SDU-da “Əsrin müqaviləsi”nə həsr olunmuş tədbir keçirildi
Sentyabrın 22-də universitetdəki Heydər Əliyev Məktəbində “Əsrin müqaviləsi” müstəqil respublikamızın salnaməsinə yeni neft strategiyasının şanlı səhifəsi kimi yazılıb” mövzusunda məşğələ keçirildi.
Tədbiri açan universitet rektoru Rüfət Əzizov  ilk olaraq iştirakçıları salamladı, sentyabr ayının 19-da Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin apardığı lokal antiterror əməliyyatının qısa müddətdə, uğurla başa çatması münasibəti ilə onları təbrik etdi: “Prezident, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə hazırlanaraq aparılan bu əməliyyat Azərbaycan Respublikasının qədim və ayrılmaz tərkib hissəsi olan Qarabağ iqtisadi rayonunda əbədi rifaha yol açdı”.
Rüfət Əzizov sözlərinə davam edərək “Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda “Azəri”, “Çıraq” yataqlarının və “Günəşli” yatağının dərinlikdə yerləşən hissəsinin birgə işlənməsi və neft hasilatının pay bölgüsü haqqında” Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) ilə dünyanın aparıcı neft şirkətləri arasında imzalanan müqavilədən 29 il keçdiyini qeyd etdi. Sözlərinə davam edən rektor “Əsrin müqaviləsi” nin tarixi əhəmiyyətindən, bu müqavilənin Ümummilli Lider  Heydər Əliyevin şəxsi nüfuzu, qətiyyətli mövqeyi və həmin dövrdə Azərbaycan nümayəndə heyətinin rəhbəri kimi danışıqlar prosesində iştirak edən İlham Əliyevin diplomatik məharəti nəticəsində imzalandığını vurğuladı. “Əsrin müqaviləsi”nin çox mürəkkəb və çətin bir dövrdə imzalandığını xatırladan Rüfət Əzizov həmin dövrdə Azərbaycan ətarfındakı geosiyasi mühit, Ulu Öndərin iradəsi ilə sənəddə milli mənafelərimizin qorunmasına yönələn əməli dəyişikliklər olunduğunu qeyd etdi. Universitetin rektoru imzalanan müqaviləni ölkəmizin neft-qaz sənayesinin, ümumilikdə Azərbaycanın bugünkü və gələcək inkişafının başlanğıc nöqtəsi olduğunu bildirdi: “Əsası Ümummilli Liderimiz Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan yeni neft strategiyası bu gün də Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə uğurla davam etdirilir”.
Rektor, həmçinin bu müddət ərzində Azərbaycan xalqı və dövlətinin sahibi olduğu neft kapitalının insan kapitalına çevirilməsi istiqamətində aparılan məqsədyönlü siyasət, ötən müddət ərzində ölkədə aparılan quruculuq işləri, gənclərin dünyanın aparıcı universitetlərində təhsil alması barədə danışaraq, “Gənclərin xarici ölkələrin nüfuzlu ali təhsil müəssisələrində təhsil almalarına dair 2022–2026-cı illər üçün Dövlət Proqramı”nın uğurlu icrasını vurğuladı.
Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı, professor, əməkdar müəllim Adil Baxşəliyev “ “Əsrin müqaviləsi”ni reallaşdırmağa qadir olan yeganə şəxs – Heydər Əliyev” mövzusunda məruzəsində  “Əsrin müqaviləsi”nin ölkəmizə verdiyi iqtisadi və siyasi töhfələrdən söz açdı: “Ümummilli Lider Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə hazırlanmış “Əsrin müqaviləsi” həm karbohidrogen ehtiyatlarının miqdarına, həm də qoyulan sərmayələrin həcminə görə dünyada bağlanan ən iri sazişlər siyahısına daxildir”.
Kimya və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri, dosent Musa Mustafayev “Əsrin müqaviləsi müstəqil Azərbaycanın hərtərəfli və sürətli inkişafı üçün zəmin yaratdı”, Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının müdiri, dosent Loğman Abdullayev “Əsrin müqaviləsi beynəlxalq əməkdaşlığa, qlobal və regional təhlükəsizliyə töhfədir”, Mühəndislik fakültəsinin IV kurs tələbəsi Elvira İbişova “44 günlük Zəfər tariximizdə neft strategiyasının rolu” mövzularında çıxış edərək “Əsrin müqaviləsi”nin ölkə iqtisadiyyatının müxtəlif sahələrinin, xüsusilə neft sənayesinin və insan kapitalının davamlı inkişafına güclü təkan verdiyini və Azərbaycanın iqtisadi qüdrətini daha da artırdığını qeyd etdilər.

Home | News | AN EVENT DEDICATED TO THE "CONTRACT OF THE CENTURY" WAS HELD AT SSU
On September 22, at the Heydar Aliyev School of the university, a seminar was held on the topic "Contract of the Century" written in the annals of our independent republic as a glorious page of the new oil strategy.
Rector of the university Rufat Azizov, who opened the event, first greeted the participants and congratulated them on the successful completion of the local anti-terrorist operation conducted by the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan on September 19: the operation lead  the way for eternal prosperity in the Karabakh economic region, which is an ancient and integral part of the Republic of Azerbaijan.
Continuing Rufat Azizov's words, "On the joint development of the Azeri, Chirag and the deep-lying part of the Guneshli field in the Azerbaijani sector of the Caspian Sea and the distribution of oil production" 29years has passed which  the agreement signed between the State Oil Company (SOCAR) and the world's leading oil companies. Continuing his words, the rector emphasized the historical importance of the "Contract  of the Century" and that this agreement was signed as a result of the decisive position of National Leader Heydar Aliyev and the diplomatic skill of Ilham Aliyev, who participated in the negotiation process as the head of the Azerbaijani delegation at that time. Rufat Azizov recalled said that  "Contract of the Century" was signed in a very complicated and difficult period, which were the geopolitical environment around Azerbaijan at that time, practical changes aimed at protecting our national interests, all these were reflected  in the document with the will of the Great Leader. The rector of the university stated that the signed agreement is the starting point for the current and future development of the oil and gas industry of our country and Azerbaijan in general: "The new oil strategy, which was established by our National Leader Heydar Aliyev, is being successfully continued today under the leadership of President Ilham Aliyev."
The rector also talked about the purposeful policy of converting the oil capital owned by the people of Azerbaijan and the state into human capital, the construction works carried out in the country during the past period, the education of young people in the world's leading universities and the successful implementation of the State Program for 2022-2026.
Dean of the faculty of History and geography, professor, honored teacher Adil Bakhshaliyev spoke about the economic and political contributions of the "Contract of the Century" to our country in his report on "The only person capable of realizing the "Contract of the Century" - Heydar Aliyev: "With the leadership of National Leader Heydar Aliyev the "Contract of the Century" is included in the list of the largest contracts in the world both in terms of the amount of hydrocarbon resources and the volume of investments.
These participants made a report in different topics: associate professor Musa Mustafayev, head of the department of Chemistry and its teaching methodology, "The contract of the Century created a foundation for comprehensive and rapid development of independent Azerbaijan", head of the department of Finance and accounting, associate professor Logman Abdullayev, "The contract  of the Century is a contribution to international cooperation, global and regional security", IV year student of   faculty of Engineering Elvira Ibishova "The role of oil strategy in our 44-day Victory history". They noted that the "Contract of the Century" gave a strong impetus to the sustainable development of various sectors of the country's economy, especially in the oil industry and human capital.