Gənclər və İdman Nazirliyinin nümayəndələri SDU tələbələri ilə görüşüb
Noyabrın 28-də Gənclər və İdman Nazirliyinin Tələbələrlə iş üzrə sektor müdiri Elnur Abdullayev və Tələbələrlə iş sektorunun əməkdaşı Cəmilə Rzayeva Sumqayıt Dövlət Universitetinin tələbələri ilə görüş keçirib.
Əvvəlcə Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru Rüfət Əzizov nazirlik nümayəndələrini qəbul edərək onlarla bir sıra layihələr üzrə fikir mübadiləsi aparıb. Sonra nazirlik nümayəndələri Mühəndislik fakültəsindəki yeni yaradılmış laboratoriyalarla və universitetin digər maddi-texniki bazası ilə yaxından tanış olublar.
Görüşü giriş sözü ilə açan universitetin Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov çıxış edərək qonaqları və iştirakçıları salamladı, bildirdi ki, bu gün Prezident İlham Əliyevin diqqət və qayğısı ilə ölkəmizdə uğurla davam etdirilən gənclər siyasəti mahiyyət və keyfiyyətcə yeni müstəviyə qədəm qoymuşdur. Bu siyasət gənc nəslin tərbiyəsi, sağlamlığı, təhsili, intellektual və mənəvi inkişafı, asudə vaxtının səmərəli təşkili, həmçinin, gənclərin cəmiyyət həyatının bütün sahələrində fəal iştirakı ilə bağlı geniş məsələləri əhatə edir. Gənclərlə düzgün iş strategiyasının müəyyənləşdirilməsi və bu strategiyadan irəli gələn vəzifələrin dəqiqliklə yerinə yetirilməsi nəticəsində bu gün Azərbaycan gənci elm, mədəniyyət, incəsənət, idman və s. sahələrdə böyük nailiyyətlər əldə edir, dövlətçilik ənənələrini daim uca tutur, çoxşaxəli dövlət islahatlarının həyata keçirilməsində yaxından iştirak edir. Ümumiyyətlə, gənclik cəmiyyətin aparıcı qüvvəsidir. Bu qüvvəni yalnız yüksək elm və təhsillə, qabiliyyət və bacarıqla reallaşdırmaq mümkündür.
Sonra Gənclər və İdman Nazirliyinin Tələbələrlə iş üzrə sektor müdiri Elnur Abdullayev iştirakçıları salamladı  və Azərbaycanda gənclər siyasəti və nazirliyin bununla bağlı qarşıya qoyduğu hədəflərdən danışdı. Bildirdi ki, 2023-cü ilin fevral ayından etibarən Gənclər və İdman Nazirliyinin yeni strukturu təsdiq edilmişdir. Təsdiq olunmuş struktura əsasən Gənclərlə iş şöbəsinin tərkibində Tələbələrlə iş sektoru yaradılmışdır. Sektorun əsas fəaliyyət istiqaməti respublikanın ali və orta ixtisas təhsili müəssisələrində təhsil alan tələbələr arasında dövlət gənclər siyasətini həyata keçirmək və ölkənin ictimai-siyasi, sosial-iqtisadi və mədəni həyatında tələbələrin fəal iştirakını təmin etməkdən ibarətdir. Bununla bağlı Tələbələrlə iş sektoru ali və orta ixtisas təhsili müəssisələri ilə sıx əməkdaşlıq əlaqələri qurur və müxtəlif görüşlər həyata keçirir.
Görüşün sonunda iştirakçıların sualları cavablandırıldı və gələcək lahiyələrlə bağlı fikir mübadiləsi aparıldı.

Home | News | REPRESENTATIVES OF THE MINISTRY OF YOUTH AND SPORTS MET WITH SSU STUDENTS
On November 28, Elnur Abdullayev, head of the Ministry of Youth and Sports, and Jamila Rzayeva, a collaborator of the Student Affairs Sector, met with the students of Sumgayit State University.
First, rector of Sumgayit State University Rufat Azizov received the representatives of the ministry and exchanged ideas with them on a number of projects. Then the representatives of the ministry got to know the newly created laboratories in the faculty of Engineering and other material and technical base of the university.
Associate professor Elmar Khalilov, vice-rector for Social affairs and public relations of the university, who opened the meeting, greeted the guests and participants and said that today the youth policy, which is being successfully continued in our country with the attention and care of President Ilham Aliyev, has entered a new level. This policy covers a wide range of issues related to upbringing, health, education, intellectual and development of the young generation, efficient organization of free time, as well as active participation of young people in all spheres of social life. As a result of defining the right strategy for working with young people and accurately fulfilling the tasks arising from this strategy, today's young people of Azerbaijan are involved in science, culture, art, sports, etc. In general, youth is the driving force of society.
Then Elnur Abdullayev, the head of the Ministry of Youth and Sports for work with students, welcomed the participants and spoke about the youth policy in Azerbaijan and the goals set by the ministry in this regard. He said that the new structure of the Ministry of Youth and Sports has been approved since February 2023. According to the approved structure, a department of work with students was created within the department of work with youth. The main activity of the sector is to implement the state youth policy among students studying in higher and secondary educational institutions of the republic and to ensure the active participation of students in the social-political, socio-economic and cultural life of the country.
At the end of the meeting, the participants' questions were answered and ideas were exchanged regarding future projects.