Əsas səhifə | Xəbərlər | “Azərkosmos” SDU-da infosessiya keçirdi
Martın 14-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Karyera və Məzunlarla İş Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə “Kosmik Nəsil Məşvərət Şurası və fəaliyyət sahələri” adlı infosessiya keçirildi.
“Azərkosmos”un texniki tədqiqat üzrə böyük mühəndisi Nadir Atayev çıxış edərək təmsil etdiyi agentliyin fəaliyyət istiqamətləri, “Azərkosmos”un əhatə etdiyi sahələr, o cümlədən peyk idarəetmə sistemi barədə məlumat verdi. Bildirdi ki, tədbirin əsas məqsədi gənclərə kosmos sahəsində düzgün təhsil, peşə seçimində yol göstərmək və onları kosmos sahəsinin imkanları barədə maarifləndirməkdir.
Nadir Atayev “Kosmik Nəsil Məşvərət Şurası və fəaliyyət sahələri” adlı təqdimatla çıxış edərək SGAC-in mentor və təqaüd proqramları, regional və yerli tədbirlər, veb səhifəsi barədə ətraflı məlumat verdi. “Azercosmos” və Kosmik Nəsil Məşvərət Şurası (SGAC) arasında əməkdaşlığından, gənc mütəxəssislər və tələbələr üçün kosmik fəaliyyətin təbliğində, təhsil və karyera inkişafı ilə kosmik sektorun işçi qüvvəsini gücləndirmək istiqamətində həyata keçirilən layihələrdən danışdı. Bidirdi ki, təmsil etdiyi təşkilat gənclərdən ibarət dünyanın ən böyük şəbəkəsidir. Qurum tələbələr üçün müxtəlif təqaüd təmin edir. Əsasən kosmik mövzuda, Ay səthinin araşdırılması, kosmik dayanıqlılıq, iqlim dəyişikliyi kimi müxtəlif mövzularda araşdırmalara dəstək verir. Ölkəmizdə artıq peyklərimizin idarə olunmasında peyk mühəndisi, iqtisadçı, peyk əməliyyatları üzrə operator, peyk təsvirləri üzrə mütəxəssis kimi çalışan peşəkar mütəxəssislərin olduğunu qeyd edərək, SDU tələbələrinin də bu sırada olmasını arzu etdi.
Nadir Atayev çıxışında həmçinin ölkədə kosmik fəaliyyət sahəsində “Azərkosmos”un rolu, maarifləndirici layihələr, tələbələr üçün karyera imkanlarından da danışaraq tələbələri qurumun təşkil etdiyi layihələrlə bağlı məlumatlandırdı, onları bu layihələrdə fəal iştirak etməyə səslədi.

Home | News | "AZERKOSMOS" HELD AN INFO SESSION AT SSU
On March 14, Sumgait State University hosted an info session called "Cosmic Generation Advisory Council and areas of activity" organized by the Career and graduate employment center.
Nadir Atayev, senior engineer for technical research of "Azerkosmos" made a speech and gave information about the activities of the agency he represents, the areas covered by "Azerkosmos", including the satellite management system. He said that the main goal of the event is to guide young people in the right education in the field of space, in choosing a profession, and to educate them about the possibilities of the space field.
Nadir Atayev made a presentation entitled "Cosmic Generation Advisory Council and areas of activity" and gave detailed information about SGAC's mentor and scholarship programs, regional and local events, and its website. He spoke about the cooperation between Azercosmos and the Space Generation Advisory Council (SGAC), the promotion of space activities for young professionals and students, and the projects implemented in the direction of strengthening the workforce of the space sector with education and career development. The institution provides various scholarships for students. It mainly supports research on various topics such as space exploration, lunar surface exploration, space stability, and climate change.
In his speech, Nadir Atayev also talked about the role of "Azerkosmos" in the field of space activities in the country, educational projects, career opportunities for students, informed students about the projects organized by the institution, and called them to actively participate in these projects.