SDU-nun ingilis dili müəllimləri ADA Universitetində beynəlxalq təlim konfransında iştirak etdilər
SDU-nun Dil və Tərcümə Mərkəzinin təşəbbüsü ilə Mərkəzin direktoru Jalə Məmmədova və Xarici dillər kafedrasının bir qrup əməkdaşı 16-17 iyun tarixlərində ABŞ Səfirliyinin, Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyinin, ADA Universitetinin və Şimali Karolina Dövlət Universitetinin təşkilatçılığı ilə keçirilən “İngilis dilinin tədrisində strategiyalar və innovasiyalar” adlı təlim konfransında iştirak etdilər. Konfransda 500-dən çox azərbaycanlı ingilis dili müəllimi iştirak etdi. Açılışda Mədəniyyət məsələləri üzrə müşavir Salman Hacı, Təhsil İnstitutunun direktoru Rüfət Əzizov, ADA Universitetinin Akademik işlər üzrə prorektoru Vəfa Kazdal və Şimali Karolina Dövlət Universitetinin Qlobal təhsil və məşğulluq üzrə prorektoru Maykl Bustl konfrans iştirakçılarını salamladılar və gələcək elmi fəaliyyətlərində uğurlar arzuladılar. Sonra müəllimlər sərbəst olaraq maraq dairələrinə uyğun müxtəlif təlim bölmələrinə keçid aldılar. Təlim Amerika Səfirliyinin xüsusi kurs keçmiş təlimçiləri tərəfindən idarə olunurdu. Bir-birindən maraqlı və rəngarəng mövzular üzərində aparılan müzakirələrdə müəllimlər fəallıq nümayiş etdirərək, ingilis dili proqramlaşdırmasını dəstəkləmək imkanından məmnun olduqlarını bildirib, ölkənin müəllim korpusu arasında bu peşəkar inkişaf imkanlarına olan motivasiyanı vurğuladılar. Təlimdə SDU-nun ingilis dili müəllimlərinin də yeni təcrübələr qazanmaq və həmyaşıd pedaqoqların peşəkar şəbəkəsini qurmaq üsullarını inkişaf etdirmək imkanı oldu. Müəllimlər kommunikativ təlim metodları, auditoriyada yeni təlim texnologiyalarından istifadə, tədris proqramlarının hazırlanması kimi mövzuların müzakirəsində aktivlik nümayiş etdirdilər. Konfransın yekununda könüllülər təlim iştirakçıları ilə gələcəkdə hansı aktual mövzular üzərində təlimlərin aparılması ilə bağlı fərdi anonim sorğular keçirdilər, fərqlənən iştirakçılar sertifikat və xüsusi nişanlara layiq görüldülər.
Qeyd edək ki, təlimdə Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə yanaşı, Azərbaycan Diplomatik Akademiyasının, Bakı Mühəndislər Universitetinin, Azərbaycan Dillər Universitetinin, Bakı Slavyan Universitetinin, Gəncə Dövlət Universitetinin, Milli Aviasiya Akademiyasının və Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin ingilis dili müəllimləri də iştirak etdilər.

Главная страница | Новости | ПРЕПОДАВАТЕЛИ АНГЛИЙСКОГО ЯЗЫКА СГУ ПРИНЯЛИ УЧАСТИЕ В МЕЖДУНАРОДНОЙ ОБУЧАЮЩЕЙ КОНФЕРЕНЦИИ В УНИВЕРСИТЕТЕ АДА
ПРЕПОДАВАТЕЛИ АНГЛИЙСКОГО ЯЗЫКА СГУ ПРИНЯЛИ УЧАСТИЕ В МЕЖДУНАРОДНОЙ ОБУЧАЮЩЕЙ КОНФЕРЕНЦИИ В УНИВЕРСИТЕТЕ АДА
16-17 июня по инициативе Центра языка и перевода СГУ директор Центра Жаля Мамедова и группа преподавателей кафедры иностранных языков приняли участие в международной обучающей конференции «Стратегии и инновации в преподавании английского языка», совместно организованном посольством США в Азербайджане, Министерством науки и образования Азербайджанской Республики, Университетом AДA и Университетом штата Северная Каролина. В конференции приняли участие более 500 преподавателей английского языка. Советник по вопросам культуры Салман Хаджи, директор Института образования Руфат Азизов, проректор Университета ADA по академическим вопросам Вафа Каздал и проректор Университета штата Северная Каролина по глобальному образованию и занятости Майкл Бастл приветствовали участников и пожелали им успехов в дальнейшей научной деятельности. Далее учителя распределились по секциям, которые они сами выбрали по своим интересам. Обучение проводили специально приглашенные инструкторы из американского посольства. Преподаватели активно обсуждали различные интересные темы и выразили удовлетворение возможностью поддержать англоязычное программирование. Они подчеркнули важность создания условий для профессионального развития педагогического корпуса страны. Преподаватели английского языка СГУ получили возможность приобрести новый опыт и разработать методы построения профессиональной сети учителей. Педагоги проявили активность в обсуждении таких тем, как коммуникативные методы обучения, использование новых технологий обучения на уроках, подготовка образовательных программ. По завершении конференции среди участников обучающей конференции был проведен опрос об актуальных темах, которые они хотели бы обсудить в следующих тренингах. Отличившимся участникам были вручены сертификаты и специальные значки.