Əsas səhifə | Xəbərlər | Avropa İttifaqının “Horizon Europe” proqramı haqqında təlim keçirilib
Yerli ali təhsil müəssisələri və özəl sektorlar üçün Elm və Təhsil Nazirliyinin və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının təşkilatçılığı ilə “Horizon Europe” elmi-tədqiqatlar qrant proqramı barədə təlim təşkil olunub. Bu istiqamət üzrə sentyabrın 26-27 tarixində AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında Avropa Komissiyasının “Horizon Avropa” proqramı üzrə “Proposal Writing Camp” layihə təkliflərinin yazılmasına dair ikigünlük təlim keçirilib. Üç təqdimatı (Cluster 1, 4, 5) ehtiva edən təlimin məqsədi elmi-tədqiqat qrant layihələrinə müraciət, mövcud imkanlar, Marie Skłodowska-Curie Actions (MSCA), COST və Tibb üzrə işçi proqramları barədə yerli ATM-lər və alimlər üçün lazımi informasiyanı təmin etmək və iştirakçılar arasında bu sahədə məlumat mübadiləsi və əməkdaşlığı təşviq etmək idi. Təlim düşərgəsi Avropa Komissiyası (AK) və AMEA tərəfindən Azərbaycan tədqiqatçılarının, dövlət və özəl sektorlardan olan mütəxəssislərin “Horizon Avropa” proqramında uğurlu iştirakının təmin edilməsi məqsədilə təşkil edilib. Avropa İttifaqı tərəfindən dəstəklənən təlim Avstriyadan olan ekspert Qorazd Veis və italiyalı ekspert Bruno Mourenza tərəfindən aparılıb. Təlimə AK-dan olan digər mütəxəssislər onlayn formatda qoşularaq fikir mübadiləsində iştirak ediblər.
Təlimdə dövlət və özəl sektorlardan olan 250-dən çox müraciətçi arasından seçilmiş 30 mütəxəssis iştirak edib. AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Esmira Əlirzayeva Azərbaycanda Horizon həftəsinin keçirildiyini və bu müddətdə bir sıra tədbirlərin nəzərdə tutulduğunu diqqətə çatdırıb. O, bu tədbirlərdən biri olan hazırkı təlimin “Horizon Avropa” proqramı haqqında daha dolğun məlumat əldə etməyə geniş imkanlar açdığını diqqətə çatdırıb və ölkəmizin elmi potensialının dünyada tanıdılmasına şərait yaradan “Horizon Avropa” proqramı kimi nüfuzlu layihələrdə alimlərimizi yaxından iştirak etməyə dəvət edib. Təlimdə “Horizon Avropa” proqramının 2023-2024-cü illər üçün iş proqramı, çağırışların müəyyənləşdirilməsi, layihə təkliflərinin yazılma qaydası, qiymətləndirmə meyarları barədə məlumatlar iştirakçıların diqqətinə çatdırılıb, nəzəri və praktik dərslər keçirilib, uğurlu təcrübə təqdim edilib. Daha sonra müəyyən edilmiş mövzular üzrə qrup işləri icra olunub. Sonda təlimdə iştirak etmiş 30 nəfərə sertifikat verilib. Sumqayıt Dövlət Universitetinin Dil və Tərcümə Mərkəzinin direktoru Jalə Məmmədova da bu təlimdə iştirak edib və sertifikat əldə edib.
Qeyd edək ki, “Horizon Europe” elmi-tədqiqatlar qrant proqramı barədə tanıtım (INFODAY) təlimi yaxında Sumqayıt Dövlət Universitetində də təşkil olunacaq.

Главная страница | Новости | Состоялся тренинг по программе Европейского Союза «Horizon Europe»
Министерство науки и образования и Национальная академия наук Азербайджана организовали тренинг по программе исследовательских грантов «Horizon Europe» Европейского Союза для местных высших учебных заведений и частного сектора. В связи с этим 26-27 сентября в Центральной научной библиотеке НАНА в рамках программы прошел двухдневный тренинг по написанию проектных предложений «Proposal Writing Camp». В ходе тренинга, включающего три презентации (кластер 1, 4, 5), была предоставлена необходимая информация местным вузам и ученым о правилах подачи заявок на исследовательские грантовые проекты, о рабочих программах Marie Skłodowska-Curie Actions (MSCA), COST, а также о возможностях обмена информацией и сотрудничества в этой области между участниками. Тренинг был организован Европейской комиссией (ЕК) и НАНА с целью обеспечения успешного участия азербайджанских исследователей, экспертов государственного и частного секторов в программе «Horizon Europe». Тренинг при поддержке Европейского Союза провели эксперт Горазд Вайс из Австрии и эксперт Бруно Моуренца из Италии. Другие эксперты из ЕС присоединились к тренингу в онлайн-формате и приняли участие в обмене идеями.
В тренинге приняли участие 30 специалистов, отобранных из более чем 250 претендентов из государственного и частного секторов. Заведующая отделом международных связей Президиума НАНА, кандидат биологических наук, доц. Эсмира Алирзаева отметила, что в связи с проведением в Азербайджане Недели Horizon был запланирован ряд мероприятий. Данный тренинг, являющийся одним из таких мероприятий, открывает перед нашими учеными широкие возможности получить более полную информацию о программе «Horizon Europe» и принять непосредственное участие в таких престижных проектах. Участникам была дана информация о рабочей программе проекта «Horizon Europe» на 2023-2024 годы. Далее была проведена групповая работа по определенным темам. В завершении мероприятия участникам тренинга были вручены сертификаты.  В тренинге приняла участие директор Центра языка и перевода Сумгаитского государственного университета Жаля Мамедова.
Отметим, что в ближайшее время в Сумгаитском государственном университете пройдет презентация (INFODAY), посвященная программе исследовательских грантов «Horizon Europe».