Əsas səhifə | Xəbərlər | Əməkdaşlarımız Çin Xalq Respublikasında səfərdə oldular
Son illərdə ölkədə təhsilin inkişafı istiqamətində mühüm addımlar atılır. Təhsilin normativ hüquqi bazası təkmilləşdirilir, maddi-texniki təminatı istiqamətində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamları əsasında geniş tədbirlər həyata keçirilir. Bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Universiteti nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlarla da əməkdaşlığı özünün prioritetlərindən hesab edir və səylərini günbəgün artırır. Bu əlaqələrin davamı kimi iyulun 2-dən 9-dək Çin Xalq Respublikasının Lanzou şəhərində təşkil olunan 29-cu “Çin Lanzou İnvestisiya və Ticarət Forumu”nda və “Beynəlxalq Qardaşlaşmış Şəhərlər Sənaye Təşviqi və İqtisadi, Ticari Əməkdaşlıq Konfransı”nda Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə Çin Xalq Respublikasının (ÇXR) Heksi Universiteti arasında ikitərəfli əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsi və iştirak məqsədilə SDU-nun Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru dosent Qafar Atayev və Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin müdiri Sədaqət Fətullayeva ÇXR-da səfərdə oldular.
Qeyd edək ki, nümayəndələrimiz 2022-ci ildə SDU ilə onlayn formatda əməkdaşlıq müqaviləsi imzalamış ÇXR-in nüfuzlu univetsitetlərindən biri olan Heksi Universitetində bir neçə görüş və tədbirdə iştirak ediblər.
Əvvəlcə Heksi Universitetinin rektoru cənab Çjou Yun və digər rəhbər işçilərlə görüş keçirildi. Rektor qonaqları salamlayaraq onlara xoş arzularını çatdırdı. Dosent Qafar Atayev SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynovun salamlarını çatdırıb, səmimi qarşılanmadan məmnunluğunu ifadə etdi. Qarşılıqlı olaraq, universitetlə bağlı brendbook və milli xatirə hədiyyələri təqdim olundu.
Sonra geniş tərkibdə təşkil olunmuş görüşdə Çjou Yun Heksi Universiteti, dosent Qafar Atayev isə SDU haqqında məlumat verdilər.
Görüş zamanı Tarixi İpək Yolu və XXI Əsr Dəniz İpək Yolu siyasətinə cavab olaraq Çin və Azərbaycan arasında humanitar və təhsil sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi, ümumi maraqların tanınması və genişləndirilməsinə diqqət çəkildi. Həmçinin əməkdaşlıq müqaviləsində nəzərdə tutulan SDU nəzdində Konfutsi İnstitutunun yaradılması və paralel olaraq, Heksi Universitetində Azərbaycan mədəniyyətinə həsr olunmuş Mərkəzin açılması məsələləri müzakirə olundu.
Geniş auditoriya qarşısında SDU-nun tədris imkanları və maddi-texniki bazasını əks etdirən videoçarx nümayiş olundu. Dosent Qafar Atayev “Çin-Azərbaycan ikitərəfli əlaqələri” mövzusunda, Sədaqət Fətullayeva isə SDU-nun beynəlxalq əlaqələri və beynəlxalq layihələrdə iştirakı barədə məlumatları əks etdirən təqdimatla çıxış etdilər.
Səfər çərçivəsində nümayəndələr müasir texnoloji avadanlıqlarla zəngin laboratoriyaları olan Ciquan Ali Texnoloji Peşə Kolleci və Qansu Kənd Təsərrüfatı Peşə Kollecində oldular və SDU ilə tələbə mobilliyi, elm-tədqiqat sahəsində əməkdaşlığı nəzərdə tutan Anlaşma Memorandumu imzalandı.
2023-2026-cı illər ərzində “Universitetin Beynəlxalq eksperti” təyin olunması ilə bağlı dosent Qafar Atayevə və Sədaqət Fətullayevaya sertifikatlar təqdim olundu.
Qeyd edək ki, sentyabr ayında sözügedən məsələlərin reallaşdırılması və Azərbaycanda “Lu Ban” laboratoriyasının yaradılmasının ilkin detallarını müzakirə etmək məqsədilə ÇXR-in bir qrup nümayəndəsinin SDU-ya rəsmi işgüzar səfəri gözlənilir.

Главная страница | Новости | Сотрудники СГУ побывали с визитом в Китайской Народной Республике
В последние годы были предприняты важные шаги в направлении развития образования в стране. В соответствии с Указами Президента Азербайджанской Республики совершенствуется нормативная правовая база образования, осуществляются меры по материально-техническому обеспечению образовательных учреждений. С целью расширения двустороннего сотрудничества между Сумгаитским государственным университетом и Университетом Хэси Китайской Народной Республики (КНР) проректор по международным связям СГУ доц. Гафар Атаев и руководитель отдела международного сотрудничества и иностранных студентов Садагат Фатуллаева со 2 по 9 июля побывали с визитом в КНР и приняли участие в 29-м Международном форуме городов-побратимов и Международной конференции по промышленному сотрудничеству, организованных в Ланьчжоу.
Отметим, что в 2022 году между Сумгаитским государственным университетом и Университетом Хэси Китайской Народной Республики было подписано соглашение о сотрудничестве, в рамках которого представители СГУ приняли участие в нескольких встречах и мероприятиях в Университете Хэси.
Представителей СГУ принял ректор Университета Хэси Чжоу Юнь, который приветствовал гостей и передал им свои наилучшие пожелания. Доц. Гафар Атаев передал приветствия ректора СГУ проф. Эльхана Гусейнова и выразил удовлетворение оказанным теплым приемом. Стороны обменялись буклетами вузов и национальными сувенирами.
На расширенном заседании представителей Университета Хэси и СГУ ректор Чжоу Юнь и доц. Гафар Атаев рассказали об университетах, которые они представляют.
В ходе встречи обсуждались вопросы расширения сотрудничества в гуманитарной и образовательной сфере между Китаем и Азербайджаном в рамках Экономического пояса Шелкового пути и Морского Шелкового пути  XXI века. Также обсуждались вопросы создания Института Конфуция в СГУ и открытия Центра азербайджанской культуры в Университете Хэси.
Далее был продемонстрирован видеоролик, демонстрирующий образовательные возможности и материально-техническую базу СГУ. Доц. Гафар Атаев выступил с презентацией «Китайско-азербайджанские двусторонние отношения», а Садагат Фатуллаева представила информацию о международных связях СГУ и участии вуза в международных проектах.
В рамках визита представители СГУ посетили Сычуаньский высший профессиональный колледж и Ганьсуский сельскохозяйственный профессиональный колледж, где ознакомились с лабораториями, оснащенными современным оборудованием и подписали Меморандум о взаимопонимании, предусматривающий сотрудничество в сфере студенческой мобильности и научных исследований.
Доц. Гафару Атаеву и Садагат Фатуллаевой были вручены сертификаты «Международный эксперт Университета» на 2023-2026 годы.
Отметим, что в сентябре ожидается официальный деловой визит делегации КНР в СГУ с целью обсуждения первоначальных деталей реализации указанных вопросов и создания лаборатории «Лу Бан» в Азербайджане.