SDU-da “Əsrin müqaviləsi”nə həsr olunmuş tədbir keçirildi
Sentyabrın 22-də universitetdəki Heydər Əliyev Məktəbində “Əsrin müqaviləsi” müstəqil respublikamızın salnaməsinə yeni neft strategiyasının şanlı səhifəsi kimi yazılıb” mövzusunda məşğələ keçirildi.
Tədbiri açan universitet rektoru Rüfət Əzizov  ilk olaraq iştirakçıları salamladı, sentyabr ayının 19-da Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin apardığı lokal antiterror əməliyyatının qısa müddətdə, uğurla başa çatması münasibəti ilə onları təbrik etdi: “Prezident, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə hazırlanaraq aparılan bu əməliyyat Azərbaycan Respublikasının qədim və ayrılmaz tərkib hissəsi olan Qarabağ iqtisadi rayonunda əbədi rifaha yol açdı”.
Rüfət Əzizov sözlərinə davam edərək “Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda “Azəri”, “Çıraq” yataqlarının və “Günəşli” yatağının dərinlikdə yerləşən hissəsinin birgə işlənməsi və neft hasilatının pay bölgüsü haqqında” Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) ilə dünyanın aparıcı neft şirkətləri arasında imzalanan müqavilədən 29 il keçdiyini qeyd etdi. Sözlərinə davam edən rektor “Əsrin müqaviləsi” nin tarixi əhəmiyyətindən, bu müqavilənin Ümummilli Lider  Heydər Əliyevin şəxsi nüfuzu, qətiyyətli mövqeyi və həmin dövrdə Azərbaycan nümayəndə heyətinin rəhbəri kimi danışıqlar prosesində iştirak edən İlham Əliyevin diplomatik məharəti nəticəsində imzalandığını vurğuladı. “Əsrin müqaviləsi”nin çox mürəkkəb və çətin bir dövrdə imzalandığını xatırladan Rüfət Əzizov həmin dövrdə Azərbaycan ətarfındakı geosiyasi mühit, Ulu Öndərin iradəsi ilə sənəddə milli mənafelərimizin qorunmasına yönələn əməli dəyişikliklər olunduğunu qeyd etdi. Universitetin rektoru imzalanan müqaviləni ölkəmizin neft-qaz sənayesinin, ümumilikdə Azərbaycanın bugünkü və gələcək inkişafının başlanğıc nöqtəsi olduğunu bildirdi: “Əsası Ümummilli Liderimiz Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan yeni neft strategiyası bu gün də Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə uğurla davam etdirilir”.
Rektor, həmçinin bu müddət ərzində Azərbaycan xalqı və dövlətinin sahibi olduğu neft kapitalının insan kapitalına çevirilməsi istiqamətində aparılan məqsədyönlü siyasət, ötən müddət ərzində ölkədə aparılan quruculuq işləri, gənclərin dünyanın aparıcı universitetlərində təhsil alması barədə danışaraq, “Gənclərin xarici ölkələrin nüfuzlu ali təhsil müəssisələrində təhsil almalarına dair 2022–2026-cı illər üçün Dövlət Proqramı”nın uğurlu icrasını vurğuladı.
Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı, professor, əməkdar müəllim Adil Baxşəliyev “ “Əsrin müqaviləsi”ni reallaşdırmağa qadir olan yeganə şəxs – Heydər Əliyev” mövzusunda məruzəsində  “Əsrin müqaviləsi”nin ölkəmizə verdiyi iqtisadi və siyasi töhfələrdən söz açdı: “Ümummilli Lider Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə hazırlanmış “Əsrin müqaviləsi” həm karbohidrogen ehtiyatlarının miqdarına, həm də qoyulan sərmayələrin həcminə görə dünyada bağlanan ən iri sazişlər siyahısına daxildir”.
