SDU-da tələbələr arasında Qılıncoynatma üzrə yarış keçirilib
Dekabrın 9-da Sumqayıt Dövlət Universitetində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illiyi çərçivəsində tələbələr arasında Qılıncoynatma üzrə yarış keçirildi.
Yarışdan öncə universitetin Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov çıxış edərək ölkədə idmanın kütləviliyinin artırılması məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin həyata keçirdiyi tədbirlərdən bəhs etdi və qılıncoynatma yarışlarının əhəmiyyətindən danışdı. Bildirdi ki, dövlətimiz qədim idman ənənələrinə malik və zamanla idmanın inkişafı naminə bütün qüvvəsini səfərbər etmiş ölkələrdən olmuşdur. Tarixən ölkəmizdə idmanın müxtəlif növləri inkişaf etmişdir. Qılıncoynatma, bəzən də “qılıncbazlıq” adlandırılan idman növü qılıncla döyüş fəaliyyətidir. Prezident cənab İlham Əliyevin dəstəyi ilə idmanın bu növü üzrə mühüm irəliləyişlər əldə olunub. Bu gün ölkəmizdə idmanın bu növünün inkişafı və kütləviliyinin artırılması sahəsində genişmiqyaslı tədbirlər həyata keçirilir. Bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Universitetində şahmat, futbol, badminton, stolüstü tennis, atıcılıq, qılıncoynatma və s. idman bölmələri fəaliyyət göstərir. Elə yarışın keçirilməsində məqsəd qılıncoynatma üzrə istedadlı tələbələrin aşkar edilməsi və qılıncoynatma oyununun təbliği və inkişaf etdirilməsidir.
Prorektor çıxışının sonunda mübarizə aparan iştirakçılara uğurlar arzuladı.
Sonra tələbələrin iştirakı ilə sablya növü üzrə keçirilən yarışlara start verildi.
Yarışın nəticələrinə əsasən 1-ci yerə 952 saylı qrup tələbəsi İsmayılova Sehran, 2-ci yerə 951 saylı qrup tələbəsi İsmayıllı Elnarə, 3-cü yerə 934 saylı qrup tələbəsi Məcnunlu Mükafat və 953 saylı qrup tələbəsi Məmmədova Qumru layiq görüldü.

Home | News | FENCING COMPETITION WAS HELD AMONG STUDENTS AT SSU
On December 9, a fencing competition was held among students within the framework of the 100th anniversary of National Leader Heydar Aliyev at Sumgayit State University.
Before the competition, the vice-rector for Social affairs and public relations of the university, associate professor Elmar Khalilov, spoke about the measures implemented by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev in order to increase the popularity of sports in the country. He said that our state has been one of the countries with ancient sports traditions and mobilized all its forces for the development of sports over time. Historically, various types of sports have developed in our country. Today, in our country, large-scale measures are being implemented in the field of development and increasing the popularity of this type of sport. In this direction, chess, football, badminton, table tennis, shooting, fencing, etc. are taught at Sumgayit State University. The purpose of holding such a competition is to identify talented students in fencing.
At the end of his speech, the vice-rector wished success to the participants.
Then, sabre-type competitions were started with the participation of students.
According to the results of the competition, the 1st place to Ismailova Sehran, a student of group 952, the 2nd place to Ismayilli Elnara, a student of group 951, the 3rd place to a student of group 934, Majnunlu Mukafat, and a student of group 953, Mammadova Gumru were awarded.