Əsas səhifə | Xəbərlər | Kurikulum təliminə yekun vuruldu
Dekabrın 5-də Kurikulum təliminə yekun vuruldu. Təlim iştirakçıları öz təssüratlarını bizimlə bölüşdülər.
Avropa və Amerika ölkələrinin  yeni  və ən yeni tarixi kafedrasının müdiri, professor Şirxan Səlimov bildirdi ki, Kurikulum- təlim prosesi  ilə bağlı bütün fəaliyyətlərin səmərəli təşkilinə, məqsədyönlü və ardıcıl həyata keçirilməsinə imkan yaradan təhsil sənədidir. Mənə elə gəlir ki, kurikulumun  öyrənilməsinə qəbul olunmuş dövlət sənədlərinin aydınlaşdırılması ilə başlamaq lazımdır. Bu sənədlər ”Təhsil haqqında”Azərbaycan Respublikasının qanunu”(19 iyun 2009-cu il)”Azərbaycan Respublikasının ümumtəhsil sistemində Qiymətləndirmə Konsepsiyası”(13 yanvar 2009-cu il) və “Ümumtəhsil pilləsinin dövlət standartları və proqramları kurikulum”larıdır (3 iyun 2010). Kursun ilk dərs günündən bu sənədlər bizim üçün əsas informasiya qaynağı oldu. Professor Şirxan Səlimov fikirlərini davam etdirən Azərbaycan dili və ədəbiyyatın tədirsin metodikası kafedrasının müdiri, dosent Yusuf Aslanov qeyd etdi ki, univesitetimizdə təşkil olunan kurikulum kursu ilk gündın dinləyicilərin diqqətini cəlb etdi. Müasir kurikulumla ənənəvi təhsil proqramı arasındakı fərq bizim üçün aydın oldu. Çünki kurikulum bizdən sabahın qurucusunun, hər tərəfli inkişaf etmiş şəxsiyyətin formalamasını tələb edir. Yəni, kurikulum təlim prosesi ilə bağlı bütün zəruri kompetensiyaları, məzmun və qiymətləndirmə standartlarını, tədris plan və proqramlarını, dərsin konkret inkişaf etdirici məqsədlərini özündə əks etdirməklə yanaşı, öyrədən və öyrənən, həmçinin təhsil pilləsi qarşısında duran vəzifələri və onların həlli yollarını əks etdirir. Odur ki, biz müəllimlər qarşısında çox məsuliyyətli vəzifələr durur, kurikulumun əsas mövzusunu və məqsədini sabahın müəllimləri olan tələbələrimizə çatdırmalıyıq.
Kursun müdavimləri dosentlər Mətləb Ağayarov, Mehman Sadıqov, Fəxrəddin Əliyev, asistent Oktay Əliraslanov kurs haqqında fikirlərini bölüşərək bildirdilər ki, univesitetdə görülən müsbət işlər sırasında pedaqoji kadr hazırlayan kafedraların pedaqogika müəllimləri üçün təşkil edilmiş bu kurs da yerində  və vaxtında hesab olunandır. Yeni təlim sisteminin öyrənilməsi təhsilin bu gün üçün ən vacib tələbidir desək yanılmarıq. Kurs yaxşı təşkil olunmuşdu. Belə ki, tədris vaxtı və auditoriya düzgün seçilmiş, lazımi texniki avadanlıqla təmin olunmuşdu. Tədris müddətində  biz kursun müdavimləri kurikulumun əsas məzmununu, prinsiplərini, strukturunu yetərincə öyrəndik. Bu kursun təşkili ona görə yerinə düşdü ki, biz artıq öz dərslərimizi kurikulumun tələbləri əsasında quracağıq. Yuxarı kurs tələbələri isə pedaqoli təcrübə vaxtı bundan yetərincə bəhrələnəcəklər.
Kursum müəllimi-təlimçi Şeyda Quliyevanın xüsusu hazırlığı, çox böyük həvəslə, maraqla və əsil müəllim qayğısı ilə dərsləri tədris etməsi yaddaqalan xatirələrdən oldu. Odur ki, universitetin rəhbərliyinə, kursu təşkil edənlərə öz dərin təşəkkürümüzü bildiririk.

Curriculum training was summed up
The curriculum training was summed up on the 5 of December. The participants of the training shared their thoughts with us.
The head of the department “New and the newest history of  European  and American countries” prof. Shirkhan Salimov said: “ Curriculum is the education document that gives opportunity to organize  all activities connected with the teaching process. Before starting to learn curriculum one must clarify the adopted state documents. These documents are ”The law of Azerbaijan Republic about education “(19 June 2009), Conception of attestation of Azerbaijan Republic in the general education system”(13 January 2009)  and “State standards and programs of  general education level” (3 June 2010 ). From the very beginning of the training these documents were the main information source for us.”
The head of the department “ Teaching methods of Azerbaijan language  and literature” PhD. Yusif Aslanov said: The  curriculum training organized at our university attracted the participants’ attention from the very first day. The difference between curriculum and traditional education program was clarified for us. Curriculum demands us to form tomorrow’s well improved personality. It means that curriculum reflects not only the whole necessary competences, contents and attestation standards, teaching plans and programs but also the problems and the ways of their solution . So we, teachers have the responsibility to teach our future teachers the aim and the duty of curriculum.”
The students fulfilled the course PhD Matlab Aghayarov, Mehman Sadiqov, Fakhraddin Aliyev, assistant Oktay Aliraslanov shared their thoughts :” Today’s  great demand is  learning the system of new training.The course was well organized. The training time and the auditorium were well chosen and supplied with all the necessary technical and visual  aids. During the training we studied the main contents, principles and structure of the curriculum.
The lecturer of the course Sevda Quliyeva did her best to make the lesson more interesting and unforgettable for us. So  we  inform  our deep gratitude to the authorities of the university and the persons who  organized this course.