SDU-da “Yaradıcı Sənayelər Qovşağı” tədris və inkubasiya mərkəzinə dair infosessiya təşkil olundu
Oktyabrın 6-da Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycan Respublikası Kino Agentliyi (ARKA) və Azərbaycan Animasiya Assosiasiyasının təşkilatçılığı ilə “Animatorların inkişaf proqramı” və “Komediya və performans məktəbi” adlı təlimlərin infosessiyaları təşkil olundu.
Əvvəlcə SDU-nun rektoru Rüfət Əzizov qonaqları qəbul etdi, onlarla gələcək əməkdaşlıq barədə fikir mübadiləsi apardı, daha sonra isə Universitetinin Kiçik Akt zalında tədbir davam etdi.
İnfosessiyada açılış nitqi ilə çıxış edən SDU-nun Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov qonaqları salamladı, “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası” çərçivəsində Mədəniyyət Nazirliyinin təşəbbüsü ilə fəaliyyətə başlayan “Yaradıcı Sənayelər Qovşağı” tədris və inkubasiya mərkəzinin universitet tələbələrinin digər istedadlarının üzə çıxarılacağına, onların hətta peşəkar səviyyədə özlərini təqdim etmək şansı qazanacaqlarına inandığını qeyd edən prorektor tərəflərə qarşılıqlı fəaliyyətdə uğurlar arzuladı.
Bu tədris və inkubasiya mərkəzinin mədəniyyət və yaradıcı sənayelərlə məşğul olan təşkilatlara kommersiyalaşma istiqamətində xidmətlər və yaradıcı sahə ilə maraqlanan şəxslər üçün təhsil proqramları təqdim etdiyini bildirən Mərkəzin direktoru Teymur Kərimzadə gələcək hədəflər barədə məlumat verdi: “Mərkəzdə yeni layihələrin kommersiyalaşdırılmasına məhsulların, o cümlədən bizneslərin formalaşdırılmasına böyüməsinə və xarici bazarlara çıxış əldə etməsinə yönələn xidmətlər cəmləşir”.
Mərkəzdə təşkil olunan kursların 12 həftəlik müddətdə nəzərdə tutulduğunu, oktyabr ayından arzu edənlərin müraciət edə biləcəyini qeyd edən direktor SDU tələbələrinin ödənişsiz əsaslarla iştirak edə biləcəyini qeyd etdi.
Mərkəzin bədii rəhbəri Ələkbər Əliyev 2023-cü ilin sonunadək mərkəzdə mədəniyyət sahəsində startap (“CulTech”) oyun texnologiyaları sənayesi (“GameTech”) və musiqi sənayesi üzrə biznes inkubasiya proqramları, milli qrafik dizayn kursları, musiqi sənayesi məktəbi, komediya məktəbi animatorlar və prodüserlərin akselerasiyası proqramlarının həyata keçirilməsi nəzərdə tutulduğunu qeyd edərək başlıca hədəfləri barədə danışdı: “Başlıca hədəfimiz SDU-nun və digər ali təhsil məktəblərinin bugünkü və gələcək tələbələrində hərtərəfli şəxsiyyət üçün vacib olan keyfiyyətləri, o cümlədən yumor hissini cilalamaqdır”.
Animator və akselerasiya kursu üzrə mentor Firəngiz Bağırova Mərkəzdə təqdim olunan kurslarda hərəkətsiz obyektləri rəqəmsal dünyada hərəkətə gətirmə sənəti- animasiya sənətinə yiyələnməyin mükünlüyünü qeyd etdi.
Mərkəz əməkdaşları infosessiya iştirakçılarını maraqlandıran sualları cavablandırdılar.
Tədbirin sonunda Mərkəz əməkdaşlarının hazırladıqları treylerlər nümayiş olundu.
Qeyd edək ki, təlimlər Mədəni və yaradıcı sənayelər üzrə tədris və inkubasiya mərkəzində keçiriləcək. Ən uğurlu iştirakçıların işlə təmin olunması və beynəlxalq layihələrə cəlb edilməsi nəzərdə tutulub.

Главная страница | Новости | В СГУ прошла инфосессия об образовательно-инкубационном Центре творческих индустрий
Yerləşdirilmə tarixi : 06 Октябрь 2023 18:07
В СГУ прошла инфосессия об образовательно-инкубационном Центре творческих индустрий
6 октября в Сумгаитском государственном университете при поддержке Министерства культуры Азербайджанской Республики, Агентства Кино Азербайджанской Республики  и Ассоциации анимации Азербайджана  была организована инфосессия, посвященная тренингам «Программа развития аниматоров» и «Школа комедии и перформанса».
Гостей приветствовал проректор СГУ по социальным вопросам и связям с общественностью доц. Эльмар Халилов. Он отметил, что Центр творческих индустрий, созданный по инициативе Министерства культуры в рамках «Стратегии социально-экономического развития Азербайджанской Республики на 2022-2026 годы», предоставит студентам возможность раскрыть свои таланты и проявить себя на профессиональном уровне и пожелал успехов в совместной деятельности.
Директор Центра Теймур Керимзаде рассказал о деятельности данного образовательно-инкубационный центра, который предоставляет услуги коммерциализации организациям, занимающимся творческой индустрией, а также образовательные программы для людей, интересующихся творческой сферой. Также он сообщил о будущих планах по предоставлению услуг направленных на коммерциализацию новых проектов,  рост бизнеса и выход на зарубежные рынки. Директор отметил, что курсы рассчитаны на 12 недель и заявки принимаются уже с октября. Студенты СГУ могут участвовать бесплатно.
Художественный руководитель центра Алекпер Алиев сообщил, что до конца 2023 года в центре планируется осуществить стартап программы «CulTech» в области культуры, «GameTech»  в области индустрии игровых технологий и музыкальной индустрии, курсы национального графического дизайна, школа музыкальной индустрии, школа комедии, программы акселерации аниматоров и продюсеров.
Аниматор и ментор акселерационного курса Фирангиз Багирова отметила возможность овладения искусством анимации – искусством перемещения неподвижных объектов в цифровом мире на курсах, предлагаемых в Центре.
Сотрудники Центра ответили на вопросы участников инфосессии.
В завершение мероприятия были показаны трейлеры, подготовленные сотрудниками Центра.
Отметим, что тренинги будут проходить в образовательно-инкубационном центре культуры и творческих индустрий. Наиболее успешные участники будут трудоустроены и вовлечены в международные проекты.