SDU-da “Yaradıcı Sənayelər Qovşağı” tədris və inkubasiya mərkəzinə dair infosessiya təşkil olundu
Oktyabrın 6-da Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycan Respublikası Kino Agentliyi (ARKA) və Azərbaycan Animasiya Assosiasiyasının təşkilatçılığı ilə “Animatorların inkişaf proqramı” və “Komediya və performans məktəbi” adlı təlimlərin infosessiyaları təşkil olundu.
Əvvəlcə SDU-nun rektoru Rüfət Əzizov qonaqları qəbul etdi, onlarla gələcək əməkdaşlıq barədə fikir mübadiləsi apardı, daha sonra isə Universitetinin Kiçik Akt zalında tədbir davam etdi.
İnfosessiyada açılış nitqi ilə çıxış edən SDU-nun Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov qonaqları salamladı, “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası” çərçivəsində Mədəniyyət Nazirliyinin təşəbbüsü ilə fəaliyyətə başlayan “Yaradıcı Sənayelər Qovşağı” tədris və inkubasiya mərkəzinin universitet tələbələrinin digər istedadlarının üzə çıxarılacağına, onların hətta peşəkar səviyyədə özlərini təqdim etmək şansı qazanacaqlarına inandığını qeyd edən prorektor tərəflərə qarşılıqlı fəaliyyətdə uğurlar arzuladı.
Bu tədris və inkubasiya mərkəzinin mədəniyyət və yaradıcı sənayelərlə məşğul olan təşkilatlara kommersiyalaşma istiqamətində xidmətlər və yaradıcı sahə ilə maraqlanan şəxslər üçün təhsil proqramları təqdim etdiyini bildirən Mərkəzin direktoru Teymur Kərimzadə gələcək hədəflər barədə məlumat verdi: “Mərkəzdə yeni layihələrin kommersiyalaşdırılmasına məhsulların, o cümlədən bizneslərin formalaşdırılmasına böyüməsinə və xarici bazarlara çıxış əldə etməsinə yönələn xidmətlər cəmləşir”.
Mərkəzdə təşkil olunan kursların 12 həftəlik müddətdə nəzərdə tutulduğunu, oktyabr ayından arzu edənlərin müraciət edə biləcəyini qeyd edən direktor SDU tələbələrinin ödənişsiz əsaslarla iştirak edə biləcəyini qeyd etdi.
Mərkəzin bədii rəhbəri Ələkbər Əliyev 2023-cü ilin sonunadək mərkəzdə mədəniyyət sahəsində startap (“CulTech”) oyun texnologiyaları sənayesi (“GameTech”) və musiqi sənayesi üzrə biznes inkubasiya proqramları, milli qrafik dizayn kursları, musiqi sənayesi məktəbi, komediya məktəbi animatorlar və prodüserlərin akselerasiyası proqramlarının həyata keçirilməsi nəzərdə tutulduğunu qeyd edərək başlıca hədəfləri barədə danışdı: “Başlıca hədəfimiz SDU-nun və digər ali təhsil məktəblərinin bugünkü və gələcək tələbələrində hərtərəfli şəxsiyyət üçün vacib olan keyfiyyətləri, o cümlədən yumor hissini cilalamaqdır”.
Animator və akselerasiya kursu üzrə mentor Firəngiz Bağırova Mərkəzdə təqdim olunan kurslarda hərəkətsiz obyektləri rəqəmsal dünyada hərəkətə gətirmə sənəti- animasiya sənətinə yiyələnməyin mükünlüyünü qeyd etdi.
Mərkəz əməkdaşları infosessiya iştirakçılarını maraqlandıran sualları cavablandırdılar.
Tədbirin sonunda Mərkəz əməkdaşlarının hazırladıqları treylerlər nümayiş olundu.
Qeyd edək ki, təlimlər Mədəni və yaradıcı sənayelər üzrə tədris və inkubasiya mərkəzində keçiriləcək. Ən uğurlu iştirakçıların işlə təmin olunması və beynəlxalq layihələrə cəlb edilməsi nəzərdə tutulub.

Home | News | AN INFO SESSION ON THE EDUCATIONAL AND INCUBATION CENTER "CREATIVE INDUSTRIES HUB" WAS ORGANIZED AT SSU
AN INFO SESSION ON THE EDUCATIONAL AND INCUBATION CENTER "CREATIVE INDUSTRIES HUB" WAS ORGANIZED AT SSU
On October 6, Sumgayit State University organized info sessions of "Animators' development program" and "Comedy and performance school" trainings with the support of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, the Azerbaijan Film Agency (AFA) and the Azerbaijan Animation Association.
Vice-rector for Social affairs and public relations associate professor Elmar Khalilov welcomed the guests, and the "Creative Industries Hub" was launched at the initiative of the Ministry of Culture within the framework of the "Socio-economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan in 2022-2026". The vice-rector believes that other talents of university students will be revealed at the incubation center, and that they will even have a chance to present themselves at a professional level, wished the parties success in their mutual activities.
Teymur Karimzade, the director of the Center, informed about the future goals: services aimed at gaining access to foreign markets are concentrated".
Noting that the courses organized in the center are planned for a period of 12 weeks, the director noted that those who wish to apply from October,  students of SSU can participate free of charge.
Art director of the center, Alakbar Aliyev, until the end of 2023, business incubation programs for cultural start-up ("CulTech"), game technology industry ("GameTech") and music industry, national graphic design courses, music industry school, comedy school, acceleration of animators and producers in the center. He spoke about the main goals: "Our main goal is to form the qualities that are important for a comprehensive personality, including a sense of humor, in the current and future students of SSU and other higher education schools."
Animator and acceleration course mentor Firangiz Baghirova noted the possibility of mastering the art of animation - the art of moving stationary objects in the digital world.
The employees of the center answered the questions of the participants of the info session.
At the end of the event, the trailers prepared by the employees of the Center were shown.
It should be noted that the trainings will be held at the educational and incubation center for cultural and creative industries. The most successful participants are expected to be employed and involved in international projects.