Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun dosenti nüfuzlu Beynəlxalq tədbirdə məruzə ilə çıxış edib
Sumqayıt Dövlət Universitetinin Təbiət elmləri fakültəsinin dekanı dosent Rəşad Səlimov 21-27 iyul tarixlərində İspaniyanın Madrid şəhərində keçirilən XX Beynəlxalq Botanika Konqresində iştirak edib. Beynəlxalq Botanika Konqresi (IBC) Beynəlxalq Botanika və Mikoloji Cəmiyyətlər Assosiasiyası (IABMS) tərəfindən hər altı ildən bir keçirilən və botanika tədqiqatlarının müxtəlif sahələrində iştirak edən alimlərin ən mühüm beynəlxalq toplantısıdır. 1900-cü ildən başlayaraq təşkil olunan Beynəlxalq Botanika Konqreslərində bitki biologiyasının müxtəlif sahələri üzrə əldə edilmiş ən mühüm nəticələr müzakirə olunur, nəticələr ümumiləşdirilir və tədqiqatın perspektiv istiqamətləri müəyyən edilir. Həmçinin Konqresin ən mühüm funksiyalarından biri də yosunlar, göbələklər və bitkilər üçün Beynəlxalq Nomenklatura Məcəlləsinə əlavə və dəyişikliklərin edilməsidir.
Bu bir həftə ərzində dünyanın hər yerindən beynəlxalq botanika ictimaiyyətinin 3000-ə yaxın üzvü biomüxtəliflik və mühafizədən tutmuş sistematika, qlobal dəyişikliklər, genetika, ekologiya, biocoğrafiya, təkamül və filogeniyaya qədər altı əsas mövzunu əhatə edən botanika və mikologiyaya dair məruzələrlə çıxış ediblər.
Konqresdə Rəşad Səlimov “Scutellaria cinsinin filogeniya və biocoğrafiyasının tədqiqi” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib, həmçinin özünün apardığı “Scutellaria” cinsinin molekulyar filogenetikası, cinsdaxili təsnifatı və biocoğrafiyasına dair əldə olunan nailiyyətlər barədə ətraflı məlumat verib, sualları cavablandırıb. Həmçinin Rəşad Səlimovun həmmüəllifi olduğu və Azərbaycan florasının öyrənilməsinə dair 4 müxtəlif e-poster təqdimatı da olmuşdur.
Belə mötəbər tədbirlər gələcək əməkdaşlıqlar, birgə tədqiqatlarla yanaşı bitki biologiyası və mikologiyanın aktual məsələ və problemləri barədə fikir və təcrübələrin paylaşılması üçün geniş elmi platforma yaradır.

Yerləşdirilmə tarixi : 09 August 2024 19:19
Associate Professor Rashad Salimov, Dean of the Faculty of Natural Sciences of Sumgayit State University, participated in the XX International Botanical Congress held in Madrid, Spain, on July 21-27. The International Botanical Congress (IBC) is the most important international gathering of scientists involved in various fields of botanical research, held every six years by the International Association of Botanical and Mycological Societies (IABMS). The most important results obtained in various fields of plant biology are discussed, the results are summarized, and prospective directions of research are determined at the International Botanical Congresses organized since 1900. Also, one of the most important functions of the Congress is making additions and amendments to the International Code of Nomenclature for algae, fungi and plants.
During this one week, nearly 3,000 members of the international botanical community from around the world gave talks on botany and mycology covering six main topics, from biodiversity and conservation to systematics, global change, genetics, ecology, biogeography, evolution and phylogeny.
At the Congress, Rashad Salimov delivered a report on "Study of the phylogeny and biogeography of the genus Scutellaria", and also gave detailed information about the achievements of the molecular phylogenetics, intrageneric classification and biogeography of the genus "Scutellaria" conducted by him, and answered questions. There were also 4 different e-poster presentations on the study of the flora of Azerbaijan, co-authored by Rashad Salimov.
Such prestigious events create a broad scientific platform for future collaborations, joint research, as well as sharing of ideas and experiences on current issues and problems of plant biology and mycology.