SDU-da MİQ-ə hazırlıq məqsədilə təlimlər davam edir
Fevralın 20-dən etibarən Sumqayıt Dövlət Universitetinin Filologiya fakültəsində Ümumi təhsil və məktəbəqədər təlim və tərbiyə müəssisələrinə müəllimlərin işə qəbul prosesində IV kurs tələbələrinə metodik dəstək göstərmək məqsədilə əlavə təlimlər təşkil edilmişdir.
Bu təlimlərdə məzun olacaq tələbələr ixtisas və Metodika (Kurikulum) fənnlərindən hazırlıq dərsləri alırlar.
Təlimlərin keçirilməsində məqsəd təhsilalanların sürətlə dəyişən tələbatlarına cavab vermək, yeni texnologiyalardan istifadə etmək, dərsləri yüksək səviyyədə təşkil etmək, fərqli metodikalarla tələbələrin maraq, meyil, potensial imkanlarını aşkarlamaqdır.
İxtisas fənnlərini Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının dosenti Arzu Hüseynova, Riyaziyyat və onun tədrisi metodikası kafedrasının müəllimi Aynur Əhmədova, Metodika (Kurikulum) fənnini Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi Aynurə Bağırova və təlimçi Xəyalə Quliyeva tədris edirlər.
Qeyd edək ki, təlimlər SDU-nun III  tədris binasında keçirilir. IV kurs tələbələrindən Azərbaycan dili və ədəbiyyat müəllimi ixtisası üzrə 49, İbtidai sinif müəllimi ixtisası üzrə 32, Məktəbəqədər təhsil ixtisası üzrə 23 tələbə təlimlərə cəlb olunmuşdur.

IN SSU, TRAININGS ARE ONGOING FOR THE PURPOSE OF PREPARING FOR THE RT
From February 20, additional trainings were organized in the Faculty of Philology of Sumgayit State University in order to provide methodical support to fourth-year students in the recruitment process of teachers to general education and pre-school training and educational institutions.
In these trainings, students who will graduate receive preparatory lessons in specialization and Methodology (Curriculum) subjects.
The purpose of the trainings is to respond to the rapidly changing needs of students, to use new technologies, to organize classes at a high level, and to reveal the interests, inclinations, and potential of students with different methods.
The specialized subjects are taught by Arzu Huseynova, associate professor of the Department of Literature of Azerbaijan and Foreign Countries, Aynur Ahmadova, teacher of the Department of Mathematics and its Teaching Methodology, Methodology (Curriculum) subject is taught by Aynura Bagirova, senior teacher of
the Department of Azerbaijani Language and its Teaching Methodology, and instructor Khayala Guliyeva.
It should be noted that the trainings are held in the III educational building of SSU. 49 students of the 4th year of Azerbaijan language and literature, 32 students of primary school teacher, and 23 students of pre-school education were involved in the training.