SDU-nun ingilis dili müəllimləri ADA Universitetində beynəlxalq təlim konfransında iştirak etdilər
SDU-nun Dil və Tərcümə Mərkəzinin təşəbbüsü ilə Mərkəzin direktoru Jalə Məmmədova və Xarici dillər kafedrasının bir qrup əməkdaşı 16-17 iyun tarixlərində ABŞ Səfirliyinin, Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyinin, ADA Universitetinin və Şimali Karolina Dövlət Universitetinin təşkilatçılığı ilə keçirilən “İngilis dilinin tədrisində strategiyalar və innovasiyalar” adlı təlim konfransında iştirak etdilər. Konfransda 500-dən çox azərbaycanlı ingilis dili müəllimi iştirak etdi. Açılışda Mədəniyyət məsələləri üzrə müşavir Salman Hacı, Təhsil İnstitutunun direktoru Rüfət Əzizov, ADA Universitetinin Akademik işlər üzrə prorektoru Vəfa Kazdal və Şimali Karolina Dövlət Universitetinin Qlobal təhsil və məşğulluq üzrə prorektoru Maykl Bustl konfrans iştirakçılarını salamladılar və gələcək elmi fəaliyyətlərində uğurlar arzuladılar. Sonra müəllimlər sərbəst olaraq maraq dairələrinə uyğun müxtəlif təlim bölmələrinə keçid aldılar. Təlim Amerika Səfirliyinin xüsusi kurs keçmiş təlimçiləri tərəfindən idarə olunurdu. Bir-birindən maraqlı və rəngarəng mövzular üzərində aparılan müzakirələrdə müəllimlər fəallıq nümayiş etdirərək, ingilis dili proqramlaşdırmasını dəstəkləmək imkanından məmnun olduqlarını bildirib, ölkənin müəllim korpusu arasında bu peşəkar inkişaf imkanlarına olan motivasiyanı vurğuladılar. Təlimdə SDU-nun ingilis dili müəllimlərinin də yeni təcrübələr qazanmaq və həmyaşıd pedaqoqların peşəkar şəbəkəsini qurmaq üsullarını inkişaf etdirmək imkanı oldu. Müəllimlər kommunikativ təlim metodları, auditoriyada yeni təlim texnologiyalarından istifadə, tədris proqramlarının hazırlanması kimi mövzuların müzakirəsində aktivlik nümayiş etdirdilər. Konfransın yekununda könüllülər təlim iştirakçıları ilə gələcəkdə hansı aktual mövzular üzərində təlimlərin aparılması ilə bağlı fərdi anonim sorğular keçirdilər, fərqlənən iştirakçılar sertifikat və xüsusi nişanlara layiq görüldülər.
Qeyd edək ki, təlimdə Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə yanaşı, Azərbaycan Diplomatik Akademiyasının, Bakı Mühəndislər Universitetinin, Azərbaycan Dillər Universitetinin, Bakı Slavyan Universitetinin, Gəncə Dövlət Universitetinin, Milli Aviasiya Akademiyasının və Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin ingilis dili müəllimləri də iştirak etdilər.

Home | News | SSU ENGLISH TEACHERS PARTICIPATED IN THE INTERNATIONAL TRAINING CONFERENCE AT ADA UNIVERSITY
Yerləşdirilmə tarixi : 19 June 2023 12:30
SSU ENGLISH TEACHERS PARTICIPATED IN THE INTERNATIONAL TRAINING CONFERENCE AT ADA UNIVERSITY
On the initiative of the Language and Translation Center of SSU, the director of the Center Zhala Mammadova and a group of employees of the Department of Foreign Languages participated in the training conference titled "Strategies and Innovations in Teaching English" organized by the US Embassy, the Ministry of Science and Education of Azerbaijan Republic, ADA University and North Carolina State University on June 16-17.
More than 500 Azerbaijani English language teachers participated in the conference. At the opening, Cultural Affairs Adviser Salman Haji, Director of the Institute of Education Rufat Azizov, Vice-Rector for Academic Affairs of ADA University Vafa Kazdal and Vice-Rector for Global Education and Employment of North Carolina State University Michael Bustle welcomed the conference participants and wished them success in their future scientific activities. Then the teachers were free to switch to different training units according to their interests.
The training was conducted by specially trained trainers from the American Embassy. In discussions on interesting and colorful topics, the teachers demonstrated their activity, expressed their satisfaction with the opportunity to support English language programming and emphasized the motivation for these professional development opportunities among the country"s teaching corps. In the training, SSU English language teachers also had the opportunity to gain new experiences and develop methods of building a professional network of peer educators. The teachers demonstrated activity in the discussion of topics such as communicative teaching methods, use of new teaching technologies in the classroom, preparation of educational programs. At the end of the conference, the volunteers conducted individual anonymous surveys with the participants of the training on what actual topics should be conducted in the future, distinguished participants were awarded with certificates and special badges.
It should be noted that in addition to Sumgayit State University, English language teachers of Azerbaijan Diplomatic Academy, Baku Engineers University, Azerbaijan Language University, Baku Slavic University, Ganja State University, National Aviation Academy and Azerbaijan State Pedagogical University also participated in the training.