Əsas səhifə | Xəbərlər | Elmi nəşrlərin beynəlxalq reytinq göstəricilərinin yaxşılaşdırılması istiqamətində təlimlər keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 02 Oktyabr 2023 10:20
Elmi nəşrlərin beynəlxalq reytinq göstəricilərinin yaxşılaşdırılması istiqamətində təlimlər keçirildi
Elmi nəşrlərlə bağlı beynəlxalq reytinq göstəricilərinin yaxşılaşdırılması ilə əlaqədar 2023-cü il üzrə “Yol Xəritəsi”nin “Yerli elmi jurnalların nüfuzunun yüksəldilməsi və yenilərinin yaradılması istiqamətində zəruri tədbirlərin görülməsi” bəndi üzrə 29-30 sentyabr tarixlərində ADA Universitetində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyində publik hüquqi şəxs Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyinin təşkilatçılığı ilə ali təhsil müəssisələrinin və elmi-tədqiqat institutlarının nümayəndələri, eləcə də jurnal redaktorları üçün “Elmin inkişafında elmmetriyanın rolu: Nüfuzlu elmi jurnalların hazırlanması” mövzusunda təlim keçirilmişdir. İki gün davam edən təlimlərdə SDU-nu Elmi hissənin müdiri dosent Samir Orucov təmsil edirdi.
Tədbirdə “Elmdə etik qaydalar və alimin müəlliflik hüquqlarının qorunması”, “Elmin inkişafında elmmetriyanın rolu və beynəlxalq elmi bazaların tələbləri”, “Elmdə jurnalların informasiya texnologiyaları sisteminin formalaşdırılması və perspektivləri” və “Elmi-tədqiqat, elmi məqalələrin konseptual olaraq strukturlaşdırılması və hazırlanma metodikası” mövzularında çıxışlar və prezentasiyalar edilmiş, mövzular ətrafında universitet və rəsmi jurnal nümayəndələri ilə çıxış edən təqdimatçılar arasında müzakirələr aparılmışdır. Təlimlərin sonunda dinləyicilər uğurlu iştirakına görə sertifikatlarla təltif olundular.

Главная страница | Новости | Состоялись тренинги с целью улучшения международных рейтинговых показателей научных изданий
Состоялись тренинги с целью улучшения международных рейтинговых показателей научных изданий
29-30 сентября в Университете AДA состоялся тренинг для представителей высших учебных заведений и научно-исследовательских институтов, а также редакторов журналов на тему «Роль наукометрии в развитии науки: подготовка авторитетных научных журналов», организованный Агентством по обеспечению качества в образовании при Министерстве науки и образования Азербайджанской Республики. Тренинг был посвящен проблемам улучшения показателей международного рейтинга научных публикаций, в соответствии с пунктом дорожной карты на 2023 год о «Необходимых мерах в направлении повышения рейтинга имеющихся и создания новых научных журналов». На тренинге, который длился два дня, СГУ представлял руководитель научной части доц. Самир Оруджев.
На мероприятии были прослушаны доклады и презентации «Правила этики научных публикаций и защита авторских прав учёных», «Роль наукометрии в развитии науки и требования международных научных баз», «Формирование и перспективы информационно-технологической системы журналов» и «Концептуальное структурирование и методика подготовки научных исследований, научных статей» и проведены обсуждения по темам. В завершении участникам тренинга были вручены сертификаты.