Kimya və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri, dosent Musa Mustafayev “Əsrin müqaviləsi müstəqil Azərbaycanın hərtərəfli və sürətli inkişafı üçün zəmin yaratdı”, Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının müdiri, dosent Loğman Abdullayev “Əsrin müqaviləsi beynəlxalq əməkdaşlığa, qlobal və regional təhlükəsizliyə töhfədir”, Mühəndislik fakültəsinin IV kurs tələbəsi Elvira İbişova “44 günlük Zəfər tariximizdə neft strategiyasının rolu” mövzularında çıxış edərək “Əsrin müqaviləsi”nin ölkə iqtisadiyyatının müxtəlif sahələrinin, xüsusilə neft sənayesinin və insan kapitalının davamlı inkişafına güclü təkan verdiyini və Azərbaycanın iqtisadi qüdrətini daha da artırdığını qeyd etdilər.

Главная страница | Новости | В СГУ состоялось мероприятие, посвященное «Контракту века»
22 сентября в Школе Гейдара Алиева СГУ состоялось занятие «Контракт века», как славная страница новой нефтяной стратегии нашей независимой республики».
Мероприятие открыл ректор университета Руфат Азизов. Он приветствовал участников и поздравил их с успешным завершением локальной антитеррористической операции, проведенной Вооруженными Силами Азербайджанской Республики 19 сентября. Ректор подчеркнул, что это станет началом развития и процветания Карабахского экономического региона, который является древней и неотъемлемой частью Азербайджанской Республики.
Руфат Азизов отметил, что прошло 29 лет с момента подписания контракта «О совместной разработке месторождений Азери, Чираг и глубоководной части Гюнешли в азербайджанском секторе Каспийского моря», подписанного между Государственной нефтяной компанией (ГНКАР) и ведущими нефтяными компаниями мира. Он рассказал об историческом значении «Договора века» и отметил, что это соглашение было подписано благодаря воле и решительности Общенационального лидера Гейдара Алиева и дипломатическому мастерству Ильхама Алиева, участвовавшего в переговорном процессе в качестве руководителя азербайджанской делегации. Руфат Азизов рассказал, что «Контракт века» был подписан в очень сложный для Азербайджана период и отметил заслуги Гейдара Алиева по защите национальных интересов страны. Подписанное соглашение является отправной точкой для нынешнего и будущего развития нефтегазовой отрасли Азербайджана. Новая нефтяная стратегия, основы которой заложил Общенациональный лидер Гейдар Алиев, успешно продолжается сегодня под руководством Президента Ильхама Алиева.
Ректор также рассказал о целенаправленной политике перевода нефтяного капитала, принадлежащего азербайджанскому народу в человеческий капитал, о строительных работах, проведенных в стране за прошедший период, об успешной реализации Государственной программы по обучению азербайджанской молодежи в престижных зарубежных вузах на 2022-2026 годы.
Декан факультета истории и географии проф. Адиль Бахшалиев выступил с докладом «Гейдар Алиев – единственный человек, способный реализовать «Контракт века». Он рассказал об экономическом и политическом значении «Контракта века» для нашей страны и отметил, что «Контракт века» включен в список крупнейших соглашений, заключенных в мире, как по объему запасов углеводородов, так и по объему инвестиций.
Далее с докладами выступили заведующий кафедрой химии и методики ее преподавания доц. Муса Мустафаев «Контракт века создал основу для всестороннего и быстрого развития независимого Азербайджана», заведующий кафедрой финансов и бухгалтерского учета доц. Логман Абдуллаев «Контракт века» — это вклад в международное сотрудничество, глобальную и региональную безопасность», студентка IV курса инженерного факультета Эльвира Ибишова «Роль нефтяной стратегии в нашей 44-дневной истории побед». Они отметили, что «Контракт века» дал мощный импульс устойчивому развитию различных отраслей экономики страны, особенно нефтяной промышленности и человеческого капитала, а также повысил экономическую мощь Азербайджана.