Şahdağ Milli Parkına ekskursiya
Kimya və biologiya fakültəsinin bir qrup tələbəsi Biologiya və onun tədrisi metodikası kafedrasının müəllimləri Aysel Ağayeva və Aidə Qəhrəmanovanın bələdçiliyi ilə 8 dekabr Şahdağ Milli Parkının yaranması günündə orada qorunan bitki və heyvan növlərini, xüsusilə reintraduksiya olunaraq Azərbaycanın Qırmızı Kitabına düşmüş zubrları və nəcib maralları yaxından izləmək üçün Milli Parkın Buynuz kəndində yerləşən İsmayıllı bölməsinə ekskursiya edib.
Xatırladaq ki, 2012-ci ilin sonlarından etibarən zubrların ölkəmizin vəhşi təbiətinə reintroduksiya edilməsi istiqamətində IDEA İctimai Birliyi, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, Ümumdünya Vəhşi Təbiətin Mühafizəsi Fondunun (WWF) Azərbaycan ofisi tərəfindən intensiv iş aparılır.
IDEA İctimai Birliyi ilə Şahdağ Milli Parkı arasında imzalanan əməkdaşlıq sazişinə əsasən, nəsli kəsilmiş zubrların bərpası və onların ölkə təbiətinə reintroduksiya olunması, digər növ vəhşi heyvanların həm də elmi məqsədlərlə artırılması məqsədilə Şahdağ Milli Parkının İsmayıllı bölməsində 305 hektar sahə ayrılıb, ərazidə zubrların çoxaldılıb təbiətə buraxılması üçün kompleks inşa edilib. 2019-cu ilin may ayından etibarən ölkəmizə Almaniya, Belçika, Hollandiyadan, 2023-cü ilin noyabrında isə Almaniyadan Şirvan Milli Parkına zubrlar gətirilib.
Nəcib marallar ilk dəfə 2022-ci il noyabrında Milli Parka reintraduksiya olunub.
Layihənin 2028-ci ilə qədər davam etdirilməsi və zubrların sayının 100 başa çatdırılması nəzərdə tutulur.

Yerləşdirilmə tarixi : 11 December 2023 10:43
A group of students of the faculty of Chemistry and biology, under the guidance of Aysel Aghayeva and Aida Kahramanova, lecturers of the department of Biology and its teaching methodology, visited the Shahdag National Park on December 8, the day of its foundation, to closely monitor the species of plants and animals protected there, especially the bison and red deer, which have been reintroduced and included in the Red Book of Azerbaijan. He visited the Ismayilli section of the park located in Buynuz village.
It should be recalled that since the end of 2012 intensive work has been carried out by the IDEA Public Union, the Ministry of Ecology and Natural Resources, and the Azerbaijani office of the World Wildlife Fund (WWF) in order to reintroduce bison into the wild nature of our country.
According to the cooperation agreement signed between IDEA Public Union and Shahdag National Park, 305 hectares of land has been allocated in Ismayilli part of Shahdag National Park in order to restore extinct bisons and reintroduce them to the nature of the country, as well as increase other types of wild animals for scientific purposes. complex was built. Since May 2019, bison have been brought to our country from Germany, Belgium, and the Netherlands, and from Germany to Shirvan National Park in November 2023.