Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun təmsilçisi REFRESH layihəsi çərçivəsində İspaniyaya səfər edib
3-7 iyun tarixlərində Sumqayıt Dövlət Universitetinin tərəfdaş olduğu və Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (unec.edu.az) koordinatorluğu ilə həyata keçirilən Avropa Komissiyasının Erasmus+ proqramının “Azərbaycan universitetlərində yaşıl və dayanıqlı iqtisadiyyatın təkmilləşdirilməsi: bərpa olunan enerji və iqlim dəyişikliklərinin azaldılması – REFRESH” adlı layihə çərçivəsində İspaniya Krallığının Barselona Universitetinə (BU) səfər baş tutub.
Səfərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC), Sumqayıt Dövlət Universiteti (SDU), Azərbaycan Texnologiya Universiteti (ATU), Gəncə Dövlət Universiteti (GDU), Mingəçevir Dövlət Universiteti (MDU) və Lənkəran Dövlət Universitetinin (LDU) nümayəndələri iştirak edib. Onlar təmsil etdikləri ali təhsil müəssisəsinin müvafiq fəaliyyəti və hədəfləri haqqında danışaraq, “REFRESH” layihəsi çərçivəsində görüləcək işlər barədə ətraflı məlumat veriblər.
Sumqayıt Dövlət Universitetindən Karyera və Məzunlarla İş Mərkəzinin direktoru Nəsibə Əmirbəyovanın iştirak etdiyi təcrübə səfəri zamanı BU-nun tarixi tədris binası, universitetin zəngin irsi ilə tanışlıq, eləcə də innovasiya, dayanıqlılıq, səhiyyə və mədəniyyət sahələrində fəaliyyət göstərən bir neçə rezident təşkilata ev sahibliyi edən Sant Pau Recinte Modernistaya ekskursiya təşkil olunub.
Ekskursiyadan sonra Barselona Universitinin Dayanıqlılıq və İqlim Fəaliyyəti üzrə prorektoru REFRESH layihəsinin konsorsiumunda yer alan 6 yerli ali təhsil müəssisəsinin nümayəndələri ilə COP29-un Azərbaycanda keçirilməsinin əhəmiyyəti haqqında müzakirə aparıb, universitetin keyfiyyət siyasətini təqdim edərək dayanıqlılığın önəmini vurğulayıb.
Səfər çərçivəsində iştirakçılar BU-nun Bərpa Olunan və Dayanıqlı Enerji üzrə magistratura proqramının məqsədləri, tədris planı, sillabusu, eləcə də kompetensiyalar, qəbul kriteriyaları və dərs planı, sessiyaların və praktiki məşğələlərin təşkili, tədris metodologiyaları, qiymətləndirmə sistemləri və tələbə dəstəyi xidmətləri kimi mövzularla yaxından tanış olublar. Bununla yanaşı, Dövri İqtisadiyyat və Dayanıqlılıq üzrə İxtisaslaşma proqramı haqqında da məlumat verilib.
Təcrübə səfərinin son günündə BU nümayəndələri tərəfindən "İnnovasiya Ekosistemlərinin Qurulmasında Universitet-Sənaye Əlaqələrinin Rolu" mövzusunda seminar keçirilib.

On June 3-7, the European Commission's Erasmus+ program "Improving green and sustainable economy in Azerbaijani universities: renewable energy and reducing climate change - REFRESH" implemented by Sumgait State University as a partner and coordinated by Azerbaijan State University of Economics (unec.edu.az) within the framework of the project, a visit to the University of Barcelona (BU) of the Kingdom of Spain took place.
Representatives of Azerbaijan State University of Economics (UNEC), Sumgait State University (SSU), Azerbaijan Technology University (ATU), Ganja State University (GSU), Mingachevir State University (MSU) and Lankaran State University (LSU) took part in the visit. They talked about the relevant activities and goals of the higher education institution they represent and gave detailed information about the work to be done within the framework of the "REFRESH" project.
An excursion to Recinte Modernista was organized during the internship visit with the participation of Nasiba Amirbeyova, Director of the Career and Alumni Center from Sumgait State University, the historical building of BU, familiarization with the rich heritage of the university, as well as Sant Pau, which hosts several resident organizations operating in the fields of innovation, sustainability, health and culture.
After the tour, the vice-chancellor for Sustainability and Climate Action of the University of Barcelona held a discussion with representatives of 6 local higher education institutions participating in the REFRESH project consortium about the importance of holding COP29 in Azerbaijan, presented the university's quality policy and emphasized the importance of sustainability.
During the visit, the participants got familiar with the objectives, curriculum, syllabus of BU's master's program in Renewable and Sustainable Energy, as well as topics such as competencies, admission criteria and lesson plan, organization of sessions and practical exercises, teaching methodologies, evaluation systems and student support services. In addition, information was given about the Specialization program on Periodic Economy and Sustainability.
On the last day of the practice trip, a seminar on "The Role of University-Industry Relations in Building Innovation Ecosystems" was held by BU representatives.