Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “#codeforfuture” layihəsi üzrə infosessiya oldu
Sentyabrın 26-da Sumqayıt Dövlət Universiteti tələbələri üçün Elm və Təhsil Nazirliyi, “Code Academy” tədris müəssisəsi, İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin SDU ilə birgə həyata keçirdiyi #codeforfuture layihəsinin məlumatlandırma və payız sessiyalarını uğurla başa vurmuş Code Academy tələbələrinə diplom və sertifikatların təqdim olunma tədbiri keçirildi.
Universitetin rektoru Rüfət Əzizov ilk olaraq tədbir iştirakçılarını salamladı, onları Silahlı Qüvvələrimizin Qarabağda başa çatmış uğurlu antiterror əməliyyatı münasibətilə təbrik etdi. “#codeforfuture” layihəsinin universitet tələbələri üçün əhəmiyyətli olacağına əminliyini bildirən Rüfət Əzizov qazanılan uğurların gələcək həyatımız üçün etibarlı bazis olduğunu xatırlatdı: “Biz sizin nəzərlərinizlə 2030/40-cı illərə baxırıq. Prezident İlham Əliyevin müəyyənləşdirdiyi sosial proqramlar xüsusilə iqtisadiyyatımız üçün çox önəmli məsələləri hədəf seçir. Onu unutmamalıyıq ki, innovativ yanaşmaların intensivliyi cəmiyyətin inkişaf potensialından xəbər verir”.
Yeni layihələrin gələcəyin əmək bazarında oynayacağı rol barədə danışan rektor tələbələri məsələlərə innovativ yanaşmaya səslədi, “Code Academy”nin təqdim etdiyi layihəyə dəstək verən təşkilatlara təşəkkürünü bildirdi.
“Code Academy” tədris müəssisəsinin təsisçisi və direktoru Ülvi Aslanov səmimi və maraqlı çıxışına görə rektor Rüfət Əzizova təşəkkürünü bildirdi. Layihənin regionlarda genişlənməsi, SDU tələbələrinin gələcək həyat və karyeralarındakı əhəmiyyəti haqqında danışan təsisçi tələbələrin müasir proqramlaşdırma dilləri, sistem və şəbəkəadminstratoru, həmçinin digər IT mütəxəssislərinə lazım olan biliklərə yiyələnmələrinin nəticə yox, vasitə olduğunu qeyd etdi: “Hər bir lahiyənin dəyəri orada iştirak edən tələbələrin əldə etdiyi uğurlarla qiymətlidir”.
Technest Təqaüd Proqramının rəhbəri Fatimə Ələkbərova ölkəmizdə gənclərin  hərtərəfli inkişafına, sağlam və təhsilli formalaşmasına xüsusi önəm verildiyini bildirdi: “Biz artıq belə bir situasiyadayıq ki, çox vaxt işin olduğu, işçinin olmadığını müşahidə edirik. Bu isə o deməkdir ki, əmək bazarında gündəlik tələblərə cavab verən kreativ işçi qüvvəsi qıtlığı var”. Oxşar layihə iştirakında tələbələrin universitet diplomu ilə bərabər, #codeforfuture layihəsinin müvafiq sertifikatlarnı almaq şansı qazandıqlarını qeyd edən proqram rəhbəri bu yöndə onlara uğurlar arzuladı.
“Code Academy”nin təhsil meneceri Şəhriyar Məmmədlinin moderatorluğu ilə keçən tədbirin sonunda #CodeForFuture layihəsinin məzunu olan SDU tələbələrinə beynəlxalq sertifikatlar və diplomlar təqdim olundu.

THERE WAS AN INFO SESSION ON THE "#CODEFORFUTURE" PROJECT AT SSU
On September 26, the #codeforfuture project organized by the Ministry of Science and Education, the "Code Academy", the Innovation and Digital Development Agency in cooperation with SSU, and the presentation of diplomas and certificates to Code Academy students who successfully completed the fall sessions, was held on September 26.
Rector of the university Rufat Azizov first greeted the event participants and congratulated them on the successful anti-terrorist operation of our Armed Forces in Karabakh. Expressing his confidence Rufat Azizov the "#codeforfuture" project will be important for university students, reminded that the achieved successes are a reliable basis for our future life: The social programs defined by President Ilham Aliyev specifically target very important issues for our economy. We must not forget that the intensity of innovative approaches reflects the development potential of society."
Rector spoke about the role that new projects will play in the labor market of the future, called the students innovative approach to issues , and thanked the organizations that supported the project presented by "Code Academy".
Ulvi Aslanov, founder and director of "Code Academy" educational institution, expressed his gratitude to rector Rufat Azizov for his sincere and interesting speech. The founder noted that students' acquisition of modern programming languages, system and network administrators, as well as other IT specialists' knowledge is not a result, but a means: "The value of each project is what the participating students get".
The head of the Technest Scholarship Program, Fatima Alakbarova, stated that special importance is attached to the comprehensive development, healthy and educated formation of young people in our country: "We are already in such a situation that we often observe that there is work and there are no workers. This means that there is a shortage of creative workforce that meets daily requirements in the labor market. She also noted that the students got a chance to get the relevant certificates of the #codeforfuture project along with a university diploma in participating in a similar project, and wished them success in this direction.
At the end of the event moderated by Code Academy education manager Shahriyar Mammadli, international certificates and diplomas were presented to SSU students who graduated from the #CodeForFuture project.