SDU-da “Vətən yolunda addımlayanlar” filminin təqdimatı keçirildi
Oktyabrın 20-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Böyük Akt zalında Vətən müharibəsində şəhidlik zirvəsinə ucalan Vüsal Muradov və Azad Hümbətovun xatirəsinə həsr olunmuş “Vətən yolunda addımlayanlar” filminin təqdimatı keçirildi.
Təqdimatdan əvvəl Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirildi. Ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Daha sonra Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin maliyyə dəstəyi və “Şəhid Ailələrinə Qayğı Cəmiyyəti”nin təşkilatçılığı ilə “Vətən yolunda addımlayanlar” filminin təqdimatı oldu.
Təqdimatdan sonra Şəhid Ailələrinə Qayğı Cəmiyyətinin sədri Müşfiq Əliyev filmin təqdimatı zamanı göstərdiyi dəstəyə görə SDU-nun rektoru cənab Rüfət Əzizova və universitetin professor-müəllim, tələbə heyətinə təşəkkürünü bildirdi. Sədr filmin nümayişinin Bakı şəhərində və respublikamızın digər bölgələrində də keçiriləcəyini diqqətə çatdırdı.
Çıxış edən Vətən müharibəsi qəhrəmanının atası Arif Hümbətov oğlu Azad Hümbətovun xatirəsinə göstərilən yüksək ehtirama görə ölkə Prezidenti Ali Baş Komandan İlham Əliyevə minnətdarlığını bildirməklə bugünkü tədbirin təşkil olunmasında zəhməti olan hər kəsə təşəkkürünü ifadə etdi.
Çıxış edən şəhid leytenant Vüsal Muradovun atası oğlunun şəxsində şəhidlərimizin xidmətlərini qiymətləndirən hər kəsə minnətdarlığını bildirməklə onların qəhrəmanlıqlarının nəticəsi kimi ölkəmizin ərazi bütövlüyünün bərpa olunduğunu xatırlatdı. Cəsarət Muradov Vüsalın şəhadətindən sonra ailəsinin yanında olan hər kəsə minnətdarlığını bildirdi.
Universitetin Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru, dosent Elmar Xəlilov çıxışında tədbir iştirakçılarını – şəhid ailələrini, qaziləri və müharibə iştirakçılarını SDU-nun rektoru Rüfət Əzizovun adından salamladı, 44 günlük Vətən müharibəsində Ali Baş Komandan, Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə əldə olunmuş tarixi Qələbədən söz açdı. Şəhidlərin xatirəsinin əbədiləşdirilməsi məqsədilə həyata keçirilən bu cür layihələrin əhəmiyyətindən bəhs etdi, filmin yaradıcı heyətinə təşəkkürünü bildirdi. Bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Universitetində vətənpərvərlik ruhunda aparılan tərbiyəvi işlərdən, şəhidlərin gələcək nəsillərə tanıdılması ilə bağlı həyata keçirilən tədbirlərdən danışdı. Bildirdi ki, tələbə - gənclərimiz ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin ətrafında sıx birləşməklə dövlətçilik ənənələrinə sədaqətin parlaq təcəssümünü nümayiş etdirirlər. Qürurverici haldır ki, al qanı ilə tarix yazan Vətən mücahidlərinin, gənclərin sırasında Sumqayıt Dövlət Universitetinin tələbə və məzunları da vardır. Elmar Xəlilov şəhidlərə Allahdan rəhmət, onların ailələrinə səbr, qazilərə şəfa dilədi.
Tədbirin sonunda Şəhid Ailələrinə Qayğı Cəmiyyətinin sədri Müşfiq Əliyev bir sıra tədbir iştirakçılarının, o cümlədən prorektor Elmar Xəlilovun birliyin döş nişanı ilə təltif olunduğunu bildirərək mükafatları təqdim etdi.

Главная страница | Новости | В СГУ прошла презентация фильма «Защитники отечества»
20 октября в большом актовом зале Сумгаитского государственного университета прошла презентация фильма «Защитники отечества», посвящённого памяти Вюсала Мурадова и Азада Гумбатова, погибших в Отечественной войне.
Мероприятие началось с исполнения Государственного гимна Азербайджанской Республики. Участники мероприятия почтили минутой молчания память шехидов, погибших в борьбе за территориальную целостность нашей страны.
Далее был продемонстрирован фильм «Защитники отечества», снятый при финансовой поддержке Агентства государственной поддержки неправительственных организаций Азербайджанской Республики и Общества заботы о семьях шехидов.
После презентации председатель Общества Мушфик Алиев выразил благодарность ректору СГУ Руфату Азизову, а также профессорско-преподавательскому составу и студентам университета за оказанную им поддержку в организации презентации фильма. Председатель отметил, что показ фильма пройдет в Баку и других регионах нашей республики.
Отец героя Отечественной войны Азада Гумбатова Ариф Гумбатов выразил благодарность Президенту страны, Верховному Главнокомандующему Ильхаму Алиеву и всем, кто вложил свой труд в организацию данного мероприятия, за проявленное внимание к памяти сына.
Отец шехида лейтенанта Вюсала Мурадова Джасарат Мурадов выразил благодарность всем, кто высоко ценит заслуги наших шехидов. Он отметил, что благодаря героизму и самоотверженности защитников отечества была восстановлена ​​территориальная целостность нашей страны, и выразил благодарность всем, кто был рядом с его семьей после гибели Вюсала.
Проректор по социальным вопросам и связям с общественностью доц. Эльмар Халилов поздравил участников мероприятия, семьи шехидов, ветеранов и участников войны от имени ректора СГУ Руфата Азизова, с исторической Победой, достигнутой под руководством Главнокомандующего, Президента Ильхама Алиева в 44-дневной Отечественной войне. Он рассказал о значении подобных проектов, реализуемых с целью увековечения памяти шехидов, и выразил благодарность творческой команде фильма. Также доц. Эльмар Халилов рассказал о работе, которая проводится в Сумгаитском государственном университете с целью воспитания молодежи в духе патриотизма. Проректор отметил, что наша молодежь, сплотившись вокруг Президента Ильхама Алиева, является воплощением верности традициям государственности. Среди героев войны, вписавших свое имя в историю нашей родины, есть студенты и выпускники Сумгаитского государственного университета. Эльмар Халилов пожелал терпения семьям шехидов и скорого выздоровления ветеранам.
В завершение мероприятия председатель Общества заботы о семьях шехидов Мушфик Алиев сообщил, что ряд участников мероприятия, в том числе проректор Эльмар Халилов, были награждены значками общества.