SDU-da SABAH qruplarının bakalavriat səviyyəsinə tələbə qəbulu ilə bağlı infosessiya keçirilib
Sumqayıt Dövlət Universitetində 29 may 2024-cü il tarixində  2024-2025-ci tədris ili üzrə SABAH qruplarının bakalavriat səviyyəsinə tələbə qəbulu ilə bağlı infosessiya keçirilib.
Rektor Rüfət Əzizov qonaqları və iştirakçıları salamladıqdan sonra, təhsildə göstəriciləri ilə fərqlənən tələbələrə yüksək keyfiyyətli təhsil almaq üçün əlverişli şəraitin yaradılmasından və  bu istiqamətdə SABAH qruplarının əhəmiyyətindən  söz açıb. O, bildirdi ki, 2024/2025-ci tədris ilindən başlayaraq Sumqayıt Dövlət Universitetində Kimya mühəndisliyi, Logistika və nəqliyyat texnologiyaları mühəndisliyi, Riyaziyyat və informatika müəllimliyi ixtisasları üzrə SABAH bakalavr qruplarına qəbul aparılacaq. Rektor SABAH qruplarının tələbələr üçün üstünlüklərdən danışaraq qeyd edib ki, onlar xarici mübadilə proqramlarında iştirak və müasir müəssisə və şirkətlərdə ixtisas təcrübəsi imkanları əldə edəcək, yeni məzmunlu proqramlar vasitəsilə tədrisin təşkilindən bəhrələnə biləcək, ixtisas üzrə kompetensiyalara tam yiyələnəcək, o cümlədən tədrisdənkənar fəaliyyətlərə cəlb olunacaqlar. Rüfət Əzizov çıxışının sonunda peşəkar mütəxəssis kimi formalaşmaq istəyən hər bir tələbəyə onlar üçün yaradılan bu imkandan faydalanmağı tövsiyə edib.
Bundan sonra, SABAH qruplarının İcra Komitəsinin rəhbəri Elza Səmədova SABAH qruplarının fəaliyyəti, tələbə qəbulu qaydaları, seçim mərhələləri, tələbə və məzunların nailiyyətləri haqqında məlumat verib, eləcə də müasir ixtisaslı kadr hazırlığında SABAH qrupları məzunlarının əmək bazarındakı rolundan danışıb. O, bildirdi ki, SABAH qrupları  üzrə artıq region universitetlərində (Sumqayıt Dövlət Universiteti, Naxçıvan Dövlət Universiteti və Qarabağ Universiteti) tələbə qəbulu aparılacaq və qeydiyyat iyunun 8-dək davam edəcək.

Home | News | An information session was held at SSU on the admission of students to the undergraduate level of SABAH groups
Yerləşdirilmə tarixi : 29 May 2024 17:32
An information session was held at SSU on the admission of students to the undergraduate level of SABAH groups
On May 29, 2024, Sumgait State University held an info session on the admission of SABAH groups to the undergraduate level for the 2024-2025 academic year. Rector Rufat Azizov, after welcoming the guests and participants, spoke about the creation of favorable conditions for students who excel in education to receive high-quality education and the importance of SABAH groups in this regard. He said that starting from the 2024/2025 academic year, Sumgait State University will accept admission to SABAH undergraduate groups in Chemical Engineering, Logistics and Transport Technology Engineering, Mathematics and Informatics Teaching. Speaking about the advantages of SABAH groups for students, the Rector noted that they will get opportunities for participation in foreign exchange programs and professional experience in modern enterprises and companies, they will be able to benefit from the organization of education through programs with new content, they will fully acquire competencies in their specialty, and they will be involved in extracurricular activities. At the end of his speech, Rufat Azizov advised every student who wants to become a professional specialist to take advantage of this opportunity created for them. After that, Elsa Samadova, head of the Executive Committee of SABAH groups, informed about the activities of SABAH groups, student admission rules, selection stages, achievements of students and graduates, as well as spoke about the role of SABAH group graduates in the labor market in modern qualified personnel training. She said that the admission of students will be held in regional universities (Sumgait State University, Nakhchivan State University and Karabakh University) for SABAH groups and the registration will continue until June 8. In the end, the questions asked by the students were answered by Elsa Samadova.