Əsas səhifə | Xəbərlər | “Biz rusca danışırıq “ klubu ilk görüşünü keçirdi
“Biz rusca danışırıq “ klubu noyabrın 26-da öz işinə başladı. Görüşdə Xarici dillər kafedrasının müdiri, professor Nigar İskəndərova rus dilində danışıq bacarığını təkmilləşdirmək məqsədilə tələbələr arasında belə görüşlərin daimi  keçirilməsinin vacibliyini vurğuladı.
İlk iclas kafedranın baş müəllimi Əminə Musayeva tərəfindən aparıldı. Bütün fakültələrin tələbələrinin iştirakı ilə keçirilən tədbirdə Əminə Musayeva rus dilinin öyrənilməsinin əhəmiyyətindən danışdı. Ümummilli lider Heydər Əliyevin məşhur “Mən istəyirəm ki, bizim gənclər Nizamini Azərbaycan dilində, Şekspiri ingilis dilində, Puşkini rus dilində oxusunlar” kəlamını səsləndirdi.
Əminə Musayeva qeyd etdi ki, İndiki zamanda rus dilinə göstərilən maraq bilavasitə iqtisadi, siyasi və sosial amillərlə bağlıdır. Müasir mütəxəssis bir neçə dil bilməlidir.Bizim görüşlərimizin motiviasiyası tələbələrin rus dilinə marağını artırmaq, dünyagörüşünü genişləndirmək və onlarda ölkəşünaslıq biliklərin formalaşdırmaqdır.
Sonra görüşün mövzusu elan edildi: “Tanışlıq” mövzusuna aid slayd nümayiş olundu. Salamlaşma və bütövlükdə nitq nəzakəti formaları müzakirə olundu.
İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin tələbələrinin mövzu ilə bağlı hazırladıqları yumoristik səhnə iştirakçıların marağına səbəb oldu.
Siz rusca danışmaq istəyirsinizmi? sualına tələbələrin müsbət cavabı o deməkdir ki, klub məqsədinə nail olmuşdur.
Dosent Sona Məmmədova çıxışında tələbələrin belə canlı ünsiyyət qurmağını, dialoqlarda fəal iştirak etməklərini və öz fikirlərini rusca sərbəst şəkildə ifadə etməklərini sevindirici hal olduğunu vurğuladı.  O, klubun yaradılmasında əməyi olan hər kəsə öz minnətdarlığını bildirdi  və uğurlar arzuladı.

Home | News | First meeting of “We speak Russian” club held
On November 26, “We speak Russian” club was launched. At the meeting, Professor Ms.Nigar Iskandarova, the Head of the Foreign Languages Chair, emphasized the importance of consistently holding such meetings among the students which will serve to improve their Russian speaking skills.
The first meeting was moderated by Ms.Amina Musayeva, the senior teacher of the chair. At the meeting attended by the students from all schools, Ms. Musayeva talked of the importance of learning Russian. She quoted the all-known wise words by the National Leader Heydar Aliyev “ I want our youth to read Nizami in Azerbaijani, Shakespeare in English and Pushkin in Russian”.
Ms. Musayeva noted that at present, the interest to the Russian language is driven by economic, political and social factors.  The modern specialist shall speak several languages. The motivation of our meeting is to increase the students’ interest in the Russian language, expand their outlook and develop their knowledge on countries.
Then the topic of the meeting was announced: the presentation on “Acquaintance” was delivered. Greeting and in general speech courtesy forms were discussed.
The humor performance staged by the students of the School of Economy and management on this topic caused great interest.
The positive answer of the students to the question “Do you want to speak Russian” implied that the club reached its objective.
In her speech, Ms. Sona Mammadova, Assistant Professor, stressed that it is a pleasure to see the students have such live communication, participate actively in the dialogues and express themselves easily in Russian. She expressed her gratitude to those who contributed to the establishment of the club and wished the club great success.