Əsas səhifə | Xəbərlər | “Biz rusca danışırıq “ klubu ilk görüşünü keçirdi
“Biz rusca danışırıq “ klubu noyabrın 26-da öz işinə başladı. Görüşdə Xarici dillər kafedrasının müdiri, professor Nigar İskəndərova rus dilində danışıq bacarığını təkmilləşdirmək məqsədilə tələbələr arasında belə görüşlərin daimi  keçirilməsinin vacibliyini vurğuladı.
İlk iclas kafedranın baş müəllimi Əminə Musayeva tərəfindən aparıldı. Bütün fakültələrin tələbələrinin iştirakı ilə keçirilən tədbirdə Əminə Musayeva rus dilinin öyrənilməsinin əhəmiyyətindən danışdı. Ümummilli lider Heydər Əliyevin məşhur “Mən istəyirəm ki, bizim gənclər Nizamini Azərbaycan dilində, Şekspiri ingilis dilində, Puşkini rus dilində oxusunlar” kəlamını səsləndirdi.
Əminə Musayeva qeyd etdi ki, İndiki zamanda rus dilinə göstərilən maraq bilavasitə iqtisadi, siyasi və sosial amillərlə bağlıdır. Müasir mütəxəssis bir neçə dil bilməlidir.Bizim görüşlərimizin motiviasiyası tələbələrin rus dilinə marağını artırmaq, dünyagörüşünü genişləndirmək və onlarda ölkəşünaslıq biliklərin formalaşdırmaqdır.
Sonra görüşün mövzusu elan edildi: “Tanışlıq” mövzusuna aid slayd nümayiş olundu. Salamlaşma və bütövlükdə nitq nəzakəti formaları müzakirə olundu.
İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin tələbələrinin mövzu ilə bağlı hazırladıqları yumoristik səhnə iştirakçıların marağına səbəb oldu.
Siz rusca danışmaq istəyirsinizmi? sualına tələbələrin müsbət cavabı o deməkdir ki, klub məqsədinə nail olmuşdur.
Dosent Sona Məmmədova çıxışında tələbələrin belə canlı ünsiyyət qurmağını, dialoqlarda fəal iştirak etməklərini və öz fikirlərini rusca sərbəst şəkildə ifadə etməklərini sevindirici hal olduğunu vurğuladı.  O, klubun yaradılmasında əməyi olan hər kəsə öz minnətdarlığını bildirdi  və uğurlar arzuladı.

Главная страница | Новости | Клуб «Мы говорим по-русски»
26 ноября состоялось заседание клуба «Мы говорим по-русски». Инициатором проведения подобных встреч со студентами, желающими совершенствовать русский язык, выступила зав. кафедрой иностранных языков профессор Искендерова Н.В.
Первое заседание клуба провела старший преподаватель кафедры Мусаева А.Т. Отрадно отметить, что активное участие приняли студенты разных факультетов и курсов:ШириноваФидан, СадигОрхан (гр. 755 эконом.фак-т), Сафарова Офелия, БабашоваНаргиз (гр. 474 матем. фак-т), Керимова Гюнай (гр. 481 матем. фак-т), АлхасоваШукюра (гр. 781 эконом. фак-т) и другие студенты.
В начале мероприятия Мусаева А.Т. отметила значение и важность изучения русского языка, привела цитату общенационального лидераГ.Алиева: «Я хочу,чтобы наша молодежь читала Низами на азербайджанском, Шекспира на английском, Пушкина – на русском языке». В настоящее время интерес к русскому языку напрямую связан с экономическими, политическими и социальными факторами. Современный специалист должен владеть несколькими языками. Цель наших встреч- мотивация изучения русского языка, расширение кругозора студентов и формирование страноведческой компетенции.
Затем была объявлена тема: «Знакомство». Представленные тематические слайды, видеоматериал вызвали живой интерес, обсуждались формы приветствия, речевого этикета в целом, была затронута тема живого человеческого общения, формы приветствия в интернете. Сюрпризом стала небольшая юмористическая сценка, подготовленная студентами экономического факультета.
Кажется, на главный вопрос: «Вы хотите говорить по-русски?»студенты ответили утвердительно, а это значит, что главная цель клуба была достигнута.
Доцент Сона Мамедова выразила благодарность студентам за активное участие в диалогах и пожелала успехов в работе клуба.
В заключение выступила заведующая кафедрой профессор Искендерова Н.В., которая поблагодарила всех участников клуба, отметив важность изучения иностранных языков. На подобных встречах студенты учатся свободно говорить по-русски, общаться.