Əsas səhifə | Xəbərlər | Oksford Universiteti ilə Sumqayıt Dövlət Universiteti “İqlim Dəyişikliyi” tədbirləri çərçivəsində əməkdaşlığa başlayıb
Yerləşdirilmə tarixi : 16 Avqust 2024 15:44
Oksford Universiteti ilə Sumqayıt Dövlət Universiteti “İqlim Dəyişikliyi” tədbirləri çərçivəsində əməkdaşlığa başlayıb
Oksford Universiteti (Saïd Business School) tərəfindən təşkil olunan “İqlim Dəyişikliyi Müsabiqəsi" adlı qlobal müsabiqə cari ildə Sumqayıt Dövlət Universitetinin dəstəyi ilə həyata keçirilir. Bu barədə anlaşma memorandumu imzalanmışdır.
Müsabiqənin əsas məqsədi 15-18 yaş arası gənclər və ümumi təhsil müəllimlərini havanın çirklənməsi, ekstremal hava şəraiti, su qıtlığı, ərzaq təhlükəsizliyi və biomüxtəlifliyin itirilməsi kimi əsas iqlim problemlərinin aradan qaldırılması istiqamətində praktiki həllərin hazırlanmasına cəlb etmək və iştirakçılar arasında yaradıcılıq və tənqidi düşüncəni inkişaf etdirməkdir. Müsabiqədə 50 yaxın ölkədən 600-dən artıq müraciət gözlənilir.
Müsabiqə iqlimi təhdid edən beş əsas problemə əsaslanır:
•⁠ ⁠havanın çirklənməsi
•⁠ ⁠ekstremal hava
•⁠ ⁠su qıtlığı
•⁠ ⁠ərzaq təhlükəsizliyi
•⁠ ⁠biomüxtəliflik
Qeyd edək ki, müsabiqə çərçivəsində final mərhələsinin COP29 müddətində Bakıda təşkil olunması və qaliblərin mötəbər tədbirdə mükafatlandırılması planlaşdırılır. Qaliblər, həmçinin 2025-ci ildə Oksford Universitetində (Saïd Business School) dünyanın aparıcı alimlərinin rəhbərlik etdiyi iqlim dəyişikliyi proqramında iştirak etmək hüququ qazanacaqlar.
Müsabiqədə şagirdlərdən ibarət komandanın bir üzvü və ya müəllim kimi iştirak etmək mümkündür. Şərtlər və qaydalar ilə tanış olmaq üçün aşağıdakı keçidə daxil ola bilərsiniz:

Home | News | Oxford University and Sumgayit State University have started cooperation within the framework of "Climate Change" measures
Yerləşdirilmə tarixi : 16 August 2024 15:44
Oxford University and Sumgayit State University have started cooperation within the framework of "Climate Change" measures
The global competition "Climate Change Challenge" organized by Oxford University (Saïd Business School) is being implemented this year with the support of Sumgayit State University. An Endorsement Agreement has been signed on this cooperation.
The main goal of the competition is to involve young people aged 15-18 and general education teachers in the development of practical solutions for the elimination of major climate problems such as air pollution, extreme weather conditions, water scarcity, food security and loss of biodiversity, and to develop creativity and critical thinking among participants. More than 600 applications from nearly 50 countries are expected to participate in the competition.
The competition is based on five main challenges that threaten the climate:
•⁠ ⁠air pollution
•⁠ ⁠extreme weather
•⁠ ⁠water shortage
•⁠ ⁠food safety
•⁠ ⁠biodiversity
It should be noted that the final stage of the competition is planned to be held in Baku during COP29 and the winners will be awarded at a prestigious event. Winners will also be eligible to participate in a climate change program led by world-leading scientists at Oxford University (Saïd Business School) in 2025.
You can participate in the competition as a member of a team of students or as a teacher. Learn more about the terms and conditions of the competition: