübədə olur, qazandıqları nəzəri bilik, bacarıq və vərdişləri tətbiq etməklə özlərini bu prosesdə sınayırlar. Bu gün universitetin 3 tədris binası, müasir təhsil standartlarına uyğun auditoriya və laboratoriyaları, zəngin elmi kitabxanası, müasir texnika ilə təchiz olunmuş informasiya-hesablama mərkəzi, nəşriyyat-poliqrafiya şöbəsi, Tələbə Klubu nəzdində rəqs, qiraət kimi özfəaliyyət dərnəkləri, Debat-natiqlik klubu, şahmat, futbol, badminton, stolüstü tennis, atıcılıq, qılıncoynatma idman zalı da daxil olan geniş idman kompleksi var. SDU-nun tələbə evi (tələbə yataqxanası) yüksək səviyyədə, yüksək zövqlə, beynəlxalq standartlara uyğun, bütün təhlükəsizlik qaydaları nəzərə alınmaqla yenidən qurulmuş və tələbələrin istifadəsinə verilmişdir.
Dosent Elmar Xəlilov çıxışının sonunda şagirdlərə gələcəkdə hansı peşəni seçmələrindən asılı olmayaraq, ölkəmizin layiqli vətəndaşı olmağı arzu etdi.
Sonra şagirdlər universitin tədris binalarını gəzdilər, Heydər Əliyev Mərkəzində, ayrı-ayrı fakültələrdə, auditoriyalarda, laboratoriyalarda, Elmi kitabxana, tədris otaqlarında və idman zalında oldular. Həmçinin universitetin həyətində inşa edilən şahmat lövhəsi, süni örtüklü futbol meydanı, voleybol və basketbol meydançaları, stolüstü oyunlar üçün qurulan köşklərlə və burada yaradılan şəraitlə yaxından tanış oldular.

Главная страница | Новости | Ученики общеобразовательных школ побывали с экскурсией в СГУ
30 мая по инициативе Сумгаитского государственного университета при поддержке Абшерон-Хызинского районного отдела образования был организован традиционный День открытых дверей для старшеклассников общеобразовательных школ, расположенных в нашем городе, для ознакомления с университетом.
Школьников принял проректор по социальным вопросам и связям с общественностью доц. Эльмар Халилов. Он отметил, что экскурсия, организованная с целью пропаганды среди старшеклассников, уже стала традицией. Проректор подробно рассказал студентам об университете, его перспективах и преимуществах. Он рассказал о требованиях, предъявляемых к студентам в университете, а также о широких возможностях, созданных для них. Проректор отметил, что у каждого высшего учебного заведения есть свое прошлое, настоящее и будущее. Сумгаитский государственный университет является учебным заведением, которое своими достижениями стоит в одном ряду с передовыми высшими учебными заведениями. В настоящее время в нашем университете действуют 3 Диссертационных совета. В каждом диссертационном совете проводится защита диссертаций по 2 специальностям. Новые подходы в системе управления создают основу для развития науки и образования и применения современных технологий. В настоящее время СГУ тесно сотрудничает со многими ведущими вузами России, Турции, Венгрии, Австрии, Финляндии, Испании, Швеции, Литвы, Германии, Польши, Казахстана, Грузии и др. Студенты вуза принимают активное участие в интеллектуальных состязаниях, республиканских и международных олимпиадах, форумах и конференциях. Студенты, окончившие СГУ с высокой успеваемостью, обеспечиваются работой в университете. Тысячи наших выпускников работают на ответственных должностях в различных ведомствах, предприятиях и организациях. Руководство университета всегда уделяло большое внимание установлению взаимосвязей со школами. Студенты вуза проходят педагогическую практику в средних общеобразовательных школах, применяя на практике теоретические знания под руководством опытных учителей и преподавателей. Университет имеет 3 учебных корпуса, аудитории и лаборатории, оснащенные в соответствии с современными образовательными стандартами, научную библиотеку, информационно-вычислительный центр, издательско-полиграфический отдел, кружки самодеятельности, дебатный клуб, спортивные кружки, тренажерный зал. Студенческий дом (студенческое общежитие) СГУ реконструирован в соответствии с международными стандартами и с учетом всех правил безопасности и предоставлен в распоряжение студентов.
В завершение своего выступления доц. Эльмар Халилов пожелал ученикам стать достойными гражданами нашей страны, независимо от того, какую профессию они выберут в будущем.
Затем школьники осмотрели учебные корпуса университета, посетили Центр Гейдара Алиева, факультеты, аудитории, лаборатории, Научную библиотеку и спортивный зал. Они также ознакомились с построенной во дворе университета шахматной доской, футбольным полем с волейбольной и баскетбольной площадками, беседками для настольных игр и созданными здесь условиями.мли.