Əsas səhifə | Xəbərlər | Universitetimizdə “İİV müayinəsi ilə bağlı Avropa həftəliyi” kompaniyası çərçivəsində aksiya keçirildi
Universitetimizdə “İİV müayinəsi ilə bağlı Avropa həftəliyi” kompaniyası çərçivəsində aksiya keçirildi
Noyabrın 26-da Sumqayıt Dövlət Universitetində “1 dekabr Ümumdünya QİÇS-lə mübarizə günü” ilə bağlı “Avropa İİV-ə testləşmə həftəliyi çərçivəsində”  maarifləndirici aksiya keçiridi.
Tədbirdə  universitetin Humanitar Məsələlər üzrə prorektoru, dosent Nizami Namazov  bildirdi ki, universitetimizdə hər zaman gənclərin sağlam gələcək naminə birləşməsi və onların sağlam həyatda yaşaması üçün lazımi şərait yaradılır. Belə tədbirlərin keçirilməsində əsas məqsəd bu ağrılı problemin bir daha tələbələin diqqətinə çatdırılması, HİV/AİDS-ə yoluxma və bu virusdan qorunmanın yolları, qarşısının alınması üçün preventiv tədbirlər və müalicə barədə məlumatlandırılmasıdır.
Sonra  İİV-əyə görə müayinə olunmaq istəyən tələbələrin testlə müayinəsi Respublika QİÇS-lə Mübarizə Mərkəzinin nümayəndəsi, Epidomologiya həkimi Dilşad Mahmudova və Sumqayıt Regional QİÇS-lə Mübarizə Mərkəzinin laboratoriya şöbə müdiri Şəbnəm Mələkzadə  tərəfindən aparıldı.
Tədbirin sonunda iştirakçıların AİDS və bu xəstəliyə yoluxmuş insanların hüquqları ilə bağlı sualları ətraflı cavablandırıldı.

On November 26, the educational event within the framework of “Europe HIV testing week” related to “December 1 International struggle day” was held in Sumgait State University. Dr Nizami Namazov, the vice-rector on Humanitarian Issues, stated that the necessary condition is created for students to join for healthy future and live in healthy life. The main goal for holding such events is to explain the students this painful problem, HIV and AIDS infection and to inform the students about the methods of protection and prevention from this virus and the methods of treatment of this virus.
Later the testing examination of volunteer students was held by Mrs Dilshad Mahmudova, the member of Azerbaijan Republic AIDS Struggle Centre, doctor of Epidemiological Centre and by Mrs Shabnam Malakzade, the head of the laboratory sector in Sumgait Regional AIDS Struggle Centre. At the end of the meeting the questions about AIDS and the rights of the people infected with this virus were discussed.