Əsas səhifə | Xəbərlər | ÇXR-in Heksi Universiteti ilə Sumqayıt Dövlət Universiteti arasında əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub
Yerləşdirilmə tarixi : 29 Oktyabr 2024 12:08
ÇXR-in Heksi Universiteti ilə Sumqayıt Dövlət Universiteti arasında əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub
Çin Xalq Respublikasının Heksi Universitetinin nümayəndə heyəti Sumqayıt Dövlət Universitetinə (SDU) işgüzar səfər edib.Qonaqları giriş sözü ilə salamlayan SDU-nun rektoru Rüfət Əzizov ölkənin böyük sənaye şəhəri olan Sumqayıtın müxtəlif dövrlərdəki inkişafından və şəhərin yeganə ali təhsil müəssisəsi olan Sumqayıt Dövlət Universitetinin fəaliyyəti, missiyası, strategiyası, strateji istiqamətləri və hədəfləri barədə məlumat verib. Son illər ölkədə təhsilin inkişafı istiqamətində mühüm addımlar atıldığını və bunun nəticəsi olaraq SDU-da  təhsilin məzmununun yenilənməsi üzrə mühüm nailiyyətlər əldə olunduğunu diqqətə çatdırıb.SDU-nun strateji hədəflərindən birinin beynəlmilləşmə olduğunu nəzərə çatdıran Rüfət Əzizov bu istiqamətdə beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişaf etdirilməsinin vacibliyini qeyd edib. Bildirib ki, SDU beynəlxalq əlaqələrini gündən-günə genişləndirərək müəllim-tələbə mobilliyi istiqamətində mühüm uğurlu addımlar atır.Bundan sonra Sumqayıt Dövlət Universitetinin geniş tədris imkanları və zəngin maddi-texniki bazasını nümayiş etdirən videoçarx nümayiş olunub.Heksi Universitetinin vitse-prezidenti, professor Gao Rong çıxış edərək səmimi qəbula görə universitet rəhbərliyinə minnətdalığını bildirib, Azərbaycanla Çin arasında olan dostluq, ikitərəfli əməkdaşlıq əlaqələrindən söz açaraq Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə Heksi Universiteti arasında qarşılıqlı mübadilələrin həyata keçirilməsi imkanlarından məmnunluğunu ifadə edib.O, Heksi universitetinin tarixi, beynəlxalq əlaqələri barədə ətraflı məlumat verərək dünyanın müxtəlif təhsil və elm ocaqları ilə birlikdə həyata keçirilən layihələr və proqramlardan bəhs edib. Ardınca Heksi Universitetinin tarixi, beynəlxalq əlaqələri, elmi-tədqiqat fəaliyyətini əks etdirən videoçarx nümayiş olunub.Görüşdə qarşılıqlı maraq doğuran, faydalı əməkdaşlığın yaradılması barədə geniş fikir mübadiləsi aparılıb.Tələbə-müəllim mübadiləsi, birgə elmi tədqiqat məsələləri müzakirə olunub.Daha sonra qonaqların universitetin kampusu ilə tanış olmaq imkanı olub.

Home | News | PROSPECTS OF COOPERATION BETWEEN HEXI UNIVERSITY OF THE PRC AND SUMGAYIT STATE UNIVERSITY WERE DISCUSSED
Yerləşdirilmə tarixi : 29 October 2024 12:08
PROSPECTS OF COOPERATION BETWEEN HEXI UNIVERSITY OF THE PRC AND SUMGAYIT STATE UNIVERSITY WERE DISCUSSED
The delegation of Hexi University of the People"s Republic of China paid a business visit to Sumgayit State University (SSU).Rector of SSU Rufat Azizov, welcoming the guests with his opening speech, informed about the development of Sumgait, a large industrial city of the country, and goals of Sumgait State University,its strategic directions,mission, and its activities. He pointed out that important steps have been taken in the direction of the development of education in the country in recent years, and as a result, important achievements have been made in updating the content of education at SSU.Noting that one of the strategic goals of SSU is internationalization, Rufat Azizov noted the importance of developing international cooperation relations in this direction. He said that SSU is expanding its international relations day by day and is taking important and successful steps in the direction of teacher-student mobility.After that, a video showing Sumgait State University"s wide educational opportunities and rich material and technical base was shown.The vice president of Hexi University, professor Gao Rong, expressed his gratitude to the university management for the warm welcome, spoke about the friendship and bilateral cooperation between Azerbaijan and China, and emphasized his satisfaction with the opportunities for mutual exchanges between Sumgait State University and Hexi University.He gave detailed information about the history and international relations of Hexi University and talked about the projects and programs implemented together with various educational and scientific centers of the world. After that, a video showing the history, international relations, scientific research activities of Hexi University was displayed.At the meeting, a wide range of ideas were exchanged on the establishment of mutually beneficial cooperation. Student-teacher exchange, joint scientific research issues were discussed.Later, the gursəs had the opportunity to get acquainted with the campus of the university.