Sumqayıt Dövlət Universitetində Ritorika Universal Klubunun və Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin  birgə təşəbbüsü ilə ""20 YANVAR"" faciəsinin 26-cı ildönümünə həsr  olunmuş dəyirmi masa keçirildi. Mərasimi  giriş sözü ilə Tələbə Həmkarlar İttifaqinin sədri Nemət İbayev açaraq qeyd etdi ki, 1990-cı ilin 20 yanvar tarixində millətimiz məhz belə bir qəhrəmanlıq səlnaməsini yazdı. İllər, əsrlər ötsə də 20 Yanvar günü heç vaxt unudulmayacaq və şəhidlərimizin xatirəsi yaddaşlarda yaşayacaqdır.
Universitetin Karyera Mərkəzinin müdiri Zahid Bunyadov tələbələrə 20 Yanvar hadisələrindən bəhs etdi.  Bildirdi ki,  20 Yanvar hadisəsi tariximizdə qanla yazılmış səhifədir, ancaq o, təkcə faciə deyil, bu tarix Azərbaycanın istiqlal yolunun ilk zirvəsi, milli məfkurəmizin azadlıq istəyinin oyanış günü, ləyaqətini qorumaq üçün hər cür qurban verməyə hazır olan xalqın tarixində şanlı bir səhifədir. Bu, uzun illər əsarətdə yaşayan xalqın azadlıq səsini ucaltdığı, öz suverenliyi uğrunda cəsarət nümayiş etdirdiyi şərəfli bir tarixdir. Ritorika Universal Klubun idarə heyətinin üzvləri  çıxışlarında vurğuladılar ki, belə bir faciənin bir daha Azərbaycan tarixində olmaması üçün biz gənclər Prezident cənab İlham Əliyevin ətrafında sıx birləşərək, qanımız bahasına qazandığımız azadlığımızı və suverenliyimizi qoruyub saxlayacayıq.

Home | News | January 20 turned out to be our glorious history
There took place round table talk dedicated to 26 years’ anniversary of January 20 tragedy with co- attempt of Rhetoric Universal Club and Student Trade Union Community. The event was introduced by the head of Student Trade Union Community, Nemat Ibayev. He men tioned that January 20 will never be forgotten by our nation, our martyrs’ memorial will always live in ourmemory. It was a great bravery chronicle for all of us.
The head of Career Center of our University, Zahid Bunyadov made a disput for our stu dents stating real facts about this tragedy. He told that it was a bloody page of our history. But it should be estimated  not only as tragedy but also as sovereignty of our nation, first height of our national ideology and revival day. It is as well as a glorious history of our nation. Who al ways lived under oppression, sacrificed while standing on her dignity, displayed bravery for sovereignty. The trustee of Rhetoric  Universal club told in their speech that for maintaining our independence we should always be closely connected trying to support our President Ilham Aliyev. Only this way we can preserve  our democracy, independence and sovereignty.