SDU-da 31 dekabr-Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü və Yeni il bayramı münasibətilə tədbir keçirildi
Dekabrın 27-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü və Yeni il bayramı münasibətilə tədbir keçirildi.
Universitetin rektoru Rüfət Əzizov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, Dünya Azərbaycanlıların Həmrəyliyi Günü və Yeni il münasibətilə kollektivi təbrik etdi, bu əlamətdar günün əhəmiyyətindən, dünya Azərbaycanlılarının birlik və həmrəyliyindən, o cümlədən ölkəmizin son illər ərzində əldə etdiyi uğurlardan söz açdı. Bildirdi ki, hər birimiz üçün əziz və doğma bayram olan Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Gününün əsası dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayan soydaşlarımızın birliyinin yaradılması məqsədilə Ümummilli Liderimiz Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuşdur. Artıq 34 ilə yaxındır ki, dünya azərbaycanlıları bu günü ümummilli birliyin, həmrəyliyin rəmzi kimi yüksək səviyyədə qeyd edirlər. Torpaqlarımızın işğaldan azad olunması milli həmrəyliyimizin təntənəsi, xalqımızın öz rəhbəri ətrafında sıx birləşməsinin təcəssümü oldu.
Rektor onu da diqqətə çatdırdı ki, bir neçə gündən sonra vidalaşacağımız 2023-cü il ölkəmizin ictimai-siyasi və sosial-iqtisadi həyatında çox mühüm hadisələrlə yaddaşlara həkk olunub. O, respublikamızın bu il də, Prezidentimiz cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həm beynəlxalq aləmdə, həm də ölkə səviyyəsində bir çox uğurlara imza atdığını xüsusi vurğuladı. Həmçinin rektor 2023-cü ildə Sumqayıt Dövlət Universitetində görülən işlər və əldə olunan uğurlarla bağlı məlumat verdi. Bildirdi ki, 2024-cü ildə başlıca hədəf keyfiyyətli tədrislə yanaşı, əmək bazarının tələblərinə uyğun kadr hazırlığı və tələbələrin məşğulluğunun təmin olunması ilə bağlı olacaq. Belə ki, iki ixtisas üzrə ingilis dilində tədrisə başlanılacaq, tələbə və müəllim mobilliyinə üstünlük veriləcək, universitetlə sənaye müəssisələri  arasında əlaqələr daha da genişlənəcək.
Rektor Rüfət Əzizov çıxışının sonunda bütün Azərbaycan xalqını və tədbir iştirakçılarını bayramlar münasibətilə təbrik etdi, onlara yeni uğurlar və fəaliyyətlərində yeni nailiyyətlər arzuladı.
Sonra Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi, Zəfər Günü, Müstəqilliyin Bərpası Günü, “İlin tələbəsi” münasibətilə keçirilmiş müxtəlif yarış, müsabiqələrdə yer tutmuş qaliblərə Fəxri fərman və dəyərli hədiyyələr təqdim edildi.
Tədbir bədii hissə ilə davam etdi. Universitetin “Səma” rəqs qrupunun rəngarəng rəqsləri və tələbələrin ifaları tədbir iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılandı.

Home | News | AN EVENT WAS HELD AT SSU ON THE OCCASION OF DECEMBER 31 - DAY OF SOLIDARITY OF WORLD AZERBAIJANIS AND THE NEW YEAR HOLIDAY
Yerləşdirilmə tarixi : 27 December 2023 15:26
AN EVENT WAS HELD AT SSU ON THE OCCASION OF DECEMBER 31 - DAY OF SOLIDARITY OF WORLD AZERBAIJANIS AND THE NEW YEAR HOLIDAY
On December 27, an event was held at Sumgait State University on the occasion of the Day of Solidarity of World Azerbaijanis and the New Year holiday.
Rector of the university Rufat Azizov greeted the participants of the event, congratulated the team on the occasion of World Azerbaijani Solidarity Day and New Year, spoke about the importance of this significant day, the unity and solidarity of Azerbaijanis around the world, as well as the successes achieved by our country in recent years. He said that the foundation of the Solidarity Day of World Azerbaijanis, which is a dear and native holiday for each of us, was laid by our National Leader Heydar Aliyev in order to create the unity of our compatriots living in different countries of the world. For almost 34 years, the Azerbaijanis of the world have been celebrating this day at a high level as a symbol of national unity and solidarity. The liberation of our lands from occupation was the celebration of our national solidarity, the embodiment of the close unity of our people around their leader.
The Rector also drew attention to the fact that the year 2023, which we will say goodbye to in a few days, is marked by very important events in the social-political and socio-economic life of our country. He specially emphasized that this year, under the leadership of our President Mr. Ilham Aliyev, our republic has achieved many successes both in the international world and at the national level. Also, the rector gave information about the work done at Sumgayit State University in 2023 and the successes achieved. He said that in 2024, the main goal will be related to quality education, personnel training in accordance with the requirements of the labor market, and ensuring the employment of students. Thus, teaching in English will be started for two majors, student and teacher mobility will be prioritized, and relations between the university and industrial enterprises will be further expanded.
At the end of his speech, Rector Rufat Azizov congratulated all the people of Azerbaijan and the event participants on the occasion of the holidays, and wished them new successes and new achievements in their activities.
Then the winners of various contests and competitions held on the occasion of National Leader Heydar Aliyev's 100th anniversary, Victory Day, Independence Restoration Day, and ‘Student of the Year’ were presented with certificates of honor and valuable gifts.